Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°09′19″S 17°06′33″V / 48,155302°S 17,109039°V / 48.155302; 17.109039

Sídlo úradu

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ÚNMS SR) je ústredným orgánom štátnej správy Slovenskej republiky pre oblasť technickej normalizácie, metrológie a skúšobníctva. Podieľa sa na tvorbe a uskutočňovaní jednotnej štátnej politiky v oblasti technickej normalizácie, metrológie, kvality a posudzovania zhody. Vypracúva koncepciu štátnej politiky v oblasti technickej normalizácie, metrológie, kvality a posudzovania zhody a v spolupráci s ministerstvami a ostatnými orgánmi štátnej správy zabezpečuje jej realizáciu.

Poslanie[upraviť | upraviť kód]

Poslaním ÚNMS SR je tvorba a udržiavanie dôveryhodných nástrojov infraštruktúry kvality pre konkurencieschopné podnikateľské prostredie. Nástrojmi infraštruktúry kvality v európskom ponímaní je (sú) normalizácia, metrológia, posudzovanie zhody, akreditácia a najnovšie aj trhový dozor v rozsahu, v ktorom vykonáva činnosti zamerané na vymožiteľnosť smerníc, najmä nového prístupu.

Organizácie rezortu ÚNMS SR[upraviť | upraviť kód]

Do zriaďovateľskej pôsobnosti a pod dohlad ÚNMS SR patria viaceré organizácie:[1]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Právnické osoby v zriaďovateľskej pôsobnosti a právnické osoby pod dohľadom ÚNMS SR [online]. Bratislava : Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, [cit. 2013-06-29]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]