Eartha Kitt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eartha Kitt
Celé menoEartha Mae Keith
Narodenie 17. január 1927
North, Južná Karolína, USA
Úmrtie25. december 2008 (81 rokov)
Weston, Connecticut, USA
Povolanieamerická speváčka, herečka, tanečnica, dabingová herečka, spisovateľka a aktivistka
Roky pôsobenia1942 – 2008
ManželJohn W. McDonald (1960 – 1965)
Deti1

Eartha Kitt (angl. Eartha Mae Keith; * 17. január 1927, North, Južná Karolína, USA – † 25. december 2008, Weston, Connecticut, USA) bola americká speváčka, filmová, televízna a dabingová herečka, tanečnica, spisovateľka a aktivistka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jej matka, Annie Mae Keith bola afrického pôvodu a svojho otca nikdy nepoznala. Vyrastala u svojej tety. Po smrti jej matky vyrastala s Mamie Kitt, s ktorou sa presťahovala do Harlemu v New Yorku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju kariéru začala v roku 1942 ako členka Katherine Dunham Company. V súbore zostala do roku 1948. Nahrala niekoľko piesní, ako napríklad "Let's Do It", "Champagne Taste", "C'est si bon", "Just an Old Fashioned Girl", "Monotonous", "Je cherche un homme", "Love for Sale", "I'd Rather Be Burned as a Witch", "Kâtibim", "Mink, Schmink", "Under the Bridges of Paris" a iné. Bola veľmi obľúbená pre svoj špecifický hlas.

V roku 1953 naspievala svoj najznámejší hit, "Santa Baby". O rok neskôr si zahrala v muzikáli New Faces of 1952. V roku 1966 stávrnila Catwoman, vo filme Batman. V 70. rokoch 20. storočia skúšala šťastie na Broadwayi. K hudbe sa vrátila okolo roku 1984, keď naspievala pieseň "Where Is My Man".

V roku 1992 stvárnila menšiu úlohu po boku herca Eddieho Murphyho vo filme Bumerang. Objavila sa tiež v muzikálnom predstavení Čarodejník zo zeme Oz, kde stvárnila zlú čarodejnicu zo Západu.

V roku 2000 prepožičala svoj hlas postave menom Yzma, v kreslenej rozprávke Vladárova nová tvár. Za svoju prácu získala ocenenie Annie. Spolupracovala aj na seriálovej verzii, za ktoré tiež získala ocenenia Daytime Emmy, v rokoch 2007 a 2008.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Bola vydatá za Johna W. McDonalda, v rokoch 19601965. Spolu mali jedno dieťa, dcéru Kitt McDonald.

Počas celého života bola Eartha Kitt obyvateľkou Connecticutu. Neskôr sa na krátky čas presťahovala do New Yorku, konkrétne Pound Ridge ale po čase sa vrátila do Connecticutu, aby bola blízko svojej dcéry a jej rodiny.

Bola silnou aktivistkou a v roku 1966 založila nadáciu Kittsville Youth Foundation, ktorá sa zaoberala znevýhodnenou mládežou v oblasti Watts, v Los Angeles. Patrila tiež k obhajcom práv LGBT a bola členkou združenia žien.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Príčinou jej úmrtia bola rakovina hrubého čreva, na ktorú zomrela 25. decembra 2008, vo svojom dome vo Westone, v štáte Connecticut.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Eartha Kitt

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eartha Kitt na anglickej Wikipédii.