Vladimír Palko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vladimír Palko
Vladimír Palko
Bývalý minister vnútra Slovenskej republiky
V úrade
16. október 2002 – 8. február 2006
Predchodca Ivan Šimko Martin Pado Nástupca
Biografické údaje
Narodenie 20. máj 1957 (60 rokov)
Bratislava, Česko-Slovensko
Politická strana KDH (1996 – 1998)
SDK(1998)
KDH (1999 – 2008)
KDS (od 2008)
Alma mater Matematicko-fyzikálna fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Profesia vysokoškolský pedagóg, politik
Odkazy
Spolupracuj na Commons Vladimír Palko
(multimediálne súbory)

Doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc. (* 20. máj 1957, Bratislava) je slovenský vysokoškolský pedagóg, politik. V minulosti bol predsedom mimoparlamentnej strany Konzervatívni demokrati Slovenska. Strana nedávno zanikla.

Je bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a bývalý minister vnútra Slovenskej republiky.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Vladimír Palko v roku 1981 absolvoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, neskôr získal titul kandidáta vied. Medzi rokmi 19811990 pôsobil ako odborný asistent na Katedre matematiky na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej a ako vedecký pracovník na Ústave technickej kybernetiky v Slovenskej akadémii vied.

Od roku 1991 až do 1996 bol odborný asistent na Katedre matematiky Fakulty elekrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. Titul docent v obore matematika získal v roku 1996.

Vladimír Palko je ženatý a má tri deti. Napísal knihy Boj o moc a tajná služba a Levy prichádzajú.

Politická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1991 – 1992 bol námestníkom riaditeľa Federálnej bezpečnostnej informačnej služby.

KDH[upraviť | upraviť zdroj]

Od novembera 1996 do júla 1998 pôsobil v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH) ako podpredseda strany.

V júli 1998 sa stáva členom Slovenskej demokratickej koalície (SDK) a prerušil členstvo v KDH. Svoje členstvo obnovil 15. januára 1999, v apríli sa stal podpredsedom KDH pre tlač a vonkajšie pôsobenie a vo funkcii bol viackrát potvrdený.

V júli 2006 sa po desiatich rokoch vzdal funkcie v predsedníctve KDH. Opustenie postu bolo reakciou na nesúhlas s voľbou predsedu poslaneckého klubu KDH po parlamentných voľbách.[1] KDH v tej dobe na sneme v Senci odhlasovalo možnú koaličnú spoluprácu so SMERom, s ktorou Vladimír Palko a ďalší nesúhlasili.[1] SMER však vtedy uzavrel koalíciu s HZDS a SNS, KDH odišlo do opozície.

V júni 2007 Vladimír Palko kandidoval na predsedu KDH, snem však v tajnej voľbe potvrdil Pavla Hrušovského.[2]

To bola povinná jazda, kandidatúra na predsedu, povinná jazda. Som videl, že kam to všetko smeruje a ten vývoj ešte nám bude dávať za pravdu.
– Vladimír Palko, Na výsluchu, 4. júna 2008[3]

Nakoniec zo strany 21. februára 2008 vystúpil spoločne s Františkom Mikloškom, Pavlom Minárikom a Rudolfom Bauerom s myšlienkou založiť novú politickú stranu.

KDS[upraviť | upraviť zdroj]

Nová politická strana Konzervatívni demokrati Slovenska bola 22. júla 2008 zaregistrovaná na ministerstve vnútra.[4] Vladimír Palko sa stal jej prvým predsedom.[4] Politická strana v roku 2010 nekandidovala v parlamentných voľbách s odôvodnením na finančnú náročnosť volebnej kampane.[5]

Poslanec a minister[upraviť | upraviť zdroj]

Vladimír Palko získal v parlamentných voľbách v roku 1998 mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za SDK. V novembri 2000 so skupinou 9 poslancov vystúpil z poslaneckého klubu SDK a založili v Národnej rade klub KDH. Počas tohto obdobia bol predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Vo voľbách v roku 2002 získal mandát poslanca za stranu KDH, ktorý však neuplatnil, lebo sa stal ministrom vnútra. Vo funkcii pôsobil až do 7. februára 2006, keď rezignoval po vnútrovládnom spore KDH a Mikulášom Dzurindom o zmluve s Vatikánom. Po rezignácii uplatnil svoj poslanecký mandát.

V roku 2006 sa po parlamentných voľbách stáva poslancom za KDH. Po nezhode pri voľbe predsedu poslaneckého klubu KDH a rezignáciu v predsedníctve strany bol Júliusom Stankom požiadaný, aby sa mandátu poslanca vzdal.[1] Mandát vykonával aj po vystúpení z KDH a založení strany KDS v roku 2008, vtedy sa stal nezávislým poslancom až do konca volebného obdobia.

Od roku 2010 pôsobí mimoparlamentne.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Palko: Čo sa stalo v KDH
  2. HN: Snem krízu nevyriešil
  3. SME: Vladimír Palko na výsluchu: Šli sme do neistoty, aj to nám vyčítajú?
  4. a b IVeS: Register strán
  5. KDS: KDS nebude kandidovať v parlamentných voľbách

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]