Ministerstvo financií Slovenskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°09′18″S 17°06′35″V / 48,155138°S 17,109688°V / 48.155138; 17.109688

Sídlo ministerstva

Ministerstvo financií Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy Slovenskej republiky pre oblasť financií, daní, colníctva, cien, finančnej kontroly a vnútorného auditu.

Pôsobnosť ministerstva[upraviť | upraviť kód]

Ministerstvo financií Slovenskej republiky zabezpečuje:

  1. tvorbu a uskutočňovanie finančnej, colnej a cenovej politiky vrátane rozpočtovania súhrnného schodku verejného rozpočtu, tvorby a realizácie štátneho rozpočtu, správy štátnych finančných aktív a pasív Slovenskej republiky, kapitálového trhu, poisťovníctva, politiky daní a poplatkov a finančno-ekonomických nástrojov v oblasti podnikania,
  2. výkon štátnej správy vo veciach bankovníctva, stavebného sporenia, doplnkového dôchodkového poistenia, devízového hospodárstva a devízovej kontroly, jednotného účtovníctva a účtovného výkazníctva, lotérií a iných obdobných hier, vo veciach správy majetku štátu vo verejnoprospešnej a nepodnikateľskej sfére,
  3. výkon štátneho dozoru nad zabezpečovaním politiky trhu práce, vykonávaním nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia, zdravotným poistením, činnosťou doplnkových dôchodkových poisťovní, dodržiavaním podmienok poskytovania štátnej prémie v stavebnom sporení, dodržiavaním podmienok poskytovania štátneho príspevku k hypotekárnym úverom a nad hospodárením Sociálnej poisťovne.

Minister financií[upraviť | upraviť kód]

Searchtool.svg Pozri aj: Zoznam ministrov financií Slovenskej republiky

Ministerstvo financií riadi a za jeho činnosť zodpovedá minister financií, ktorého vymenúva prezident SR na návrh predsedu vlády SR.

Súčasným ministrom je Eduard Heger (OĽaNO) od 21. marca 2020.

Štátny tajomník ministerstva financií[upraviť | upraviť kód]

Ministra financií v čase jeho neprítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností štátny tajomník. Minister môže poveriť aj v iných prípadoch štátneho tajomníka, aby ho zastupoval v rozsahu jeho práv a povinností. Štátny tajomník má pri zastupovaní ministra na rokovaní vlády poradný hlas. Štátneho tajomníka vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra financií. V odôvodnených prípadoch môže vláda určiť, že na ministerstve pôsobia dvaja štátni tajomníci - to je aj prípad ministerstva financií. Minister určí, v ktorých otázkach a v akom poradí ho štátni tajomníci zastupujú.

Externé zdroje[upraviť | upraviť kód]