Kyberšikanovanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
graf znázorňuje, kde sa tínedžeri najčastejšie stávajú obeťami kyberšikany

Kyberšikanovanie (iné názvy: kybernetická šikana, počítačová šikana) je druh šikany, špecifický tým, že je realizovaný prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, najčastejšie prostredníctvom internetu či mobilného telefónu. Ide o zasielanie obťažujúcich, urážlivých či útočných mailov a SMS, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, prípadne zverejňovanie fotografií a videí s cieľom poškodenia identity danej osoby.

Kyberšikana je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete.[1] Jej silný prejav sa najvýraznejšie vyskytuje na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter, Instagram a podobné. Avšak vyskytuje sa i pri hraní online videohier, e-mailovaní či písaní obyčajných sms správ. Najčastejšie sa objavuje medzi mladistvými na stredných školách, no môže sa vyskytnúť i u vysokoškolákov či medzi kolegami v práci.

Je to práve anonymita, ktorá často priťahuje agresorov. Cítia sa chránení pred odhalením vďaka častému používaniu falošných kont alebo pseudonymov či rôznych prezývok. Avšak pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova. Ak používa mobilný telefón alebo internet, agresori sa k nej dostanú v ktorúkoľvek dobu a na ktoromkoľvek mieste.[2]

Druhy kyberšikany[upraviť | upraviť zdroj]

Kybernetické prenasledovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Tiež online prenasledovanie (angl. cyberstalking) je forma šikany, ktorá využíva internet na neustále sledovanie obete. Môže byť často spojené s obťažovaním, vyhrážaním a zastrašovaním.[3]

Flaming[upraviť | upraviť zdroj]

Je nepriateľské chovanie útočníka voči obeti vo virtuálnom svete. Ide o veľmi agresívnu diskusiu, hádku na internete. Niektorí užívatelia úmyselne takéto diskusie vyvolávajú uverejňovaním rôznych kontroverzných príspevkov, urážaním účastníkov diskusie a podobne.

Sexting[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o zasielanie textov, fotografií alebo videí so sexuálnou tematikou prostredníctvom elektronických medií. Tieto materiály často končia na internete a môžu mať pre obeť fatálne dôsledky, sú často používané aj ako prostriedok vydierania. Ak sa jedná o osobu mladšiu ako 18 rokov, útočník sa dopúšťa trestného činu v oblasti šírenia detskej pornografie.

Happy slapping[upraviť | upraviť zdroj]

Je nový typ „zábavy“ mladých ľudí, ktorý vznikol v Británii. Spočíva v tom, že agresor si vyberie obeť a následne ju fyzicky napadne (zfackuje) a celé si to nahráva na mobilný telefon. Následne zverejní nahrávku na internete. Happy slapping postupne prekračuje limity, agresor už len nefackuje svoju obeť, ale hranice posúva na závažnejšie prejavy (fyzickej) agresivity hraničiace so zákonom.

Trestnosť na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

V máji 2021 do slovenského Trestného zákona pribudol trestný čin kyberšikanovania. „Tri roky odňatia slobody môžu hroziť tomu, kto druhú osobu úmyselne dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jej mene alebo spôsobuje iné podobné dlhodobé obťažovanie.“[4] Osobitný motív alebo ak je obeť chránená osoba posúva sadzbu na 1 až 4 roky. Pri značnej škode alebo pri úmysle získať značný prospech či pri opakovanom prečine hrozí 2 až 6 rokov väzenia.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kyberšikanovanie [online]. www.zodpovedne.sk, [cit. 2018-02-17]. Dostupné online.
  2. Kyberšikanovanie [online]. www.zodpovedne.sk, [cit. 2018-02-17]. Dostupné online.
  3. TOMKOVÁ, Jarmila. Kybernetické prenasledovanie - cyberstalking je už aj na Slovensku trestné. 17.2.2018. Dostupné online [cit. 2018-02-17].
  4. a b Do Trestného zákona pribudne trestný čin. dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2021-05-27. Dostupné online [cit. 2021-06-28]. ISSN 1339-844X.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]