Elvis Presley

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elvis Presley
Elvis Presley v roku 1958
Elvis Presley v roku 1958
Základné informácie
Rodné meno Elvis Aaron Presley
Umelecké mená Elvis, The King, The King of Rock 'n' Roll, Elvis the Pelvis, The Hillbilly Cat[1]
Narodenie 8. január 1935
Tupelo, Mississippi, USA
Úmrtie 16. august 1977 (42 rokov)
Memphis, Tennessee, USA
Pôsobenie spevák, herec
Žáner rock & roll, pop, rockabilly, blues, gospel, R&B
Hrá na nástrojoch spev, gitara, klavír
Typ hlasu barytón (D2[2]-C♯5[2])
Roky pôsob. 1954 – 1977
Vydavateľstvá Sun, RCA Victor
Webstránka Elvis.com

Elvis Aaron[3][4] Presley, známy ako Elvis Presley (* 8. január 1935, Tupelo, Mississippi, USA – † 16. august 1977, Memphis, Tennessee) bol americký spevák a herec. Je považovaný za „Kráľa rokenrolu“ a za jednu z najvýznamnejších osobností kultúry 20. storočia.

Elvis Presley sa narodil v meste Tupelo, v štáte Mississippi. Do Memphisu v štáte Tennessee sa s rodinou presťahovali, keď mal Elvis 13 rokov. Hudobná kariéra Elvisa Presleyiho začala v roku 1954, potom ako spolu s producentom Samom Phillipsom urobili nahrávky vo vydavateľstve Sun Records. Philipsovým zámerom bolo predviesť širšiemu publiku hudobné štýly inšpirované afroamerickou hudbou. Presley hrajúci na rytmickú akustickú gitaru spolu s gitaristom Scottym Moorem a basgitaristom Billom Blackom boli pioniermi štýlu rockabilly, t.j. zrýchlenej verzii spojenia dôraznej rytmiky country music a rhythm and blues. V roku 1955 sa Presleyova sprievodná kapela doplnila o D. J. Fontanu, čím sa toto hudobné kvarteto skompletizovalo. Vydavateľstvo RCA Victor im zabezpečilo zastupovanie Colonelom Tomom Parkerom, ktorý potom riadil Elvisovu hudobnú kariéru viac ako dve desaťročia. Presleyho prvý singel, ktorý mu vydali v RCA Records, „Heartbreak Hotel“, vyšiel v januári 1956 sa stal v Spojených štátoch hitom číslo jeden. Do roka firma RCA predala Elvisovi Presleyovi desať miliónov singlov. Vďaka sérii úspešných vystúpení v televíznej sieti a nahrávkam, ktoré sa dostali na vrchol hitparád, sa Presley stal vedúcou postavou novo spopularizovaného zvuku rock and rollu, ktorý sprevádzala jeho štýl prezentácie a popularizácia vtedy marginalizovaného zvuku Afroamerickej hudby.[5] V tom období bol Elvis americkou populáciou bielej pleti považovaný za hrozbu pre morálku vtedajšej mládeže.[6]

V novembri roku 1956 mal Elvis Presley svoj herecký debut vo filme Love Me Tender. V roku 1958 bol povolaný do vojenskej služby a o dva roky neskôr niektorými zo svojich komerčne najúspešnejších diel znovuobnovil svoju nahrávaciu kariéru. Presley pod vedením Parkera usporiadal niekoľko koncertov. V 60. rokoch sa venoval tvorbe hollywoodskych filmov a produkcii soundtrackových albumov, z ktorých sa väčšina stretla s posmešnými reakciami kritiky. Medzi jeho najznámejšie filmy patrili Jailhouse Rock (1957), Blue Hawaii (1961) a Viva Las Vegas (1964). V roku 1968 sa po sedemročnej prestávke vrátil na koncertné pódium v dobre prijatom televíznom comebackovom špeciáli Elvis. Týmto úspechom si vyslúžil predĺžené na vysoko ziskovo rentabilné turné a angažmán v Las Vegas. V roku 1973 mal Elvis Presley koncert, Aloha from Hawai. Bolo to prvé takéto predstavenie sólového umelca, ktoré bolo odvysielané do celého sveta. Roky zneužívania liekov na predpis a nezdravé stravovacie návyky však vážne ohrozili jeho zdravie. V roku 1977 Elvis Presley na svojom panstve Graceland vo veku 42 rokov náhle zomrel.

