Láhaur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Láhaur je hlavné mesto provincie Pandžáb v Pakistane. V roku 2009 bol s počtom 10 000 000 obyvateľov 27. najväčším mestom sveta a po Karáčí 2. najväčším mestom v krajine. Rozloha mesta je viac ako 1 772 km². Priemerná nadmorská výška je 217 m n. m.

Láhaurské múzeum

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa legendy je vznik mesta spojený s Alexandrom Macedónskym a jeho koňom Bukefalom, podľa ktorej v bitke pri Hydaspese kôň svojho pána zachránil a aj keď bol sám zranený, odniesol Alexandra až do stanu. Tam Bukefalos padol mŕtvy na zem. Alexander mu usporiadal pohreb, vybudoval hrobku a vedľa nej položil základný kameň novej osady, nazvanej Alexandria Bucefalis - dnešného Láhauru.

Najstaršie zmienky v historických prameňoch pochádzajú zo 7. storočia. V roku 1398 mesto vyplienil Timúr Chromý, ale v 16. storočí bolo obnovené. Vtedy nastal čas jeho najväčšej slávy, keď boli v priebehu dvoch storočí vybudované najslávnejšie pamiatky mesta, vrátane Šalimarových záhrad.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najslávnejšie pamiatky mesta patria Šalimarove záhrady, ktoré sú príkladom výnimočnej mughalskej stavby. Od roku 1981 sú zaradené aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Založená bola v roku 1641 a tvorili ju tri obdĺžnikové terasy, na ktorých boli vodné plochy, kaskády a viac ako 400 fontán. Inými významnými pamiatkami sú cisársky palác, niekdajšie sídlo mughalských vládcov, alebo mešita Badšahi, na ktorej nádvorí sa môže modliť naraz až 60 tisíc moslimov.

Medzinárodné letisko Allamu Iqbala

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 sa rozhodlo mesto pre narastajúcu dopravu vybudovať nové letisko, Letisko Allamu Iqbala a nazvalo ho po národnom pakistanskom básnikovi Allamovi Muhammadovi Iqbalovi, a je to jedna zo základní vlajkovej národnej leteckej spoločnosti, Pakistan International Airlines.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]