Greenwich Village

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Greenwich Village

Greenwich Village je jedna z najstarších štvrtí na Manhattane, je ohraničený z juhu West of Houston Street, z východu Broadway, zo severu Východnou 14. Street a zo západu Siedmou Avenue. Z hľadiska možností priestorovej orientácie je to jedna z najkomplikovanejších štvrtí v New Yorku a najkomplikovanejšia štvrť na Manhattane. Dokonca aj taxikári tam často blúdia, nosia si so sebou mapy a niektorí tam odmietajú aj jazdiť, pretože má chaoticky usporiadané ulice.

V štvrti existovala Cedar Tavern (alebo Cedar Street Tavern ) -l bar a reštaurácia na východnom okraji Greenwich Village . V dobách najväčšej slávy, známej ako miesto stretávania avantgardných spisovateľov a výtvarníkov, , blízko 8. ulice. Vo svojej dobe bola známa ako stretnutie mnohých prominentných abstraktných expresionistických maliarov a beatnických spisovateľov a básnikov. Zatvorilo sa to v apríli 1963 a v roku 1964 sa znova otvorila tri bloky na sever, na 82 University Place , medzi 11. a 12. ulicou.

Robert Motherwell mal na začiatku päťdesiatych rokov neďaleko štúdio a viedol tu týždenný salón pre výtvarníkov. Cedar bol pre nich najbližšie miesto na drink. Habituéovi sa páčil pre lacné nápoje a nedostatok turistov alebo námestia strednej triedy. University Place v tých časoch bolo nedostatočným trhom kvôli niekoľkým sociálnym a jednoizbovým hotelom v tejto oblasti. Jackson Pollock , Willem de Kooning , Mark Rothko , Franz Kline , Michael Goldberg , Landes Lewitin, Aristodimos Kaldis , Phillip Guston , Knute Stiles , Ted Joans , James Brooks, Charles Cajori, Mercedes Matter, Howard Kanovitz , Al Leslie, Stanley Twardowicz, Morton Feldman , John Cage a ďalší z New York School, všetci užívali bar v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď mnohí žili v Greenwich Village, alebo v jeho blízkosti . Historici považujú bar za dôležitý inkubátor abstraktného expresionistického hnutia. Obľúbili si ho aj spisovatelia Allen Ginsberg , Jack Kerouac , Gregory Corso , Frank O'Hara , George Plimpton , Jean Stein , Harold „Doc“ Humes , Alex Trocchi a LeRoi JonesPollockovi bol nakoniec zakázaný prístup do podniku, pretože vraj odtrhol dvere na WC z pántov a hodil ich cez miestnosť, rovnako ako Kerouac, ktorý sa údajne vymočil do popolníka.

V decembri 2006 bola Cedar Tavern zatvorená, aby bolo možné postaviť sedemposchodovú prístavbu k budove, v ktorej sídli. Jeho majitelia sa zaviazali, že ho znova otvoria o šesť mesiacov, ale stanovisko vo vydaní The New York Times z 3. decembra 2006 špekulovalo, že bude definitívne zatvorený. Toto sa ukázalo ako prezieravé; v dôsledku smrti Joea Diliberta 27. októbra 2007 sa jeho bratovi Mikeovi nepodarilo znovu otvoriť zariadenie.

Keď sa bar v roku 2006 zatvoril, jej storočný, 50 metrový mahagónový bar predali rakúskym podnikateľom Johnovi M. Scottovi a Eddy Pattersonovi. Bar bol rozobratý na stovky kusov, transportovaný sťahovákmi výtvarného umenia a skladovaný desať rokov. V roku 2016 bol vyskladnený, aby slúžil ako stredobod reštaurácie Eberly, reštaurácie v Austine v Texase.

24 University Place, kde sa odohrala väčšina významných udalostí v histórii podniku, je teraz celoblokovou obytnou budovou; primárne maloobchodný priestor prízemia priečelia budovy University Place zaberá lekáreň CVS .

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]