S celosvetovým predajom zhruba 500 miliónov nahrávok patrí Elvis Presley medzi najpredávanejších hudobných umelcov všetkých čias. Komerčne uspel vo viacerých hudobných žánroch vrátane tradičnej populárnej hudby, country, rhythm & blues, adult contemporary a gospelu. Získal tri ceny Grammy, ako 36-ročný dostal cenu Grammy za celoživotný prínos a je uvedený do viac ako dvadsať siení slávy. Elvis Presley je držiteľom viacerých rekordov: RIAA jeho albumy zo všetkých umelcov najviackrát cerifikovala na Zlato a Platinu a má aj najviac albumov v rebríčku Billboard 200. Elvis Presley má najviac albumov na prvej priečke britského rebríčka UK Albums Chart a aj najviac singlov v ich rebríčku UK Singles Chart. V roku 2018 bolo Elvisovi Presleyimu prezidentom USA posmrtne udelené ocenenie Presidential Medal of Freedom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho kariéra začala v roku 1953 kedy sa stal jedným z prvých predstaviteľov žánru nazvaného rockabilly, ktorý bol rytmicky zosilneným spojením country a rhythm and blues. Jeho neobvyklé verzie existujúcich songov preberali zvuk hudby amerického obyvateľstva tmavej aj svetlej pleti a spravili z Presleyho zároveň populárnu, ale aj kontroverznú osobnosť[7][8][9] s bezprostredným prejavom pri vystúpeniach v televízii, či na koncertoch. Elvis Presley nahral klasické rokenrolové skladby ako sú napríklad „Hound Dog“ a „Jailhouse Rock“, no naspieval aj gospelové, bluesové, country, ballady, či popové piesne. Elvis Presley bol uvedený do štyroch hudobných siení slávy: v roku 1986 do Rokenrolovej siene slávy, v roku 1997 do Rockabilly Hall of Fame, v roku 1998 do Country Music Hall of Fame a v roku 2001 do Gospel Music Hall of Fame (2001). V roku 1984 dostal ocenenie W. C. Handyho od nadácie Blues Foundation a Academy of Country Music prvú cenu Golden Hat Award. V roku 1987, sa stal držiteľom American Music Awards.[10]

Veľkou záľubou Elvisa Presleyho, okrem hudby, boli bojové športy. Je držiteľom troch čiernych pásov v bojových umeniach. Jeho prvým učiteľom bol Jürgen Seydel, ktorý učil Elvisa Shotokan Karate v Nemecku, v Nauheime do roku 1958, keď bol v armáde. Získal prvé hodnosti, v r. 1958-1960 trénoval pod majstrom Európy v Shotokan Karate Senseiom Tetsugio Murakami. V Beverly Hills sa v r. 1960 Elvis stretáva s Edom Parkerom, zakladateľom amerického Kenpo, stávajú sa z nich dobrí priatelia. Ed zoznamuje Elvisa s Hankom Slomanskim, majstrom Shito-Ryu Karate Japonska z r. 1953 a neskorším Medzinárodným komisárom karate USA. Hank Slomanski si Elvisa tak obľúbil, že pri jeho povýšení do stupňa Shodan, dáva Elvisovi vlastný čierny pás. V r. 1964 získava 2. stupeň Nidan. Od začiatku kamarátstva s Edom Parkerom spolupracujú aj na filmoch, Ed trénuje Elvisa kenpo a už vo filmoch Blue Hawai a Roustabout z r. 1961 prezentuje Elvis rôzne techniky bojových umení. Po r. 1968 sa Elvis upriamuje len na školu Eda Parkera, dokonca financuje otvorenie školy karate v Memphise (Tennessee Karate Institute), v ktorej boli aj Joe Lewis alebo Bill Wallace. Taktiež v Memphise od r. 1970 do r. 1974 trénoval u juhokórejského majstra Kang Rheeho zakladateľa systému PaSaRyu. Elvis tu pôsobí aj ako inštruktor, v r. 1974 získava čierny pás, dosahuje 8 stupeň San. V tom istom roku ho Ed Parker povyšuje už na 8. stupeň čierneho pása v Kenpo. Elvis bol za svoju oddanosť bojovým umeniam odmenený miestom v Martial Arts Hall of Fame in New York. Ed Parker sa o Elvisovi vyjadril takto: Bol to pokorný človek. Naučil ma viac, ako ja jeho.

