Rosalinda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rosalinda
Slovenský názov Rosalinda
Žáner telenovela
Námet Delia Fiallo
Scenár Carlos Romero
Kari Fajer
Liliana Abud
Réžia Beatriz Sheridan
Krajina Mexiko
Pôvodný jazyk španielčina
Počet sérií 1
Počet častí 80
Produkcia
Výkonný producent Salvador Mejía
Producent Nathalie Lartilleux
Kamera Lino Gama
Manuel Barajas
Karlos Velázquez
Strih Marco Antonio Rocha
Dĺžka časti 40 min.
Vysielanie
Pôvodné 1999
Obsadenie

Rosalinda je mexická telenovela, ktorá bola vyrobená a vysielaná televíznou spoločnosťou Televisa v roku 1999.

Hlavné úlohy[upraviť | upraviť zdroj]

Vedľajšie úlohy[upraviť | upraviť zdroj]

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Rosalinda je pekné 20-ročné dievča, ktoré predáva kvety a vyzdobuje luxusnú reštauráciu. Jedného dňa stretne v tejto reštaurácií Fernanda Josého, muža s vyšším sociálnym postavením. Napokon sa do seba zaľúbia, zosobášia sa a narodí sa im dcérka, ktorej dajú meno Erika. Ale matka Fernanda Josého, Valeria, chce šťastnú dvojicu rozdeliť. Najme si preto detektíva, ktorý zisťuje, že Rosalindina skutočná matka Soledad si odpykáva 20-ročný trest vo väzení za vraždu otca Fernanda Josého a Valeria sa túto skutočnosť rozhodne využiť, aby rozdelila Rosalindu a Fernanda Josého. Bola nevinná, ale zobrala na seba všetku vinu. Po zistení tejto príšernej novinky Fernando José opúšťa Rosalindu a ich dcéru. Valeria unesie Eriku. Rosalinda upadá do depresie a nakoniec príde o rozum a zatvoria ju na psychiatriu.

Jednej noci klinika vzbĺkne a zhorí do tla. Rosalinde sa našťastie podarí uniknúť. Ale jej milovaný je presvedčený o jej smrti. Rosalinda stratila pamäť. Nájde ju žobrák Miserías a núti ju žobrať. Rosalindu sa však podarí z Miseríasových rúk zachrániť Alexovi Dorantesovi. Ten dá Rosalinde meno Paloma Dorantesová a spraví z nej slávnu speváčku. Paloma sa do Alexa zamiluje. Fernando José sa na istý čas rozhodol odísť do zahraničia a tak prichádza Fedra, ktorá sa rozhodla zaujať Rosalindino miesto v rodine a byť Erike matkou, aj keď Fedra Eriku v skutočnosti neznáša a pred Fernandom José sa len hrá na starostlivú a milujúcu matku.

Paloma sa stretáva s Fernandom José, ktorý sa do nej zamiluje. Paloma mu totiž pripomína jeho "mŕtvu" ženu Rosalindu. Paloma si veľmi obľúbi Fernandovu dcéru Eriku a tak sa s nimi veľmi často stretáva. Fedra s Alexom im chcú v ich vzťahu zabrániť a to sa im aj podarí. Paloma odchádza na svoje prvé turné a Fernando José sa ožení s Fedrou.

Paloma žije s Alexom a všetko vyzerá byť dokonalé. Ale všetko nie je úplne v poriadku. Raz v noci Paloma a Alex navštívia jeden z koncertov Fernanda Josého. Hrá skladbu, ktorú hral, keď sa prvýkrát s Rosalidou stretli. Toto sa stáva impulzom pre Rosalindinu pamäť a všetky jej spomienky z minulosti sa jej začnú vynárať z pamäti. Zdrvená týmito spomienkami zuteká von z koncertnej sály a na ceste ju zrazí auto. Sanitka ju odváža do nemocnice. Rosalinda si uvedomí, že nie je Paloma Dorantesová, ale Rosalinda.

Teraz keď Rosalinda získala späť svoju pamäť, musí sa vrátiť a bojovať o získanie svojho dieťaťa, jej rodiny a postupne možno aj Fernanda Josého, ktorého má teraz v hrsti Fedra, ktorá zviedla manžela svojej mladšej sestry Lucy, pretože Lucy s Aníbalom nemohli mať spoločné dieťa a Aníbal po dieťati veľmi túžil. Aníbal preto počas slabej chvíľky strávil noc s Fedrou. Teraz s ním však Fedra čaká dieťa, ktoré ale vydáva za dieťa Fernanda Josého. Rosalinda naráža na mnoho udalostí, ktoré jej zmenia život. Musí čeliť problémom s Valeriou a svojimi priateľmi a zisťuje, kto je biologická matka Fernanda Josého.

Fernando José zisťuje, že Fedra je smrteľne chorá a tak sa chce o ňu aj naďalej starať, čo Rosalinde zlomí srdce, keďže ona o Fedrinej chorobe nič nevedela. Fedrin stav sa postupne zhoršuje a po pôrode svojho syna sa zdôverí svojmu otcovi a Fernandovi Josému, že dieťa, ktoré porodila, nie je jeho, ale Aníbalovo - manžela Lucy. Fernando napokon dieťa dáva Lucy a Aníbalovi a Fedra na následky svojej choroby zomiera.

Telenovela končí odchodom Rosalindy a Fernanda Josého z kostola, kde sa Rosalinda plánovala vydať za iného muža z vďaky za jeho ponuku pomôcť jej získať späť svoju dcéru Eriku. Ten sa však rozhodol Rosalindu prenechať Fernandovi, pretože si uvedomil, že Rosalinda bude navždy milovať Fernanda Josého a tak sa Rosalinda a Fernando José zosobášia...

Doplňujúce informácie[upraviť | upraviť zdroj]

Rosalida bola vydaná aj na 2 dvojvrstvových diskoch ako upravená verzia pôvodnej telenovely.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]