Preskočiť na obsah

Rose McGowanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rose McGowan
v roku 2023
Celé menoRósa Arianna McGowan
Narodenie 5. september 1973 (50 rokov)
Florencia, Taliansko
Povolaniefilmová a televízna herečka
Roky pôsobenia1990-súčasnosť
ManželDavey Detail (2013 – r. 2016)
RodičiaTerri McGowan Daniel McGowan

Rósa Arianna McGowan[1] (* 5. september, 1973, Florencia, Taliansko)[2] je americká filmová a televízna herečka talianskeho pôvodu, ktorá sa dostala do povedomia verejnosti postavou Paige v americkom televíznom seriáli Čarodejnice. Tiež hrala vo viacerých známych hollywoodskych filmoch ako napríklad Diabolská hra (Jawbreaker), či vo filme Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueza Grindhouse a vo vedľajšej úlohe vo filme Vreskot. V roku 1996 za svoju rolu vo filme The Doom Generation bola nominovaná na cenu amerických nezávislých filmových tvorcov, v roku 1999 bola nominovaná na ocenenie MTV Movie Awards za rolu vo filme Diabolská hra, v roku 2005 vyhrala v súťaži Family TV Awards cenu pre najlepšiu sestru za postavu v seriáli Čarodejnice.

Rose McGowanová mala tri a polročný vzťah so spevákom Marylinom Mansonom. Objavila sa aj v jeho videoklipe ku skladbe „Coma White“ a naspievala vokály k piesni „Posthuman“ z Mansonovho albumu Mechanical Animals. Neskôr na album Golden Age of Grotesque bola nahratá pieseň „(s)AINT“, ktorá bola inšpirovaná ukončením ich vzťahu. V októbri 2007 bola Rose zasnúbená s režisérom Robertom Rodriguezom.[3] Dňa 12.októbra 2013 sa vydala za umelca Daveyho Detaila, manželstvo im vydržalo do roku 2016. Je tiež silnou feministkou a aktivistkou.

V roku 2017 priznala, že bola jednou so žien ktoré obťažoval Harvey Weinstein a v roku 2018 vydala jej autobiografiu s názvom Brave.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Rose McGowan sa narodila 5. septembra 1973 vo Florencii, v Taliansku, do americkej rodiny, umelcovi Danielovi McGowanovi a spisovateľke Terri McGowan. Jej otec viedol v taliansku hnutie o Božích deťoch, v ktorej on a jeho manželka držali členstvo až do roku 1978. Rose sa často sťahovala cestovala s jej rodičmi po Európe.

Vďaka otcovým kontaktom s umením v Taliansku sa Rose objavila vo Vogue Bambini (jeden z talianskych časopisov) . Jej rodičia sa vrátili do Spojených štátov, keď mala 10 rokov a usadili sa v Eugene v Oregone. Mala netradičné detstvo. Žila ako "utečenec" v Portlande v Oregone a spájajúci sa so skupinou drag queens v meste. Keď sa jej rodičia rozviedli, žila so svojím otcom v Seattli, vo Washingtone, navštevovala Rooseveltovu školu a alternatívnu strednú školu a pracovala v spoločnosti McDonald's. Ako pätnásťročná sa presťahovala sa do Los Angeles.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Herectvo[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prvá filmová rola bola v komédii Paula Shore, Encino Man (1992). Následne na to, získala hlavnú úlohu v čiernej komédii The Doom Generation (1995), ktorá sa týkala troch mladých ľudí, ktorý boli riešili otázky ohľadom sexu a násilia. Film priniesol oveľa širšie uznanie a pozornosť filmových kritikov; Rose získala nomináciu za najlepší debutový výkon v roku 1996 na Independent Spirit Awards. V roku 1996 si zahrala rolu cynickej ale zároveň nevinnej Tatum Riley, v horrore Vreskot od režiséra Wesa Cravena.

V roku 1998 sa objavila po boku Bena Afflecka v dráme Phantoms. Rose si kvôli úlohe v tomto filme oholila obočie, ktoré jej od tej doby veľmi zle zarastá. Ku koncu deväťdesiatych rokov si Rose hlavne zahrala v rôznych nezávislých filmoch, vrátane rolí v Nowhere (1997), Southie (1996), Going All the Way (1997), Lewis a Clark a George (1997) a Devil in the Flesh (1998), kde zvyčajne hrala zvodné a tajomné postavy.

V čiernej komédií Diabolská hra (Jawbreaker; 1999) si Rose zahrala obľúbenú študentku strednej školy, ktorá sa snaží zakryť svoju účasť na vražde jej spolužiačky. Objavila sa v rovnakej roli aj vo videoklipe skupiny Imperial Teen, s názvom Yoo Hoo ktorý bol zložený pre film. Rose získala vďaka tomu filmu nomináciu za najlepšiu "mrchu" v roku na MTV Movie Awards v roku 1999.