V 60. rokoch hral Presley hlavnú úlohu v 31 filmoch, z ktorých bola väčšina muzikálov. Zo strany kritiky boli filmy hodnotené vlažne, no komerčne boli úspešné.[11] Filmy s Elvisom Presleym patria však medzi prvé filmy, v ktorých sa objavujú východné bojové umenia. V roku 1968 vystupoval naživo v televíznych programoch[12] a na koncertoch po Spojených štátoch, najviac v Las Vegas. V roku 1973 mal Presley prvý koncert s priamym televíznym prenosom, Aloha from Hawaii, ktorý videla naraz miliarda divákov, ďalších 500 miliónov ho sledovalo v repríze.

Magazín Rolling Stone (Tulák) napísal „Elvis Presley je rokenrol“ a súbor jeho tvorby nazval „akrami dokonalého materiálu.“ Počas aktívnej nahrávacej kariéry, ktorá trvala viac ako dve desaťročia, Presley vytvoril a prelomil mnoho rekordov koncertnej návštevnosti aj predaja.[13] Stal sa jedným z najvplyvnejších a najpredávanejších umelcov v hudobnej histórii. Mal viac ako 40 singlov v americkej top 100 a 18 sa stalo číslom jeden.

Cesta ku koncu[upraviť | upraviť zdroj]

9. októbra 1973 sa Elvis rozviedol s Priscillou, s ktorou odišla aj ich dcéra Lisa Marie. Pribral na váhe, užíval mnoho liekov, avšak stále vystupoval na koncertoch a nahrával piesne. Medzi rokmi 1969 a 1977 absolvoval 1094 úplne vypredaných vystúpení a bol prvým umelcom, ktorý v štyroch vystúpeniach za sebou vypredal Madison Square Garden v New Yorku. V utorok 16. augusta 1977 bol 42-ročný Elvis nájdený svojou snúbenicou Ginger Alden na podlahe kúpeľne vo svojom dome v Memphise. Zomrel na infarkt kvôli jeho obezite.

Po Elvisovej smrti sa jeho sídlo Graceland premenilo na múzeum a stalo sa druhou najnavštevovanejšou budovou v USA, hneď po Bielom dome. Každoročne sa tam schádzajú davy fanúšikov, Elvisovi napodobitelia a dvojníci. Jeho piesne stále vychádzajú a mnohí ľudia dodnes veria, že nezomrel a raz sa vráti. Všeobecne je považovaný za jedného z najlepších spevákov 20. storočia.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Elvis Presley, považovaný za „Kráľa rock and rollu
 • 1956 - Love Me Tender
 • 1957 - Jailhouse Rock / ("Väzenský Rock")
 • 1957 - I cant help
 • 1958 - King Creole
 • 1960 - G. I. Blues
 • 1960 - Flaming Star
 • 1961 - Wild in the Country
 • 1961 - Blue Hawaii / ("Elvis Presley:" Modrý Hawaii")
 • 1962 - Follow That Dream / ("Choď za svojím snom")
 • 1962 - Kid Galahad
 • 1962 - Girls! Girls! Girls! / ("Elvis Presley: Girls! Girls! Girls!")
 • 1963 - It Happened at the World's Fair / ("Stalo sa na svetovej výstave")
 • 1963 - Fun in Acapulco / ("Elvis Presley: Fun in Acapulco")
 • 1964 - Kissin 'Cousins
 • 1964 - Viva Las Vegas / ("Elvis: Viva Las Vegas")
 • 1964 - Roustabout / ("Elvis Presley: Roustabout")
 • 1965 - Tickle Me
 • 1965 - Girl Happy
 • 1965 - Harum Scarum / ("Elvis: Harum Scarum")
 • 1965 - Paradise, Hawaiian Style / ("Elvis Presley: Paradise Hawaiian Style")
 • 1966 - Frankie a Johnny
 • 1966 - Spinout / ("Elvis Presley: Ťažké sa rozhodnúť")
 • 1967 - Clambake / ("Mejdan")
 • 1967 - Double Trouble / ("Elvis Presley: Poriadny malér")
 • 1967 - Easy Come, Easy Go
 • 1968 - Stay Away, Joe
 • 1968 Live a Little, Love a Little
 • 1968 - Speedway / ("Elvis Presley: Okruh")
 • 1969 - Charro!
 • 1969 - Change of Habit
 • 1969 - The Trouble with Girls / ("Elvis: Problémy s dievčatami")

