Rosalinda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rosalinda
Slovenský názov Rosalinda
Originálny názov Rosalinda
Žáner telenovela
Námet Delia Fiallo
Scenár Carlos Romero
Kari Fajer
Liliana Abud
Réžia Beatriz Sheridan
Titulná pieseň ThalíaRosalinda
Krajina Mexiko Mexiko
Pôvodný jazyk španielčina
Počet častí 80
Produkcia
Výkonný producent Salvador Mejía
Producent Nathalie Lartilleux
Kamera Lino Gama
Manuel Barajas
Karlos Velázquez
Strih Marco Antonio Rocha
Dĺžka časti 40 min.
Vysielanie
Pôvodné 1. marec 1999 – 18. jún 1999
Canal de las Estrellas
Slovenské 24. apríl 2000 – 11. august 2000
TV Markíza
Obsadenie

Rosalinda je mexická telenovela, ktorá bola vyrobená a vysielaná televíznou spoločnosťou Televisa v roku 1999. Hlavné postavy stvárnili herci Thalía a Fernando Carrillo.

Bola to posledná telenovela, v ktorej Thalía účinkovala (v tom čase sa venovala svojej rozbiehajúcej hudobnej kariére). Rosalinda predstavuje najdrahšiu televíznu produkciu v Mexiku, ako aj najexportovanejšiu a najsledovanejšiu telenovelu na svete, keďže do roku 2000 ju v Mexiku a vo viac ako 180 krajinách sveta sledovali 2 miliardy divákov.[1]

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Herec / Herečka Postava Slovenský dabing
Thalía Rosalinda Pérez Romerová / Altamiranová; Paloma Dorantesová Anna Šišková
Fernando Carrillo Fernando José Altamirano del Castillo Emanuel Hason
Angélica María Soledad Romerová Szidi Tobias
Lupita Ferrer Valeria del Castillo / Altamiranová Marta Sládečková
Nora Salinas Fedra Pérez Romerová / Altamiranová Helena Krajčiová
Adriana Fonseca Lucía "Lucy" Pérez Romerová / Riverová Michaela Čobejová
Manuel Saval Alfredo del Castillo Dušan Szabó
Miguel Ángel Rodríguez Javiér Pérez Vladimír Černý
Jorge De Silva Roberto "Beto" Pérez Romero Daniel Dangl
Laura Zapata Véronica del Castillo / Altamiranová Eva Matejková
Víctor Noriega Alejandro "Alex" Dorantes Ján Tréger
Paty Díaz Clarita Martínezová Henrieta Mičkovicová
Roberto Guzmán Francisco Quiñonéz / Miserias Ivan Romančík
Alejandro Ávila Gerardo Navarette Miroslav Trnavský
Roman Matisko
Sergio Reynoso Agustín Morales Vladimír Bartoň
Guillermo García Cantú José Fernando Altamirano Ivan Gogál
Tere López-Tarín Natalia Lenka Košická
René Muñoz Florentino Rosas Ivan Laca
Ninón Sevilla Asunción Klára Dubovicová
Raúl Padilla Bonifacio Jozef Šimonovič
Renata Zoila Barrigová Soňa Ulická
Elvira Monsell Bertha Álvarezová Jana Strnisková
Anastasia Acosta Alcira Órdoñezová Lucia Lapišáková
Lenka Košická
Eduardo Luna Aníbal Eduardo Rivera Pacheco Roman Matisko
Meche Barba Augustías Zuzana Kronerová
Ana María Aguirre Enriqueta Navaretteová Elena Petrovická
Eugenio Bartilotti Efren Martin Zatovič
Eva Calvo Úrsula Valdézová
Susana González Luz Elena
Alberto Inzúa doktor Riverrol
Eduardo Liñán Demetrio Morales
Sara Luz Becky Rosasová Alena Michalidesová
Ivonne Montero Celina Barrigová Lucia Vráblicová
Esther Rinaldi Abril Valdézová / Pérez Romerová Jana Wagnerová
Tina Romero Dolores Romerová / Pérezová Tatiana Radeva
Javier Ruán Chuy
Jorge Pascual Rubio Cosme Ján Tréger
Jessica Salazar Pamela Iturbideová Lenka Košická
Liza Willert Georgina Montesová
Luz María Zetina Luz María Zetinová

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Rosalinda pracuje v kvetinárstve strýka Florentina. Jedného dňa sa stretne s mladým Fernandom Josém Altamiranom. Rosalinda si myslí, že je chudobný. Jej sesternica Fedra ju však presviedča o opaku. Rosalinda a Fernando José sa do seba veľmi rýchlo zaľúbia a napokon sa zasnúbia. Čoskoro však prichádza za Rosalindiným otcom Javiérom teta Soledad, ktorá sa im ale predstaví ako Marta, keďže ju práve po 20-tich rokoch prepustili z väzenia za vraždu, ktorú nespáchala. Za vraždu otca Fernanda Josého. Soledad sa prizná Javiérovi celú pravdu, ktorú sa mu snažila pred smrťou povedať aj jeho manželka Dolores, sestra Soledad, že Rosalinda nie je dcérou Dolores a Javiéra, ale Soledad a Alfreda del Castilla, brata Valerie Altamiranovej, matky Fernanda Josého.

