Komisár Rex

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Komisár Rex
Komisár Rex: Opäť v akcii
Slovenský názov Komisár Rex
Komisár Rex: Opäť v akcii
Originálny názov Kommissar Rex
Il commissario Rex
Žáner akčný, kriminálny seriál
Námet Peter Hajek
Peter Moser
Titulná pieseň Gerd Schuller
Peter Wolf
Krajina Rakúsko Rakúsko
Nemecko Nemecko
Taliansko Taliansko
Pôvodný jazyk nemčina
taliančina (11. séria)
Počet sérií 11
Počet častí 137
Produkcia
Dĺžka časti 45 minút
Vysielanie
Pôvodné 1994 – 2010
ORF, Sat.1, RAI
Slovenské 19962011
Markíza, TV Dajto, Markíza KRIMI
Prístupnosť
Obsadenie

Komisár Rex (nem. Kommissar Rex, tal. Il commissario Rex) je rakúsko-nemecko-taliansky akčný kriminálny televízny seriál sledujúci príbehy mimoriadne nadaného policajného psa Rexa. V roku 2008 bola uvedená premiéra 11. série, v rakúsko-talianskej koprodukcii, ktorej dej sa odohráva v Ríme.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Oddelenie viedenskej polície, zložené z tímu Richard Moser, Ernst Stockinger a Peter Hollerer, rieši každodenné prípady vrážd v hlavnom meste Rakúska. Zdá sa, že v ich stereotypnom živote sa nič nezmení, až jedného dňa v prestrelke zastrelia istého psovoda Michaela. Jeho kolegovia sa s tým vyrovnávajú, no najťažšie berie jeho smrť policajný pes, nemecký ovčiak Rex, ktorému bol pánom. Rex odmieta jesť, piť, či plniť akékoľvek rozkazy. Na policajtovom pohrebe si ho všimne Richard Moser - ten sa rastúcim sympatiám k psovi najprv bráni, no potom sa definitívne rozhodne si Rexa nechať. Reakcie jeho kolegov sú rôzne - Hollerer sa novému kolegovi poteší, no Stockinger s tým má spočiatku veľké problémy. Nielenže sa bojí psov, ale Rex mu znepríjemňuje život rôznymi šibalstvami - schováva mu veci, kradne jedlo a podobne. Časom si ho však aj on nesmierne obľúbi a na konci druhej série, keď je Stocki nútený odísť do Salzburgu a tým pádom aj odísť z vyšetrovacieho tímu, jasne dáva najavo to, ako mu bude za Rexom smutno. Po nejakom čase zabije Mosera šialený vrah mladých žien. Rexovi bude za Moserom smutno, ale v epizóde "Nováčik" sa objaví nový komisár Alex Brandtner (Gedeon Burkhard).