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Elvis Presley 1953–1955 : The Hillbilly Cat [online]. [Cit. 2008-08-16]. Dostupné online.
 2. a b Youtube - The vocal range of Elvis Presley [online]. . Dostupné online.
 3. (May 9, 2002). "Elvis Presley – the Singer". bbc.co.uk. Retrieved 2007-10-12.
 4. "FAQ: Elvis' middle name, is it Aron or Aaron?" Elvis.com. Retrieved 2007-10-22.
 5. Billboard writer Arnold Shaw, cited in Denisoff 1975.
 6. Brown & Broeske 1997, s. 55.
 7. See Fensch, Thomas. The FBI Files on Elvis Presley, pp.15-17.
 8. Jorgensen, p.49
 9. An example of press criticism can be found at Gould, Jack (June 6, 1956). "TV: New Phenomenon" (PDF). The New York Times. Retrieved on 2007-10-14.
 10. Cook, p.33
 11. Falk and Falk, p.52
 12. Hopkins 2007, p.215
 13. [Is Elvis the Biggest Selling Recording Artist? – Sorting Out Records Sales Stats & RIAA Rules. http://www.elvis.com/news/full_story.asp?id=131]. Retrieved 2008-10-27.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

 • Adelman, Kim. The Girls' Guide to Elvis: The Clothes, the Hair, the Women, and More!. [s.l.] : Random House, 2002. Dostupné online. ISBN 978-0-7679-1188-7.
 • Alden, Ginger. Elvis & Ginger: Elvis Presley's Fiancée and Last Love Finally Tells her Story. [s.l.] : Berkeley Publishing, 2014. ISBN 978-1-101-61613-0.
 • Allen, Steve. Hi-Ho, Steverino!: My Adventures in the Wonderful Wacky World of TV. [s.l.] : Thorndike Press, 1992. ISBN 978-1-56054-521-7.
 • ALTIERI, Marion E.. Review: All the King's Horses: the Equestrian Life of Elvis Presley by Kimberly Gatto and Victoria Racimo [online]. August 8, 2017, [cit. 2023-08-01]. Dostupné online. Archivované 2021-05-02 z originálu.
 • Arnett, Jeffrey Jensen. Adolescence and Emerging Adulthood: A Cultural Approach. 3rd. vyd. [s.l.] : Pearson Prentice Hall, 2006. ISBN 978-0-13-195071-9.
 • Ashley, Martin. How High Should Boys Sing?. [s.l.] : Ashgate, 2009. ISBN 978-0-7546-6475-8.
 • The Top 100 [online]. The Atlantic, December 2006, [cit. 2018-01-19]. Dostupné online.
 • Austen, Jake. TV-A-Go-Go: Rock on TV from American Bandstand to American Idol. [s.l.] : Chicago Review Press, 2005. ISBN 978-1-55652-572-8.
 • Baden, Michael M.; Hennessee, Judith Adler. Unnatural Death: Confessions of a Medical Examiner. [s.l.] : Ballantine, 1990. ISBN 978-0-8041-0599-6.
 • Baillie, Russell. Album Review: Elvis Presley Viva Elvis The Album' [online]. New Zealand Herald, November 6, 2010, [cit. 2010-11-09]. Dostupné online.
 • Baird, Robert. Elvis and the Royal Philharmonic. Stereophile, December 23, 2017. Dostupné online [cit. 2018-01-17].
 • Sinatra Is Voice of the Century. BBC News, April 18, 2001. Dostupné online [cit. 2009-12-29].
 • Elvis Presley gets US Presidential Medal of Freedom [online]. November 16, 2018, [cit. 2018-11-17]. Dostupné online.
 • The Beatles. The Beatles Anthology. [s.l.] : Chronicle Books, 2000. Dostupné online. ISBN 978-0-8118-2684-6.
 • Bertrand, Michael T. Race, Rock, and Elvis. [s.l.] : University of Illinois Press, 2000. ISBN 978-0-252-02586-0.
 • Bill Black Dies at 39 [online]. Billboard, October 30, 1965. S. 8. Dostupné online.