V roku 2001 získala úlohu Paige Matthews v populárnej televíznej sérii Charmed, ako náhrada za herečku Shannen Doherty, ktorá opustila natáčanie. Tiež bola nominovaná za najlepšieho nového člena a na Cenu za televízie v roku 2005 vyhrala za najobľúbenejšiu sestru.

Spoločne s Brendanom Fraserom, Bridget Fondovou a Whoopi Goldbergovou hrala v komédii Monkeybone (2001), kde stvárnila dievča z mačacieho karnevalu, kde sú nočné mory zábavné. Počas natáčanie seriálu Charmed, stihla stvárniť postavu Ann-Margret v miniseriáli Elvis (2005), o živote Elvisa Presleyho. Menšiu úlohu si zahrala v dráme o vražde Elizabeth Short, Čierna Dahlia, spoločne s hercami ako Josh Hartnett, Scarlett Johansson, Aaron Eckhart a Hilary Swank.

V roku 2007 si zahrala v sérií Grindhouse, od režisérov Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueza. V časti Planet Terror, hrala ako go-go tanečnica a vodkyňa skupiny rebelov, ktorí sa pokúšajú prežiť nápor zombie. V časti Death Proof, hrala krátku úlohu ktorá je obeťou psychopatického vodiča, ktorý sa zameriava na mladé ženy.

Rose McGowan v roku 2012 v Toronte v Kanade.
Rose McGowan v roku 2012 v Toronte v Kanade.

Jej ďalšia filmová úloha, bola vo filme Fifty Dead Men Walking (2008).

V roku 2010 natočila niekoľko scén do filmu Machete ktoré boli nakoniec vystrihnuté. Namiesto toho, sa objavila v dráme Dead Awake. O rok neskôr, si zahrala v modernejšom spracovaní Conan the Barbarian (2011), jej postava bola zlá čarodejnica Marique. Jej každodenná príprava trvala cez šesť hodín, kým Rose vyzerala ako Marique. Jej postava má biely make-up, krvavo červené pery, tetovanie na tvári, zlomyseľné oči a kovové nechty na prstoch. Natáčalo sa prevažne v Bulharsku.

Začiatkom roka 2010 si zahrala hlavnú úlohu v psychologickom thrilleri Rosewood Lane (2011) od režiséra Victora Salvyho, a v televíznym filme The Wife of Pastor (2011), ktorý bol inšpirovaný skutočnou udalosťou. Tiež natáčala filmovú adaptáciu The Tell-Tale Heart, ktorá bola vydaná v roku 2016. Zúčastnila epizódy Law & Order: Special Victims Unit ktorá sa zameriava na sexuálne kluby v New Yorku a tiež sa objavila v dvoch epizódach Once Upon a Time medzi rokmi 2013 a 2014.

V roku 2014 režírovala krátky film, nazvaný Dawn, ktorý sa točil okolo dospievajúcej dievčiny z prísnej rodiny. Film získal úspech a nomináciu na Sundance FF, tiež bol jednou z hlavných častí filmového festivalu Sundance.

V septembri 2015 vydala svoj debutový singel s názvom "RM486". Skladba má silné feministické témy, pričom Rose vysvetlila, že názov "RM" sú jej iniciály a "486" je kontroverzný liek, tzv. Mifepriston, ktorý je používaný pri interupcii. Objavila sa v roli vyšetrovateľky paranormálnych javov vo filme The Sound (2017), spolu s Christopherom Lloydom a Michaelom Eklundom.

30. januára 2018 vydala Rose knihu s názvom Brave, v ktorom podrobne popísala jej detstvo a popis údajného útoku od Harveyho Weinsteina a jeho následkov. Dňa 31. januára 2018 uvádzala štvordielny televízny program Citizen Rose, ktorý produkovala spoločnosť Bunim / Murray Productions po Rosinej úlohe v hnutí Me Too. V auguste 2018 bola pripísaná za silný článok hnutia Me Too a bola vyhlásená na Inspiration Award at this year’s GQ Men Of The Year Awards.

21. apríla 2020 oznámila, že jej debutový štúdiový album Planet 9, ktorý pôvodne vyšiel v roku 2018, bude znovú vydaný 24. apríla 2020.

