Piper Halliwellová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Piper Halliwellová
Holly Marie Combs, July 2012.jpg
Herečka Holly Marie Combs, predstaviteľka Piper Halliwellovej
Základné informácie
SeriálČarodejnice
AutorConstance M. Burge
HerecHolly Marie Combs
Slovenský dabingGabriela Škrabákova (1. – 2. séria)
Petra Vajdová (3. – 5. séria)
Gabriela Škrabákova (od 6. série)
O postave
Dátum narodenia7. august 1972 (49 rokov)
Miesto narodeniaSan Francisco, Kalifornia, USA
PohlavieŽena
Druh bytostiČarodejnica
SchopnosťZmrazovanie času, Molekulárne urýchľovanie (vybuchovanie)
Manžel(ka)Leo Wyatt
PotomkoviaWyatt Halliwell
Chris Perry Halliwell
Melinda Prudence Halliwellová

Piper Halliwellová je fiktívna postava amerického televízneho seriálu Čarodejnice. Jej postavu stvárnila herečka Holly Marie Combsová, ktorá hrala vo všetkých 187 epizódach.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Piper je prostredné dieťa z troch sestier.

Prvá séria[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku prvej série (1998-1999), šesť mesiacov po smrti svojej babičky Penny Halliwellovej, sa Piper spolu so sestrami presťahuje späť do rodinného domu po babičke. V noci návratu Phoebe z New Yorku sestry nájdu v podkroví knihu kúziel. Potom, čo Phoebe prečíta zaklínadlo z knihy, tri sestry, z ktorých každá dostane magickú silu, zistia, že ich osud je stať sa najmocnejšími dobrými čarodejnicami, aké svet kedy poznal. Piper získava schopnosť zastaviť čas. Hneď na to zisťuje, že jej priateľ Jeremy je démon a chce ich zabiť. Počas tejto sezóny Piper pracuje v reštaurácii Quake ako kuchárka a neskôr ako jej manažérka. Zamiluje sa tiež do opravára Lea. Neskôr sa ukáže, že Leo je tzv. Biele svetlo - strážny anjel dobrých čarodejníc.

Druhá séria[upraviť | upraviť zdroj]

V druhej sérii (1999-2000) Piper opustí prácu v Quake a pustí sa do vlastného podnikania v podobe klubu P3. Potom čo zistí, že nemôže byť s Leom, pretože je biele svetlo, sa s ním rozchádza. Čoskoro si ale v snahe o normálny vzťah začne so susedom Danom Gordonom. Vzťah s Leom však takisto pokračuje a Piper sa tak dostáva do milostného trojuholníku. Nakoniec príde k záveru, že jej srdce stále patrí Leovi, rozíde s Danom a zmieruje sa s Leom. Stále zdokonaľuje svoje schopnosti čarodejnice aj majiteľky klubu. Vo finále série chce zistiť viac o Leovi ako o bielom svetle a tak sa spolu s ním vydáva za „staršími“.

Tretia séria[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku tretej série (2000-2001) sa Piper a Leo po mesiaci vracajú z návštevy „starších“. Starší im však vzťah zakazujú a tak sa musia rozísť. Leo ale Piper navrhuje aby sa vzali; „starší“ by už nemali moc rozbiť ich vzťah. Chcú sa teda tajne zosobášiť, no pred „staršími“ to nedokážu utajiť. Leo je potrestaný a Piper má zlomené srdce. Keď však dokážu, že ich vzťah nijako nezasahuje do záchrany nevinných, „starší“ im nakoniec sobáš v polovici tretej série povolia. Na konci Piper objavuje svoju novú schopnosť molekulárneho zrýchľovania, schopnosti vyhodiť predmety do vzduchu. Vďaka nej a Prue je odhalená ich totožnosť čarodejníc, čo vedie k sérii katastrofálnych udalostí zakončených smrťou Piper. Phoebe však napokon urobí obchod so „Zdrojom všetkého zla“ a vráti čas. Piper je nažive, no pri boji s démonom Shaxom umiera jej staršia sestra Prue.

Štvrtá séria[upraviť | upraviť zdroj]

V štvrtej sérii (2001-2002) sa Piper najskôr nedokáže zmieriť so smrťou svojej staršej sestry Prue. Používa mnoho kúziel na jej oživenie, no bezúspešne. Už navyše nechce byť čarodejnica. Ona a Phoebe však na začiatku série odhaľujú, že majú mladšiu nevlastnú sestru Paige Matthewsovú, ktorej zachránia život. Paige sa k nim nakoniec pripojí a obnoví silu troch. Piper ju síce spočiatku odmieta, no neskôr ju prijme za svoju sestru a zaúča ju čarodejníctvu. V polovici série sa Piper aj jej sestry dostávajú na pokraj smrti keď bojujú proti „Zdroju všetkého zla“. Nakoniec víťazia, no novým zdrojom sa stane Phoebin priateľ Cole Turner. Aj toho sa im na konci série podarí zničiť. V poslednej časti sestry navštevuje „Anjel osudu“ a ponúka im život bez mágie a démonov. Sestry napokon odmietajú a na úplný záver Piper Anjel osudu zvestuje, že čaká dlho očakávané dieťa.