 • Blazeski, Goran. Elvis Presley performed in a TV commercial in exchange for a box of hot glazed doughnuts [online]. April 23, 2017, [cit. 2018-09-21]. Dostupné online.
 • Bouchard, Dany. Priscilla Presley Keeps King Alive. Toronto Sun, November 5, 2010. Dostupné online [cit. 2010-11-09].
 • Elvis (2022) [online]. [Cit. 2022-08-15]. Dostupné online.
 • Bronson, Fred. Chart Beat [online]. Billboard, May 9, 1998. S. 94. Dostupné online.
 • Bronson, Fred. Chart Beat [online]. Billboard, July 3, 2004. S. 57. Dostupné online.
 • Brown, Peter Harry; Broeske, Pat H.. Down at the End of Lonely Street: The Life and Death of Elvis Presley. [s.l.] : Signet, 1997. ISBN 978-0-451-19094-9.
 • How good was Elvis Presley at Karate? [online]. April 21, 2021, [cit. 2021-04-22]. Dostupné online.
 • DUFFETT, Mark. Counting Down Elvis: His 100 Finest Songs. [s.l.] : Rowman & Littlefield Publishers, 2018. Dostupné online. ISBN 978-1-4422-4805-2.
 • Burke, Ken; Griffin, Dan. The Blue Moon Boys: The Story of Elvis Presley's Band. [s.l.] : Chicago Review Press, 2006. Dostupné online. ISBN 978-1-55652-614-5.
 • Caine, Andrew. Interpreting Rock Movies: The Pop Film and Its Critics in Britain. [s.l.] : Palgrave Macmillan, 2005. ISBN 978-0-7190-6538-5.
 • Campbell, Michael. Popular Music in America. 3rd. vyd. [s.l.] : [s.n.], 2009.
 • Caulfield, Keith. The King of Crossover's No. 1 Hits [online]. Billboard, September 18, 2004. S. 24. Dostupné online.
 • Caulfield, Keith. Popular Demand. Billboard, November 25, 2016. Dostupné online [cit. 2018-01-17].
 • Charlton, Katherine. Rock Music Styles: A History. 5th. vyd. [s.l.] : McGraw-Hill, 2006. ISBN 978-0-07-312162-8.
 • Christgau, Robert. Christgau's Consumer Guide. The Village Voice, December 24, 1985. Dostupné online [cit. 2012-08-26].
 • Clarke, Steve. Conspiracy Theories: The Philosophical Debate. [s.l.] : Ashgate, 2006. ISBN 978-0-7546-5250-2. Kapitola "Conspiracy Theories and Conspiracy Theorizing".
 • Clayton, Dick; Heard, James. Elvis: By Those Who Knew Him Best. [s.l.] : Virgin Publishing, 2003. ISBN 978-0-7535-0835-0.
 • 40 Greatest Men in Country Music [online]. CMT, [cit. 2009-12-29]. Dostupné online.
 • Coffey, Frank. The Complete Idiot's Guide to Elvis. [s.l.] : Alpha Books, 1997.
 • Collins, Dan. How Big Was The King? [online]. CBS News/Associated Press, August 7, 2002, [cit. 2009-12-27]. Dostupné online.
 • Connelly, Charlie. In Search of Elvis: A Journey to Find the Man Beneath the Jumpsuit. [s.l.] : Little, Brown, 2008. ISBN 978-0-349-11900-7.
 • Cook, Jody. Graceland National Historic Landmark Nomination Form. [s.l.] : United States Department of the Interior, 2004. Dostupné online.
 • Corcoran, John. The King and Karate. Black Belt, March 1, 1998, s. 48–54. Dostupné online [cit. 2017-12-17].
 • Cosby, James A.. Devil's Music, Holy Rollers and Hillbillies: How America Gave Birth to Rock and Roll. [s.l.] : McFarland, 2016. ISBN 978-1-4766-6229-9.
 • Cusic, Don. Singing with the King. Rejoice! The Gospel Music Magazine, Summer 1988.