Fernando José a jeho matka Valeria zatiaľ o ničom netušia. Valeria je však zásadne proti sobášu Fernanda Josého s chudobnou kvetinárkou a chce ich za každú cenu rozdeliť. Najme si preto detektíva, ktorý pre ňu zistí závažné informácie. Zistí, že Rosalinda je dcérou Soledad Romerovej, vrahyne jej manžela Josého Fernanda. Medzitým sa Rosalinda a Fernando José zosobášia, pričom čoskoro zisťujú, že sa z nich stanú rodičia a napokon sa im narodí dcéra Erika.

Valeria prichádza za Fernandom Josém, aby mu povedala celú pravdu o Soledad Romerovej a o tom, že je to skutočná matka Rosalindy. Fernando José a veľmi naštve a uteká preč od Rosalindy a ich dcéry. Soledad sa ho snaží dostihnúť, ale napokon jej ujde. Valeria hovorí Rosalinde celú pravdu, Rosalinda to už nevydrží a omdlie. Valeria jej zoberie z náručia jej dcéru a berie ju k sebe domov. Vystrašená Rosalinda sa po prebudení snaží všade nájsť svoju stratenú dcéru. Vyčerpaná Rosalinda sa z toho všetkého pomätie a na ulici opäť zamdlie. Všetci sú vystrašení, keď sa dozvedia, že Rosalinda skončila v nemocnici pomätená so stratou pamäte. Fernando José sa rozhodne, že ju navštívi. Pri pohľade na ňu mu puká srdce, a tak ide po svoju dcéru k Valerii, aby ju mohol priniesť Rosalinde. Tá však svoje dieťa nespozná a čoraz viac upadá do väčších depresií. Starosť o Rosalindine zdravie zblíži Soledad a Fernanda. Nezostane im však nič iné ako umiestniť Rosalindu do zariadenia pre duševne chorých.

Jednej noci vznikne v sanatóriu požiar, po ktorom je Rosalinda vyhlásená za mŕtvu. Všetci sú z toho zdrvení. Rosalinda však našťastie požiar prežila. Dostala sa však do rúk nebezpečného žobráka Miseriasa, ktorý ju všemožne využíva pre svoje ciele. Zázrakom sa Rosalinde podarí oslobodiť sa, keď je raz v noci prinútená Miseriasom kradnúť v dome bohatého Alexa Dorantesa. Ten ju pri krádeži prichytí, no namiesto toho, aby zavolal políciu, snaží sa jej pomôcť. Vďaka svojim kontaktom z nej spraví úplne inú ženu, Palomu Dorantesovú.

Fernando José sa rozhodne na istý čas odcestovať na turné, aby zabudol na svoju bolesť. Vtedy prichádza na scénu Fedra, ktorá prinúti Valeriu, aby Eriku zverila práve jej. Tvári sa, že jej na Erike veľmi záleží, no opak je pravdou. Fedra Eriku z duše neznáša. Medzitým sa z Palomy Dorantesovej stane uznávaná speváčka. Všetci sú zaskočení jej podobou s Rosalindou. Nikto však neverí tomu, že by to mohla byť Rosalinda.

Fernando José sa po čase vracia z turné a postupom času sa zblíži s Fedrou, ktorá predstiera svoju nekonečnú lásku k malej Erike, o ktorú sa vraj celý čas starala. Fernando José a Fedra tak čoskoro oznámia, že sa budú brať. V tom čase sa ale Fernando stretne s Palomou, ktorá mu pripomína Rosalindu. Obaja sa do seba znova zaľúbia. Fedra čoskoro prichádza na to, že Paloma Dorantesová a jej sesternica Rosalinda sú tá istá osoba. Dohodne sa teda s Alexom Dorantesom, že Fernanda Josého a Palomu od seba rozdelia. Všetko sa im podarí. Paloma odchádza na svoje prvé turné a Fernando José sa ožení s Fedrou.