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Počas jej chodenia s hudobníkom Marilynom Mansonom sa Rose objavila vo videoklipe pre pieseň "Coma White" a tiež vo videoklipe k piesni "Posthuman". Obe tieto skladby sú v albume Mechanical Animals z roku 1998. V roku 2003 spoločne s hudobníkom Brianom Transeauaom, naspievala pieseň "Superfabulous", z jeho albumu Emotional Technology, ktorý bol tiež uvedený vo finálnej sérií Charmed, v časti The Final Chapter. Pôsobila s hudobnou kapelou Imperial Teen v skladbe "Yoo Hoo", ktorá bola tiež uvedená ako soundtrack pre film Jawbreaker, v ktorom si Rose zahrala jednu z hlavných úloh. Nahrala pieseň pre film Dead Awake (2010) v ktorom tiež hrala.

V jednej z epizód seriálu Charmed spievala pieseň "Fever" od hudobníčky Peggy Lee. Vo filme Planet Terror, zo série Grindhouse, naspievala niekoľko soundtrackov k filmu.

Menšiu úlohu si zahrala vo videoklipe "Break Rules" od speváčky Charli XCX, z roku 2014.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Je aktivistkou za práva LGBT, za práva zvierat. Mala dvoch bostonských teriérov pomenovaných Bug a Fester.

Koncom roka 2009 bola McGowanová medzi niekoľkými známymi osobnosťami, ktorí sa zúčastnili protestu NOH8.

V marci 2018 McGowanová priznala, že patrí medzi non-binárnych ľudí. Od februára 2021 má McGowanová trvalý pobyt v Mexiku a žije v meste Tulum, v štáte Quintana Roo.

Vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roka 1993, začala Rose chodiť s Brettom Cantorom, čiastočným majiteľom hollywoodského nočného klubu Dragonfly. Vo veľa rozhovoroch uviedla, že sa jedná o jej spriaznenú dušu a že ho veľmi miluje. Ich idylka skončila v júli 1993 keď bol Brett brutálne zabitý vo svojom dome. Vrah sa stále nenašiel a Rose pomáhala o identifikáciu podozrivého a zatvorenie prípadu.

Tiež mala tri a pol ročný vzťah s rockovým hudobníkom Marilynom Mansonom. Svoj vzťah ukončili v roku 2001 a odôvodnili ho, že majú veľmi veľké rozdiely v životnom štýle.

Počas natáčania série Grindhouse sa vyskytli špekulácie, že Rose chodila s režisérom Robertom Rodriguezom. V máji 2007 potvrdili svoje vzťah na filmovom festivale v Cannes. Dňa 12. októbra 2007 oznámila spoločnosť Zap2it.com, že Rose pracovala v spoločnosti Rodriguez. Rozišli sa v októbri 2009.

V júli 2013 sa Rose po roku chodenia zasnúbila s umelcom Daveyom Detailom. Vzali sa 12. októbra 2013 v Los Angeles. Vo februári 2016 požiadala McGowanová o rozvod. Rozvod sa konal v novembri 2016. Momentálne Rose chodí s bezpohlavným modelom Rainom Doveom.

Kontroverznosť[upraviť | upraviť zdroj]

V septembri 2008, Rose vyvolala kontroverznú diskusiu a propagovala film Fifty Dead Men Walking, na tlačovej konferencii, na filmovom festivale v Toronte, keď uviedla: "I imagine, had I grown up in Belfast, I would 100% have been in the IRA. My heart just broke for the cause. Violence is not to be played out daily and provide an answer to problems, but I understand it." To spôsobilo, že režisér Kari Skogland a výrobcovia filmu vydali verejné ospravedlnenie, pričom uviedli, že názory McGowanovej neodrážali ich vlastné názory.

V rozhovore v auguste 2011, Rose hovorila o svojej skúsenosti s prácou na filme Rosewood Lane s režisérom Victorom Salvou, ktorý je odsúdený za detskú pornografiu, kde uviedla: "I still don't really understand the whole story or history there, and I'd rather not, because it's not really my business. But he's an incredibly sweet and gentle man."

V máji 2014, Rose držala opozičnú stranu na podporu hotela Beverly Hills v Brunei, a to aj napriek bojkotu nad zákonmi proti Brunejovským pravidlám proti LGBT komunite, ktoré predpisujú smrť ukameňovaním. Rose svoj postoj vysvetlila takto: "Boycotts only work when they hurt the target's bottom line. We are never going to affect the sultan's bottom line. He's worth $20 billion! This is a vanity project for him. It could sit empty for 100 years and he wouldn't even notice. But meanwhile, we're hurting all the wonderful, struggling people who work in the hotel. I'd like him to see that gays are real people. I think that's the only thing that would change his mind, not a boycott."

V novembri 2014 Rose diskutovala o zneužívaní a sexuálnom obťažovaní počas podcastu Breta Eastona Ellisa a kritizovala komunitu gayov za to, že nerobila nič na pomoc ženám.

