McDonald's

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
McDonald's Corporation
McDonald's Golden Arches.svg

Právna formas.r.o.
OdvetvieReštaurácie
Založená1940
ZakladateľRichard a Maurice McDonaldovci
SídloOak Brook, USA
PôvodUSA
VedenieSteve Easterbrook
Územný rozsahCelosvetovo
PriemyselReštaurácie rýchleho občerstvenia
Zamestnancov~375 tisíc
Dcérske spoločnostiMcCafé
Slogan spoločnosti„I'm loving it!“
Webová stránkawww.mcdonalds.com
Logo
McDonald's Plaza

McDonald's Corporation je jednou z najväčších reštaurácií rýchleho občerstvenia.[1] Spoločnosť založili v roku 1940 bratia McDonaldovci, no jej rozmach začal až v roku 1955, kedy ju prevzal Ray Kroc, syn česko-slovenských emigrantov. V roku 1960 bola spoločnosť premenovaná na McDonald's Corporation.

Prevažnú časť ponuky tvoria rozličné burgery, najtypickejším produktom reťazca je Big Mac. V roku 2004 mala firma v 122 krajinách vyše 30-tisíc reštaurácií a obslúžila okolo 51 miliónov zákazníkov denne.

Časť reštaurácií neprevádzkuje firma priamo, ale poskytuje vlastníkom jednotlivých reštaurácií tzv. franchising, čo je právo prevádzkovať svoju živnosť pod menom McDonald's. Vo veľkej väčšine nevlastní ani objekt reštaurácie, iba jej vybavenie, stroje a zariadenia. Materská firma zabezpečuje a kontroluje úroveň jednotlivých reštaurácií a organizuje ich spoločnú marketingovú politiku a zásobovanie.

V 80. rokoch 20. storočia sa v USA objavil termín McJob. Označuje nepríťažlivé, málo platené činnosti s malými vyhliadkami do budúcnosti. Pôvodne označoval prácu pre McDonald's, dnes sa používa ako označenie pre každú prácu, kde je typická vysoká fluktuácia zamestnancov, nízky plat a nie príliš perspektívne zamestnanie. McDonald's sa však touto definíciou cíti poškodený, preto požiadal vydavateľstvo Oxford English Dictionary, aby bolo toto heslo odstránené, pričom v tomto slovníku sa nachádzalo od roku 2001.

McDonald's na Slovensku[upraviť | upraviť kód]

Prvá reštaurácia spoločnosti bola otvorená v októbri 1995 v Banskej Bystrici. V máji 1996 bola otvorená prvá reštaurácia v Bratislave na Námestí SNP, kým v októbri toho istého roka bola otvorená prvá reštaurácia franchisingového typu v Trnave.[2] V súčasnosti (marec 2019) sa na Slovensku nachádza 32 reštaurácií.[3] Počas roka 2010 navštívilo 23 reštaurácií 14,4 milióna zákazníkov. McDonald's dosiahol tržby 47,9 mil. € v roku 2010.[4]

McDonalds Golden Arches, USA

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. http://www.burgerbusiness.com/?p=9168 McDonald’s Answers the Doubters
  2. http://www.mcdonalds.sk/sk/onas/spolocnost/historia_v_sr.shtml
  3. Vyhľadávač reštaurácií | McDonald's SK [online]. restauracie.mcdonalds.sk, [cit. 2019-03-14]. Dostupné online.
  4. McDonald's v Slovenskej republike [online]. McDonald's, [cit. 2012-04-17]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému McDonald's.