Rosalinda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rosalinda
Slovenský názov Rosalinda
Žáner telenovela
Námet Delia Fiallo
Scenár Carlos Romero
Kari Fajer
Liliana Abud
Réžia Beatriz Sheridan
Krajina Mexiko
Pôvodný jazyk španielčina
Počet sérií 1
Počet častí 80
Produkcia
Výkonný producent Salvador Mejía
Producent Nathalie Lartilleux
Kamera Lino Gama
Manuel Barajas
Karlos Velázquez
Strih Marco Antonio Rocha
Dĺžka časti 40 min.
Vysielanie
Pôvodné 1999
Obsadenie

Rosalinda je mexická telenovela, ktorá bola vyrobená a vysielaná televíznou spoločnosťou Televisa v roku 1999.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Herec / Herečka Postava Slovenský dabing
Thalía Rosalinda Pérez Romerová / Altamiranová; Paloma Dorantesová Anna Šišková
Fernando Carrillo Fernando José Altamirano del Castillo Emanuel Hason
Angélica María Soledad Romerová Szidi Tobias
Lupita Ferrer Valeria del Castillo / Altamiranová Marta Sládečková
Nora Salinas Fedra Pérez Romerová / Altamiranová Helena Krajčiová
Adriana Fonseca Lucía "Lucy" Pérez Romerová / Riverová Michaela Čobejová
Manuel Saval Alfredo del Castillo Dušan Szabó
Miguel Ángel Rodríguez Javiér Pérez Vladimír Černý
Jorge De Silva Roberto "Beto" Pérez Romero Daniel Dangl
Laura Zapata Véronica del Castillo / Altamiranová Eva Matejková
Víctor Noriega Alejandro "Alex" Dorantes Ján Tréger
Paty Díaz Clarita Martínezová Henrieta Mičkovicová
Roberto Guzmán Francisco Quiñonéz / Miserias Ivan Romančík
Alejandro Ávila Gerardo Navarette Miroslav Trnavský
Sergio Reynoso Agustín Morales Vladimír Bartoň
Guillermo García Cantú José Fernando Altamirano Ivan Gogál
Tere López-Tarín Natalia Lenka Košická
René Muñoz Florentino Rosas
Ninón Sevilla Asunción
Raúl Padilla Bonifacio
Renata Zoila Barrigová
Elvira Monsell Bertha Álvarezová
Anastasia Acosta Alcira Órdoñezová
Eduardo Luna Aníbal Eduardo Rivera Pacheco
Meche Barba Augustías
Ana María Aguirre Enriqueta Navaretteová
Eugenio Bartilotti Efren
Eva Calvo Úrsula Valdézová
Susana González Luz Elena
Alberto Inzúa doktor Riverrol
Eduardo Liñán Demetrio Morales
Sara Luz Becky Rosasová
Ivonne Montero Celina Barrigová
Esther Rinaldi Abril Valdézová / Pérez Romerová
Tina Romero Dolores Romerová / Pérezová
Javier Ruán Chuy
Jorge Pascual Rubio Cosme
Jessica Salazar Pamela Iturbideová
Liza Willert Georgina Montesová
Luz María Zetina Luz María Zetinová

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Rosalinda je pekné 20-ročné dievča, ktoré pracuje v kvetinárstve svojho strýka Florentina. Jedného dňa stretne v reštaurácií, ktorú práve vyzdobuje, Fernanda Josého, muža s vyšším sociálnym postavením, hoci ona o jeho bohatstve nič netuší. Napokon sa do seba zaľúbia a napriek Valerii, matke Fernanda Josého, sa zosobášia a narodí sa im dcérka, ktorej dajú meno Erika. Valeria chce však šťastnú dvojicu za každú cenu rozdeliť. Najme si preto detektíva, ktorý zistí, že Rosalindina biologická matka Soledad si odpykáva 25-ročný trest vo väzení za vraždu otca Fernanda Josého, José Fernanda Altamirana, a Valeria sa túto skutočnosť rozhodne využiť, aby rozdelila Rosalindu a Fernanda Josého. Soledad bola síce nevinná, ale zobrala na seba všetku vinu. Josého Fernanda Altamirana totiž zabil jej vtedajší manžel Alfredo del Castillo, Valeriin brat, ktorý sa bál Valeriinej reakcie po tom, keby sa dozvedela, že to on zabil svojho švagra, lebo sa pokúsil znásilniť Alfredovu sekretárku Soledad, o ktorej Valeria vôbec netušila, že bola jeho manželkou. Po zistení, že Soledad je matka Rosalindy, Fernando José opúšťa Rosalindu a ich dcérku. Valeria napokon Eriku unesie, pretože Rosalinda na pár minút stratí vedomie. Rosalinda upadá do depresie a nakoniec príde o rozum a zatvoria ju na psychiatriu.