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Kaspar Capparoni a Rex
 • Richard Moser - stvárnil ho Tobias Moretti, slovenský dabing-Alfred Aczel - prvý hlavný komisár v seriáli. Práve on priviedol do oddelenia vrážd Rexa. Sledovať je možné nielen Moserove detektívne schopnosti, ale aj mnohopočetné romániky so ženami. V seriáli účinkuje dosť dlho, až do smrti jeho postavy.
 • Ernst Stockinger - stvárnil ho Karl Markovics, nadaboval Juraj Predmerský - prvý asistent hlavného komisára Mosera. Je známy svojím strachom zo psov (Rexa vynímajúc) a taktiež množstvom úsmevných situácii. V seriáli sa objavuje do konca druhej série, kde je nútený dať sa preložiť do Salzburgu, keďže jeho žena - zubárka tam zdedila ambulanciu.
 • Peter Höllerer - stvárnil ho Wolf Bachofner, dabing-Ivan Laca - druhý asistent Mosera, neskôr Alexa Brandtnera. Je zodpovedný prevažne za hlásenia, štatistiky a podobne. Občas je však nasadený aj na sledovanie podozrivých. Z oddelenia vrážd odíde potom, čo jeho matka kúpi hostinec a on jej tam chce pomáhať.
 • Alex Brandtner - stvárnil ho Gedeon Burkhard, hlas mu prepožičal Pavol Višňovský - druhý hlavný komisár v poradí. Nastúpi po Moserovej smrti a opäť postaví na nohy Rexa, ktorý je po smrti svojho milovaného pána ešte zronenejší ako po smrti toho bývalého. Vlčiak si ho obľúbi rovnako ako Mosera. Alex má taktiež plno milostných afér so ženami.
 • Christian Beck - stvárnil ho Heinz Weixelbraun, nadaboval ho Peter Marcin - prvý asistent najskôr Mosera, neskôr Brandtnera. Nastupuje po Stockingerovom odchode a v podstate preberá väčšinu jeho vlastností - je rovnako nervózny, zábudlivý, smoliarsky a zábavný ako on. "Objaví" ho Moser, keď po Stockiho odchode vyšetruje istý prípad - Beck sa najskôr javí ako podozrivý, no po čase Moser príde na to, že Beck je vlastne zamaskovaný policajt a ponúkne mu prácu na oddelení. Rex sa k nemu správa rovnako ako ku Stockimu - robí mu rôzne "naschvály", no v podstate ho má veľmi rád.
 • Fritz Kunz - stvárnil ho Martin Weinek, slovenský dabing - Pavol F. Šajmovič - druhý asistent Brandtnera a neskôr Marca Hoffmana. Prichádza po Hollererovom odchode. Je to veľmi úsmevná postava - Kunz je priam posadnutý poriadkom na svojom písacom stole a pozná naspamäť azda všetky viedenské štatistiky. Stáva sa ďalším trečom Rexových "vtípkov".
 • Marc Hoffman - stvárnil ho Alexander Pschill, nadaboval Martin Kaprálik - tretí a zároveň posledný hlavný komisár nášho oddelenia. Nastupuje po (tvorcami seriálu nevysvetlenom) odchode Alexa Brandtnera a taktiež si získa veľké sympatie nielen divákov, ale aj Rexa. Je rovnako šikovný ako jeho predchodcovia, hľadanie tej pravej má však trochu uľahčené - jeho prvou asistentkou je Nikki Herzogová, veľmi atraktívna komisárka.
 • Nikki Herzogová - stvárnila ju Elke Winkens a hlas jej prepožičala Renáta Rundová - prvá asistentka Hoffmana. Obsadila miesto Becka (ktorý taktiež nevysvetlene odišiel spolu s Alexom). Je to emancipovaná žena a veľmi šikovná komisárka. je možné sledovať nespočetné pokusy Marca zbaliť ju a jej striedavé odolávania a podľahnutia.
 • Lorenzo Fabbri - stvárnil ho Kaspar Capparoni dabuje ho Emanuel Hason - v poradí už štvrtý komisár, ktorý sa stal hlavným Rexovým partnerom po jeho príchode do Ríma v Taliansku.

S Rexom si už od ich prvého stretnutia výborne rozumejú.

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Leo Graf - stvárnil ho Gerhard Zemann, nadaboval ho Jozef Šimonovič - súdny patológ. Vyskytuje sa v seriáli po všetky série - teda najdlhšie. Veľakrát pomohol komisárom s najťažšími prípadmi. Je to veľmi svojský človek a keď nemá dobrú náladu, neradno ho otravovať. Obľubuje cigary.
 • Max Koch - stvárnil ho Fritz Muliar, hlas mu prepožičal Ivan Krivosudský - bývalý hlavný komisár. Vo výraznej miere sa zaslúžil o to, aby sa Moser dostal na jeho miesto hneď po ňom. Takisto Moserovi veľakrát pomohol vo veľmi zložitých prípadov, keďže má za sebou dosť dlhú kariéru. Jeho obľúbenou činnosťou je čítanie starých spisov z nevyriešených prípadov. Po Moserovej smrti sa už v seriáli nevyskytuje.
 • Sonja - Moserova priateľka, s ktorou vydržal najdlhšie a do ktorej sa skutočne zaľúbil, no boli nútení sa rozdeliť, keďže veterinárka Sonja dostala výbornú ponuku na prácu v USA a rozhodla sa ju využiť.
 • Giandomenico Morini - Fabbriho asistent (v slovenskom znení Martin Kaprálik), veľmi rád si uťahuje zo vzťahu Lorenza a Katie Martelli.
 • Katia Martelli - výskumníčka (v slovenskom znení Elena Podzámska), ktorej sa veľmi páči hlavný inšpektor Fabbri. V každej epizóde sa viac zbližujú.

Salámové žemle - obľúbené jedlo všetkých komisárov, ktorí sa na oddelení vystriedali a rovnako aj Rexa. Žemle sú v seriáli rozoberané hádam najčastejšie.

Dabing[upraviť | upraviť zdroj]

Úloha
Herec
Slovenský dabing
Richard Moser Tobias Moretti Alfréd Aczel
Alexander Brandtner Gedeon Burkhard Pavol Višňovský
Marc Hoffmann Alexander Pschill Martin Kaprálik
Niki Herzogová Elke Winkens Renáta Rundová
Peter Höllerer Wolf Bachofner Ivan Laca
Ernst Stockinger Karl Markovics Juraj Predmerský
Christian Böck Heinz Weixelbraun Peter Marcin
Fritz Kunz Martin Weinek Pavol Šajmovič
Dr. Leo Graf Gerhard Zemann Jozef Šimonovič
Max Koch Fritz Muliar Ivan Krivosudský

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]