 • Davies, Hunter. The Beatles. 2nd rev.. vyd. [s.l.] : W. W. Norton, 1996. Dostupné online. ISBN 978-0-393-31571-4.
 • Denisoff, R. Serge. Solid Gold: The Popular Record Industry. [s.l.] : Transaction Books, 1975. ISBN 978-0-87855-586-4.
 • DAVOREN, Haley. Elvis Presley's Lockheed 1329 JetStar sells at auction for $260,000 [online]. January 9, 2023, [cit. 2023-01-11]. Dostupné online.
 • Greatest American [online]. Discovery Channel, [cit. 2009-12-29]. Dostupné online.
 • Doll, Susan. Understanding Elvis: Southern Roots vs. Star Image. [s.l.] : Routledge, 2016. ISBN 978-0-8153-3164-3.
 • Doss, Erika Lee. Elvis Culture: Fans, Faith, and Image. [s.l.] : University of Kansas Press, 1999. Dostupné online. ISBN 978-0-7006-0948-2.
 • DOWD, Maureen. A Larger-Than-Life Look at a Larger-Than-Life Star. The New York Times, May 22, 2022, s. ST10. Dostupné online [cit. 2022-05-22].
 • Dundy, Elaine. Elvis and Gladys. 2nd. vyd. [s.l.] : University Press of Mississippi, 2004. ISBN 978-1-57806-634-6.
 • Dyer, Peter John. The Teenage Rave. Sight and Sound, Winter 1959–60.
 • EARL, Jennifer. 19 celebrities you didn't know were twins (Elvis and Jesse Presley). CBS News, February 14, 2017. Dostupné online [cit. 2020-07-12].
 • EDER, Mike. Elvis Music FAQ: All That's Left to Know About the King's Recorded Works. [s.l.] : Backbeat Books, 2013. Dostupné online. ISBN 978-1-61713-580-4.
 • Edgerton, Gary R.. The Columbia History of American Television. [s.l.] : Columbia University Press, 2007. ISBN 978-0-231-12165-1.
 • EILAND, Murray. Elvis Presley's Coat of Arms. The Armiger's News, 2018, s. 6. Dostupné online.
 • Elster, Charles Harrington. The Big Book of Beastly Mispronunciations. [s.l.] : Houghton Mifflin, 2006. ISBN 978-0-618-42315-6.
 • Escott, Colin. The Encyclopedia of Country Music. [s.l.] : Oxford University Press, 1998. ISBN 978-0-19-517608-7. Kapitola "Elvis Presley".
 • Everet, Todd. Elvis Presley, 42, Found Dead in His Memphis Mansion [online]. Variety, August 17, 1977, [cit. 2018-09-21]. Dostupné online.
 • Farmer, Brett. Spectacular Passions: Cinema, Fantasy, Gay Male Spectatorships. 2nd. vyd. [s.l.] : Duke University Press, 2000. ISBN 978-0-8223-2589-5.
 • Feeney, Mark. Elvis at 75: Can We Ever Again See the Performer, Not the Punch Line?. The Boston Globe, January 3, 2010. Dostupné online [cit. 2010-02-01].
 • Fensch, Thomas. The FBI Files on Elvis Presley. [s.l.] : New Century Books, 2001. ISBN 978-0-930751-03-6.
 • Fessier, Bruce. Director Remembers Landmark Elvis Presley Performance. USA Today, May 10, 2013. Dostupné online [cit. 2018-01-19].
 • Fields, Curt. A Whole Lotta Elvis Is Goin' to the Small Screen. The Washington Post, August 3, 2007. Dostupné online [cit. 2009-12-27].
 • Fox, Ted. In the Groove: The People Behind the Music. [s.l.] : St Martin's Press, 1986. ISBN 978-0-312-01776-7.
 • Friedlander, Paul. Rock and Roll: A Social History. [s.l.] : Westview, 1996. ISBN 978-0-8133-2725-9.
 • Garber, Marjorie. Vested Interests: Cross-Dressing and Cultural Anxiety. [s.l.] : Routledge, 1997. ISBN 978-0-415-91951-7.