Piata séria[upraviť | upraviť zdroj]

Piata séria (2002-2003) sa spočiatku nesie hlavne v znamení Piperinho tehotenstva. Jej nenarodené dieťa je stále silnejšie. Piper očakáva, že sa jej narodí dcéra, keďže bola v budúcnosti, kde mala dievča. Na prekvapenie sa jej však v polovici série narodí chlapec. Dostáva meno Wyatt Matthew Halliwell. Piper ho nechá požehnať od čarodejníc rodu Halliwellových, no aj napriek tomu o majú o jej syna od začiatku záujem démoni. Vo finále prichádza k sestrám chlapec z budúcnosti Chris, ktorý im chce pomôcť v boji s titánmi. Pri veľkej bitke umiera mnoho „starších“; situácia sa vyvinie tak, že Piperin manžel Leo sa stáva starším a musí ju aj syna opustiť. Piper sa s tým nedokáže zmieriť a tak na ňu Leo použije kúzlo na zmiernenie žiaľu.

Šiesta séria[upraviť | upraviť zdroj]

V prvej časti šiestej série (2003-2004) stráca Piper pamäť a pridáva sa k bojovníčkam Valkýram žijúcim na ostrove Walhalla, pretože je to pre ňu lepšie ako žiť s bolesťou potom čo ju Leo opustil. Nakoniec ju ale sestry privádzajú späť a Piper sa s odchodom svojho manžela zmieri. V polovici série jej sestry Paige a Phoebe zisťujú, že Chris z budúcnosti ja vlastne druhý syn Piper a Lea. Keď sú Leo a Piper uväznení v inej sfére, opäť sa zblížia a počnú Chrisa. Až potom sa Piper dozvedá, že je opäť tehotná, a že Chris je jej syn. Na konci série, keď je už Piper vo vysokom štádiu tehotenstva, sa ukrýva v magickej škole, kde je v bezpečí. Správca školy a zároveň „starší“ Gideon sa ale snaží celý čas Wyatta zabiť. V poslednej časti, po tom, čo Leo a Piperine sestry zachránia svet a zničia Gideona, Piper porodí svojho druhého syna Chrisa.

Siedma séria[upraviť | upraviť zdroj]

Na počiatku siedmej série (2004-2005) sú Piper a Leo posadnutí hinduistickými mníchmi. Neskôr sa Leo stáva Avatarom (mocnou neutrálnou bytosťou, ktorá sa snaží vytvoriť utopickú realitu). To najskôr Piper nevie, no po pár častiach sa dozvedá pravdu a spolu s Phoebe a Paige napokon v polovici série pomôžu Avatarom pri vytvorení Utópie. Ukáže sa však, že to bola chyba a tak sa spájajú s démonom Zankouom, aby Utópiu odvrátili. Potom, čo „starší“ zistia, že sa Leo pridal k Avatarom, dostáva trest. Sám si ale nakoniec vyberá, že chce byť s Piper a stáva sa smrteľníkom. Na konci série Piper kúzlom (aj keď nechcene) privoláva z budúcnosti svojho syna Wyatta. Vo finále ide sestrám naozaj o život, keď bojujú s démonom Zankouom. Piper, Paige a Phoebe napokon démona zničia a využijú vzniknutú situáciu tak, aby si všetci mysleli, že zahynuli v dome. Všetci démoni aj smrteľníci si teraz myslia, že sú mŕtve a tak môžu žiť normálnym životom.

Ôsma séria[upraviť | upraviť zdroj]

V prvých častiach ôsmej a poslednej série (2005-2006) žijú sestry pod inými identitami. Ako sa však ukazuje, Piper si nevybrala zrovna najlepšiu; na začiatku série je zatknutá, pretože má identitu kriminálničky. Piper aj jej sestry si časom uvedomujú, že životy po inými identitami sa im začínajú komplikovať a tak sa opäť vracajú do normálneho života. Asi v polovici série stretáva Piper anjela smrti a zisťuje, že si prišiel po Lea. Chce ho všetkými možnými spôsobmi zachrániť. Nakoniec urobí obchod a nechá ho zmraziť do tej doby, než príde k veľkému súboju, o ktorom sa sestry dozvedajú.
V ďalších častiach sa Piper vyrovnáva s dočasnou stratou Lea. Sestry porazia mocnú Triádu, no v závere série a celého seriálu zisťujú, že Christy, sestra Billie (mladá čarodejnica, ktorú si vzali v prvej časti série pod ochranné krídla) je zlá a proti Piper, Phoebe a Paige navedie aj Billie. Finále seriálu tak končí veľkým súbojom medzi ňou, sestrami, Billie a Christy. Všetci okrem samotnej Piper a Billie zomierajú. Piper cestuje v čase, aby zachránila životy svojich sestier.

