Malpa kapucínska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
malpa kapucínska
Capuchin Costa Rica.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cebus capucinus
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Malpa kapucínska (lat. Cebus capucinus) je neveľká opica z čeľade ploskonosových opíc malpovitých (Cebidae). Obýva tropické dažďové lesy v Južnej a Strednej Amerike.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Svoj rodový názov získala podľa kapucínskych mníchov, ktorých rúcho pripomína žlté sfarbenie malpy kapucínskej na hrdle, hlave a ramenách, ktoré kontrastuje s čierno sfarbeným zvyškom tela. Na temene hlavy sa občas objavuje čierny prúžok srsti pripomínajúci tvar písmena V. Malpa kapucínska meria na dĺžku okolo 48 cm, pričom dospelý samec zriedkakedy presiahne hmotnosť 6 kg, samica váži obvykle medzi 4 až 5 kg. Chápavý chvost je až 55 cm dlhý. Samci sú výrazne väčší ako samice.

Spôsob života[upraviť | upraviť kód]

Žije v skupinách tvorených 2 až 20 kusmi a vedenými jedným dominantným samcom a samicou. Sú to denné primáty, ktoré väčšinu času trávia na stromoch, kde sa živia zvlášť listami, rôznymi plodmi, kvetmi, stonkami a bobuľami. Samica rodí po 157-167 dennej gravidite jedno mláďa. Najviac pôrodov prebieha medzi decembrom a aprílom. Mláďa je plne odstavené vo veku dvanástich mesiacov a pohlavnú dospelosť dosahuje vo veku medzi druhým až tretím rokom života. V prírode sa obvykle dožíva 15 – 17 rokov, v zajatí to môže byť aj takmer o desať rokov viac.

Bolo u nej pozorované používanie nástrojov. Napr. použitie palice na odohnanie jedovatého hada [1]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Boinski, S. (1988), Use of a club by a wild white-faced capuchin (Cebus capucinus) to attack a venomous snake (Bothrops asper). Am. J. Primatol., 14: 177–179. doi: 10.1002/ajp.1350140208

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Malpa kapucínská na českej Wikipédii.