Po niekoľkých mesiacoch idú Paloma s Alexom na vystúpenie Fernanda Josého. Tam Fernando zahrá pieseň, ktorú zložil pre Rosalindu, keď sa spoznali. Rosalinde sa začnú vynárať z pamäte všetky jej spomienky. Rozrušená Rosalinda vychádza z divadelnej sály, pričom ju pri prechádzaní cez cestu zrazí auto.

Po tomto incidente Fedra prizná Fernandovi Josému celú pravdu. Ten sa okamžite ponáhľa za Rosalindou do nemocnice, pričom medzitým všetkých informuje o tom, že Rosalinda žije. Rosalinda sa našťastie zotaví. Fernanda Josého však už nechce ani vidieť. Nenávidí ho zato, čo jej spôsobil a čím všetkým si kvôli nemu a Valerii musela prejsť. Fedra sa obáva, že teraz o Fernanda Josého definitívne príde. Rozhodne sa preto rýchlo konať. Podarí sa jej zviesť manžela jej mladšej sestry Lucy, Aníbala a otehotnieť. Za otca dieťaťa však samozrejme označí Fernanda Josého. Pre Rosalindu je tým pádom nemysliteľné, aby boli s Fernandom Josém opäť spolu a šťastní. Medzitým sa Alfredo tesne pred smrťou prizná Valerii o tom, že on je vrahom jej manžela a nie Soledad. Rosalinda naráža na mnoho udalostí, ktoré jej zmenia život. Musí čeliť problémom s Valeriou a svojimi priateľmi a zisťuje, kto je biologická matka Fernanda Josého.

Čoskoro Fernando José zisťuje, že je Fedra smrteľne chorá. Rosalindu sa preto snaží od seba odohnať, čo jej zlomí srdce. Fedrin stav sa počas tehotenstva stále viac a viac zhoršuje. Rosalinde sa vďaka bohatému mafiánovi Agustínovi Moralesovi podarí získať svoju dcérku Eriku. Chce sa mu zavďačiť tým, že si ho vezme za manžela. Fernando José sa Rosalinde prizná, že ju opustil kvôli Fedrinej smrteľnej chorobe. Rosalinda je touto správou zničená.

Fedra po pôrode stráca všetku svoju silu, a tak sa rozhodne priznať Fernandovi Josému a svojmu otcovi Javiérovi, že dieťa, ktoré porodila nebolo Fernandovo, ale Aníbalovo. Fernando José sa rozhodne dať dieťa Aníbalovi a Lucy, ktorá Aníbalovi napokon jeho neveru odpustí. O pár týždňov sa Rosalinda vydáva za Agustína Moralesa. V deň svadby sa Fernando José rozhodne, že jej v tom zabráni. Agustín si uvedomí, že Rosalinda bude vždy milovať Fernanda Josého, a tak im necháva voľnú cestu, aby mohli byť spolu šťastní. Rosalinda a Fernando José sa teda nakoniec opäť zosobášia a odchádzajú spolu na svadobnú cestu. Telenovela sa končí ich spoločným bozkom...

Vysielanie na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

TV stanica Dátum uvedenia Dátum finále Týždenný plán Čas Poznámka
TV Markíza 24. apríl 2000 11. august 2000 pondelok - piatok 17. hod.
2. júl 2002[2] 23. október 2002 pondelok - piatok 08. hod.
JOJ Plus 20. máj 2009 15. júl 2009 pondelok - piatok 17. hod.
8. júl 2010 3. september 2010 pondelok - piatok 05. hod.
12. október 2011[3] 6. december 2011 pondelok - piatok 10. hod.
TV WAU 3. jún 2013 20. september 2013 pondelok - piatok 15. hod. český dabing[4]
TV Doma 15. august 2023[5] 9. október 2023 pondelok - piatok 16. hod.

Doplňujúce informácie[upraviť | upraviť zdroj]

Rosalinda bola vydaná aj na 2 dvojvrstvových diskoch ako upravená verzia pôvodnej telenovely.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Rosalinda" de Televisa con gran éxito a nivel internacional [online]. produ.com, 1999-11-19. Dostupné online. Archivované 2023-07-09 z originálu. (po španielsky; kastílsky)
  2. Čo nás bude zabávať, ak zaprší [online]. sme.sk, 2002-07-04. Dostupné online.
  3. Telenovely na Pluske? [online]. joj.sk, 2011-08-31. Dostupné online.
  4. Rada napomenula Jojku za príspevok o facebookovej Univerzite Šerca Ježišovho [online]. medialne.trend.sk, 2013-10-23. Dostupné online.
  5. Veľký návrat legendárnej telenovely: Milovali ste ju všetci [online]. www.markiza.sk, 2023-07-31. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]