Úmrtia Piper[upraviť | upraviť zdroj]

Epizóda Názov epizódy Dôvod úmrtia Oživenie
1x22 "Deja Vu All Over Again" Démon Rodriguez zasiahne Piper energetickou guľou a ona preletí cez dvere. Démon Tempus vráti čas späť.
2x12 "Awakened" Piper sa nakazí orojskou horúčkou a umiera. Leo ju v nebi vylieči.
3x09 "Coyote Piper" Aby Prue dostala Teru, esenciu, ktorá posadla Piper, je nútená ju zabiť nožom. Tera sa preniesla do Lea a sestry ju donútili, aby Piper vyliečila.
3x12 "Wrestling With Demons" Zabitá démonom na akadémii démonov. Leo ju vylieči.
3x22 "All Hell Breaks Loose" Prue z domu vyhodí ich chorú fanúšičku, tá vytiahne brokovnicu a Piper postrelí; tá v nemocnici neskôr umiera. Zdroj vráti čas.
4x17 "Saving Private Leo" Duchovia, ktorých Leo počas 2.sv. vojny nevyliečil, sa mu chcú pomstiť a tak zabijú Piper. Leo ju v poslednej chvíli vyliečil.
5x06 "The eyes have it" Je zabitá démonom Cree. Nenarodené dieťa a Leo ju vyliečia.
6x08 "Sword And The City" Je prebodnutá. Leo ju vylieči.
6x15 "I Dream Of Phoebe" Jinny si želá, aby sestry zomreli. Keď Piper ako duch opúšťa svoje telo, Leo ju vylieči.
7x05 "Styx Feet Under" Aby sa Piper poučila, aké je to byť Anjelom Smrti, zabije ju a ona plní jeho poslanie spolu s ním. Keď je Piper poučená, Anjel Smrti ju vráti medzi živých.
7x07 "Someone To Witch Over Me" Piper zabije démon Leo sa stane Avatarom a oživí ju.
7x16 "The Seven Year Witch" Je zabitá šípom démonky. Je vyliečená Wyattom, jej synom

Premeny Piper[upraviť | upraviť zdroj]

Epizóda Názov epizódy Dôvod premeny Spätná premena
1x12 "The Wendigo" Piper sa premení na príšeru Wendiga potom, čo ju poškriabe a tím nainfikuje. Sestry zničia pravého Wendiga, čím sa Piper premení späť.
4x03 "Hell Hath No Fury" Pri boji s démonkami fúriami vdýchne ich dym čím sa nakazí a stane sa zlou. Jej premena nie je celkom dokončená, keďže nikoho nezabila a tak ju Paige presvedčí a premení sa späť.
5x03 "Happily Ever After" Zlá čarodejnica z rozprávky začaruje všetky sestry. Z Piper sa stáva Červená čiapočka. Po zničení čarodejnice vyprchajú jej kúzla.
5x05 "Witches in Tights" Mladý čarodej Kevin ju aj jej sestry premení na superhrdinky. Démon im odoberie silu hrdiniek a premení ich späť.
5x23 "Oh My Goddess!: Part 2" Sestry bojujú proti Titánom a nemajú toľko síl a preto sa Piper aj jej sestry premenia na bohyne. Aj keď sa po výhre najprv nechce vzdať božstva, nakoniec tak urobí.
6x08 "Sword and the City" Keď Piper ako jediná dokáže z kameňa vybrať bájny meč Excalibur, stáva sa strážkyňou meča. Nakoniec sa ukáže, že skutočným vlastníkom meča je Wyatt.
7x01 "A Call to Arms" Spolu s Leom do nej vstúpia hinduistickí bohovia a z Piper sa stáva šesťruká Shakti. Phoebe a Paige ju zbavia posadlosti.
7x05 "Styx Feet Under" Piper je premenená na Anjela smrti aby napravila, čo spolu sestrami napáchali. Keď sú chyby napravené, Piper je opäť človekom.
7x06 "Once in a Blue Moon" Za svitu modrého mesiaca sa Piper aj jej sestry v noci menia na príšery. Keď zájde natrvalo modrý mesiac, sú ona aj jej sestry opäť normálne.
8x01 - 8x05 "Still Charmed and Kicking - Rewitched" Piper aj jej sestry sa premenia a žijú pod inými identitami. Ich životy pod zmenenými identitami sa im skomplikujú a vrátia sa späť.
8x09 "Hulkus Pocus"" Piper a sestry sa dobrovoľne nakazia vírusom aby zachránili svet a premenia sa tak na príšery. Jej aj sestrám je vpichnutá protilátka.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]