Minister financií

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Igor Matovič, súčasný slovenský minister financií

Minister financií je vo väčšine štátov člen vlády, poverený riadením štátnej pokladnice, daňového systému a vypracovávaním štátneho rozpočtu. Ojedinele môže zastávať aj ďalšie úlohy, napríklad niesť zodpovednosť za hospodársku alebo menovú politiku štátu. Spravidla bývajú v súčasnosti tieto právomoci dané samostatným orgánom, za menovú politiku býva v moderných demokratických štátoch väčšinou zodpovedná centrálna banka.

V niektorých krajinách je označenie funkcie ministra financií odlišné, napríklad v USA sa volá angl. Secretary of the Treasury, doslova „tajomník (štátnej) pokladnice“. Inde je rozdelenie právomocí zložitejšie, napríklad v Austrálii je vo vláde za financie zodpovedný angl. Treasurer of Australia („pokladník Austrálie“), jestvuje tu však aj angl. Minister for Finance („minister pre financie“), ktorý je fakticky zástupcom „pokladníka Austrálie“.

Ministri financií zvyčajne patria k najdôležitejším členom vládnych kabinetov, často na druhom mieste hneď po predsedovi vlády.

Minister financií Slovenskej republiky stojí na čele Ministerstva financií Slovenskej republiky. V súčasnosti je ministrom financií Igor Matovič (strana OĽANO).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ministr financí na českej Wikipédii.