Jednej noci na klinike, kde ju Soledad a Fernando José umiestnia, vznikne požiar a zhorí do tla. Rosalinde sa našťastie podarí uniknúť. Ale jej milovaný je presvedčený o jej smrti. Rosalinda úplne stratí pamäť. Nájde ju žobrák Miserias a núti ju žobrať. Rosalindu sa však podarí z Miseriasových rúk zachrániť Alexovi Dorantesovi. Ten dá Rosalinde meno Paloma Dorantesová a spraví z nej slávnu speváčku. Paloma sa do Alexa zamiluje. Fernando José sa na istý čas rozhodne odísť do zahraničia a tak prichádza Rosalindina sesternica / sestra Fedra, ktorá sa rozhodla zaujať Rosalindino miesto v rodine a byť Erike matkou, aj keď Fedra Eriku v skutočnosti neznáša a pred Fernandom José sa len hrá na starostlivú a milujúcu matku.

Paloma sa stretáva s Fernandom José, ktorý sa do nej zamiluje. Paloma mu totiž pripomína jeho "mŕtvu" ženu Rosalindu. Paloma si veľmi obľúbi Fernandovu dcéru Eriku a tak sa s nimi veľmi často stretáva. Fedra s Alexom im chcú v ich vzťahu zabrániť a to sa im aj podarí. Paloma odchádza na svoje prvé turné a Fernando José sa ožení s Fedrou.

Paloma žije s Alexom a všetko vyzerá byť dokonalé. Ale všetko nie je úplne v poriadku. Raz v noci Paloma a Alex navštívia jeden z koncertov Fernanda Josého. Hrá skladbu, ktorú hral, keď sa prvýkrát s Rosalidou stretli. Toto sa stáva impulzom pre Rosalindinu pamäť a všetky jej spomienky z minulosti sa jej začnú vynárať z pamäti. Zdrvená týmito spomienkami zuteká von z koncertnej sály a na ceste ju zrazí auto. Sanitka ju odváža do nemocnice. Rosalinda si uvedomí, že nie je Paloma Dorantesová, ale Rosalinda.

Teraz keď Rosalinda získala späť svoju pamäť, musí sa vrátiť a bojovať o získanie svojho dieťaťa, jej rodiny a postupne možno aj Fernanda Josého, ktorého má teraz v hrsti Fedra, ktorá zviedla manžela svojej mladšej sestry Lucy, pretože Lucy s Aníbalom nemohli mať spoločné dieťa a Aníbal po dieťati veľmi túžil. Aníbal preto počas slabej chvíľky strávil noc s Fedrou. Teraz s ním však Fedra čaká dieťa, ktoré ale vydáva za dieťa Fernanda Josého. Rosalinda naráža na mnoho udalostí, ktoré jej zmenia život. Musí čeliť problémom s Valeriou a svojimi priateľmi a zisťuje, kto je biologická matka Fernanda Josého.

Fernando José zisťuje, že Fedra je smrteľne chorá a tak sa chce o ňu aj naďalej starať, čo Rosalinde zlomí srdce, keďže ona o Fedrinej chorobe nič nevedela. Fedrin stav sa postupne zhoršuje a po pôrode svojho syna sa zdôverí svojmu otcovi a Fernandovi Josému, že dieťa, ktoré porodila, nie je jeho, ale Aníbalovo - manžela Lucy. Fernando napokon dieťa dáva Lucy a Aníbalovi a Fedra na následky svojej choroby zomiera.

Rosalinda sa nakoniec rozhodne vydať za Agustína Moralesa, ktorý jej pomáhal v tom, aby získala späť svoju milovanú dcérku Eriku, ktorú jej Fernando José nechcel dať. Agustín si však uvedomí, že Rosalinda vždy milovala a bude milovať Fernanda José a tak dáva Rosalinde slobodu a praje jej veľa šťastia v živote s Fernandom José. Rosalinda a Fernando José sa tak nakoniec zosobášia a telenovela končí ich odchodom na svadobnú cestu a spoločným bozkom...

Doplňujúce informácie[upraviť | upraviť zdroj]

Rosalida bola vydaná aj na 2 dvojvrstvových diskoch ako upravená verzia pôvodnej telenovely.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]