Jirko Malchárek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jirko Malchárek
12. minister hospodárstva Slovenska
V úrade
4. október 20054. júl 2006
Predchodca Pavol Rusko
Nástupca Ľubomír Jahnátek
Osobné informácie
Narodenie 28. jún 1966 (49 rokov)
Jeseník, Československá socialistická republika (dnešné Česko)
Pozri aj Politický portál

Jirko Malchárek (* 28. jún 1966, Jeseník, Česko-Slovensko) je slovenský bývalý automobilový pretekár a politik. Vo vláde Mikuláša Dzurindu bol podpredseda vlády a minister hospodárstva.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvá manželka Aneta zahynula v apríli 2003 pri dopravnej nehode (v tom čase boli v rozvodovom konaní), stará sa o ich spoločného syna Christiána.[1]

Profesionálna kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1989 - absolvoval Strojnícku fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave
  • 1989-1991 - Dopravný podnik mesta Bratislavy, asistent riaditeľa
  • 1991 - Úrad splnomocnenca vlády SR pre automobilový priemysel a konverziu špeciálnej výroby
  • 1993-1998 - VSŽ, Selecta Praha, s.r.o. - riaditeľ slovenského zastúpenia
  • 1995-1998 - konateľ a majiteľ Malchárek Racing, s.r.o.

Športová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jedenásť rokov bol reprezentantom Slovenska v automobilovom športe. Je spoluzakladateľom a prezidentom Občianskeho združenia za bezpečnosť cestnej premávky (BECEP) a Občianskeho združenia Športom proti drogám. Je čestným prezidentom klubu F1 Slovensko.

Politická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Rozkol v ANO[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 2005, potom ako na verejnosť prenikli informácie o tom, že predseda ANO Pavol Rusko si už v čase keď bol ministrom hospodárstva, požičal 100 miliónov korún od podnikateľa podnikajúcom v jeho rezorte a po nejasných a navzájom si odporujúcich vysvetleniach Pavla Ruska (kauza zmenky), požiadali koaliční partneri Kresťanskodemokratické hnutie a Strana maďarskej koalície Pavla Ruska, aby odstúpil z funkcie ministra. Jirko Malchárek a spolu s ním ďalší vedúci predstavitelia ANO vrátane oboch ministrov a väčšiny poslancov, požiadali Pavla Ruska, aby tak v záujme strany urobil. Pavol Rusko demisiu podať odmietol. Potom, ako prezident Ivan Gašparovič Pavla Ruska na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu odvolal z funkcie ministra, Pavol Rusko požiadal Mikuláša Dzurindu o odvolanie „neposlušných“ ministrov za ANO z vlády. Premiér to odmietol urobiť a koaličné strany vylúčili ANO z koalície a koaličná zmluva tak fakticky zanikla. Poslanecký klub ANO sa rozštiepil na malú skupinku „verných“ Pavlovi Ruskovi a väčšinu „rebelov“ vedených predsedom poslaneckého klubu Ľubomírom Lintnerom, medzi ktorých sa zaradil aj Jirko Malchárek. Následne delegáti mimoriadneho kongresu ANO v Žiline, zvolaného na 11. septembra 2005, odsúhlasili zmenu stanov a vylúčili zo strany piatich podpredsedov a poslancov, ktorí sa postavili na stranu Ľubomíra Lintnera.

Kauza Gorila[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kauza Gorila

Začiatkom roka 2012 boli zverejnené spisy SIS, pod názvom Gorila[2], v ktorých sú zaznamenané odposluchy stretnutí politikov a finančných skupín. Odhaľujú mnohé okolnosti ohľadom privatizácie a provízií. Jednou z hlavných postáv je aj Jirko Malchárek z čias, kedy pôsobil vo funkcii ministra hospodárstva. Malchárek mal na províziách zo štátnych obchodov pre seba získať niekoľko sto miliónov korún, tvrdí kniha Gorila od investigatívneho novinára Toma Nicholsona.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Malchárkova manželka zahynula pri dopravnej nehode [online]. Bratislava : Korzár; TASR, 2003-04-22, [cit. 2011-12-23]. Dostupné online.
  2. Gorila Slovakia [online]. . Dostupné online.
  3. NICHOLSON, Tom. Gorila. Bratislava : Dixit, 2012. ISBN 978-80-971039-1-0. Kapitola Pešiaci korupčnej armády, s. 79.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]