V júni 2015, Rose vyvolala polemizovanie príspevkom na sociálnej sieti Twitter, na ktorom uverejnila sexisticky vnímaní film, ktorý režíroval Adam Sandler. Tiež bojuje proti sexizmu v Hollywoode a niekoľko krát uviedla, že sa snaží urobiť priemysel v Hollywoode ako lepší.

V roku 2015, Rose kritizovala Caitlyn Jennerovú za to, že by mala vedieť ako žena, čo má nosiť. Keď sa Jennerová stala časopisom Glamour "Ženou roka", Rose povedala: "We are more than deciding what to wear. We are more than the stereotypes foisted upon us by people like you. You're a woman now? Well f**cking learn that we have had a VERY different experience than your life of male privilege." Keď sa po tomto výroku začali objavovať tvrdenia, že je Rose transfobická, tieto tvrdenia striktne odmietla a okomentovala ich, že nikdy nebude transfobická a nezáleží na tom, akého je človek pohlavia.

Harvey Wenstein znásilnenia, a obvinenia zo sexuálneho obťažovania[upraviť | upraviť zdroj]

Rose McGowan at Ozy Fest
Rose McGowan na Ozy Fest

Keď časopis The New York Times odhalil v októbri 2017, že bola jednou z obetí zo sexuálneho obťažovania od filmového producenta Harveyho Wensteina, Rose toto odhalenie odmietla komentovať. Po čase, však vyjadrila tvrdenie, že "Ženy bojujú" a mužov potrebujú ako spojencov. Podľa časopisu The New York Times Weinstein obťažoval cez 80 herečiek vrátane Rose.

Dňa 10. októbra 2017 Rose uviedla, že Harvey Weinstein sa k nej nevhodne správal a obvinila herca Ben Afflecka že o výčinoch Weinsteina vedel. Na sociálnej sieti Twitter útočila na mužov vo filmovom priemysle, označila ich za klamárov a o tom, že o všetkom vedeli.

Dňa 12. októbra Rose uviedla, že Harvey Weinstein ju znásilnil a že Amazon Studios ju po tom, čo sa sťažovala, stiahla z projektu. V ten istý deň na sociálnej sieti Twitter pozastavila svoj účet 12 hodín po tom, ako opakovane tweetetovala o údajnom sexuálnom a nevhodnom správaní Weinsteina. Spoločnosť Twitter uviedla, že jej účet porušil zásady ochrany osobných údajov, pretože jeden z jej tweetov obsahoval súkromné ​​telefónne číslo. Časopis New York Times uviedol, že mnohí zostali pobúrení z tweetov slečny McGowanovej. Po odstránení tweetu bol jej účet odomknutý niekoľko hodín pred uplynutím 12 hodinového zákazu. Prostredníctvom svojho právnika Davida Boiesa, si Weinstein v jednom okamihu najal súkromnú spravodajskú agentúru Black Cube, konfrontoval Rose a aby zastavil časopis The New York Times a The New Yorker, a aby mu oznámili všetky kroky. Boiesova advokátska kancelária Boies, Schiller & Flexner poskytla The Times právnemu poradcovi v priebehu predchádzajúceho desaťročia vrátane jedného prípadu urážky na cti. Keď sa dozvedeli, že firma sa snažila zabrániť podávaniu správ o spoločnosti Weinstein a súčasne ju zastupovať v iných veciach, The Times uverejnila prísne pokarhanie firmy a nazvala ich konanie "netolerovateľným správaním, vážnou zradou dôvery a porušením základných profesionálnych štandardov, ktoré musia dodržiavať všetci právnici."

Dňa 7. februára 2018, filmová producentka Jill Messicková, manažérka McGowanovej v roku 1997, spáchala samovraždu. McGowanová obvinila Messickovú z toho, že bola spolupáchateľkou v sexuálnom útoku a jeho zakrytí čo spôsobilo negatívne ohlasy ľudu a médií voči Messickovej. Stala sa obeťou verejného pohoršenia a kyberšikany. Rodina Messickovej obviňuje Weinsteina, médiá, verejnosť a McGowanovú za jej smrť.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dedicated to a Rose | A Rose McGowan Fansite [online]. Rose-McGowan.com, 2007-02-12, [cit. 2009-03-10]. Dostupné online.
  2. Rose McGowan - Biography [online]. Imdb.com, [cit. 2009-03-10]. Dostupné online.
  3. Rose McGowan Engaged to Her 'Grindhouse' Director [online]. [Cit. 2007-10-14]. Dostupné online. Archivované 2011-05-22 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Rose McGowan v Internet Movie Database (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rose McGowan na anglickej Wikipédii.