Ministerstvo financií Slovenskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48°09′18″S 17°06′35″V / 48,1551°S 17,1097°V / 48.1551; 17.1097

Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Sídlo Ministerstva financií SR
Sídlo Ministerstva financií SR
SídloŠtefanovičova 6, 817 82 Bratislava
Počet zamestnancov10 574 (2019)[1]
Rozpočet420,2 mil. € (2019)[2]
MinisterIgor Matovič (OĽANO)
Štátny tajomníkMarcel Klimek, Ľuboš Jančík
Webová stránkahttps://www.mfsr.sk/sk/

Ministerstvo financií Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy Slovenskej republiky pre oblasť financií, daní, colníctva, cien, finančnej kontroly a vnútorného auditu.

Pôsobnosť ministerstva[upraviť | upraviť zdroj]

Ministerstvo financií Slovenskej republiky zabezpečuje:

  1. tvorbu a uskutočňovanie finančnej, colnej a cenovej politiky vrátane rozpočtovania súhrnného schodku verejného rozpočtu, tvorby a realizácie štátneho rozpočtu, správy štátnych finančných aktív a pasív Slovenskej republiky, kapitálového trhu, poisťovníctva, politiky daní a poplatkov a finančno-ekonomických nástrojov v oblasti podnikania,
  2. výkon štátnej správy vo veciach bankovníctva, stavebného sporenia, doplnkového dôchodkového poistenia, devízového hospodárstva a devízovej kontroly, jednotného účtovníctva a účtovného výkazníctva, lotérií a iných obdobných hier, vo veciach správy majetku štátu vo verejnoprospešnej a nepodnikateľskej sfére,
  3. výkon štátneho dozoru nad zabezpečovaním politiky trhu práce, vykonávaním nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia, zdravotným poistením, činnosťou doplnkových dôchodkových poisťovní, dodržiavaním podmienok poskytovania štátnej prémie v stavebnom sporení, dodržiavaním podmienok poskytovania štátneho príspevku k hypotekárnym úverom a nad hospodárením Sociálnej poisťovne.

Minister financií[upraviť | upraviť zdroj]

Ministerstvo financií riadi a za jeho činnosť zodpovedá minister financií, ktorého vymenúva prezident SR na návrh predsedu vlády SR.

Súčasným ministrom je Igor Matovič (OĽaNO) od 1. apríla 2021.

Časová os ministrov financií Slovenskej republiky[upraviť | upraviť zdroj]

Igor MatovičEduard HegerLadislav KamenickýPeter KažimírIvan MiklošJán PočiatekIvan MiklošFrantišek HajnovičBrigita SchmögnerováMiroslav MaxonSergej KozlíkRudolf FilkusJúlius Tóth

Štátny tajomník ministerstva financií[upraviť | upraviť zdroj]

Ministra financií v čase jeho neprítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností štátny tajomník. Minister môže poveriť aj v iných prípadoch štátneho tajomníka, aby ho zastupoval v rozsahu jeho práv a povinností. Štátny tajomník má pri zastupovaní ministra na rokovaní vlády poradný hlas. Štátneho tajomníka vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra financií. V odôvodnených prípadoch môže vláda určiť, že na ministerstve pôsobia dvaja štátni tajomníci – to je aj prípad ministerstva financií. Minister určí, v ktorých otázkach a v akom poradí ho štátni tajomníci zastupujú.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Cena štátu : Ministerstvo financií SR : Počet zamestnancov jednotlivých ministerstiev [online]. INESS, [cit. 2020-10-06]. Dostupné online.
  2. Návrh záverečného účtu kapitoly MF SR za rok 2019 [online]. Bratislava: Ministerstvo financií SR, [cit. 2020-10-06]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]