 • Garrity, Brian. King's Crown Shines: First No. 1 Debut [online]. Billboard, October 12, 2002. S. 1, 3. Dostupné online.
 • Gibson, Christine. Elvis on Ed Sullivan: The Real Story [online]. American Heritage, December 6, 2005, [cit. 2009-12-31]. Dostupné online. Archivované 2010-07-28 z originálu.
 • Gillett, Charlie. Rock and Roll Is Here To Stay: An Anthology. [s.l.] : W. W. Norton, 2000. ISBN 978-0-393-04700-4. Kapitola The Five Styles of Rock'n'Roll.
 • Goldman, Lea; Ewalt, David M.. Top-Earning Dead Celebrities [online]. Forbes, October 29, 2007, [cit. 2010-01-05]. Dostupné online.
 • Goldman, Lea; Paine, Jake. Top-Earning Dead Celebrities [online]. Forbes, October 29, 2007, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online.
 • Graceland to Downtown Memphis [online]. [Cit. 2021-03-10]. Dostupné online.
 • Gordon, Robert. The King on the Road. [s.l.] : Bounty Books, 2005. ISBN 978-0-7537-1088-3.
 • Gould, Jack. TV: New Phenomenon – Elvis Presley Rises to Fame as Vocalist Who Is Virtuoso of Hootchy-Kootchy. The New York Times, June 6, 1956. Dostupné online [cit. 2009-12-31].
 • Elvis Presley, the Musician [online]. December 3, 2015, [cit. 2019-07-01]. Dostupné online.
 • Elvis Presley [online]. March 17, 2014, [cit. 2019-01-09]. Dostupné online.
 • Greenburg, Zack O'Malley. The Top-Earning Dead Celebrities of 2017 [online]. Forbes, October 30, 2017, [cit. 2018-01-08]. Dostupné online.
 • Greene, Andy. Flashback: Elvis Presley's 'Aloha From Hawaii' Marks His Final Truly Great Moment [online]. Rolling Stone, July 31, 2018, [cit. 2023-01-17]. Dostupné online.
 • Grein, Paul. Chart Watch Extra: The Top 40 Christmas Albums [online]. December 5, 2008, [cit. 2010-02-01]. Dostupné online.
 • Channel 4 Show 'Discovers Cause of Elvis Presley's Death' [online]. March 25, 2014, [cit. 2018-01-20]. Dostupné online.
 • Guffey, Elizabeth E.. Retro: The Culture of Revival. [s.l.] : Reaktion, 2006. ISBN 978-1-86189-290-4.
 • Best-selling solo artist [online]. [Cit. 2021-08-03]. Dostupné online.
 • Guralnick, Peter. Lost Highway: Journeys & Arrivals of American Musicians. [s.l.] : Vintage, 1989. ISBN 978-0-394-75215-0.
 • Guralnick, Peter. Last Train to Memphis: The Rise of Elvis Presley. [s.l.] : Little, Brown, 1994. ISBN 978-0-316-33225-5.
 • Guralnick, Peter. Careless Love: The Unmaking of Elvis Presley. [s.l.] : Back Bay Books, 1999. Dostupné online. ISBN 978-0-316-33297-2.
 • Guralnick, Peter. How Did Elvis Get Turned into a Racist?. The New York Times, January 8, 2004. Dostupné online [cit. 2007-08-11].
 • Guralnick, Peter; Jorgensen, Ernst. Elvis Day by Day: The Definitive Record of His Life and Music. [s.l.] : Ballantine, 1999. ISBN 978-0-345-42089-3.
 • Harris, John. Talking about Graceland. The Guardian, March 27, 2006. Dostupné online [cit. 2010-01-04].
 • Harrison, Ted. Elvis People: The Cult of the King. [s.l.] : Fount, 1992. Dostupné online. ISBN 978-0-00-627620-3.
 • Harrison, Ted. The Death and Resurrection of Elvis Presley. [s.l.] : Reaktion, 2016. ISBN 978-1-78023-637-7.
 • Hasty, Katie. Madonna Leads Busy Billboard 200 with 7th No. 1 [online]. Billboard, May 7, 2008, [cit. 2018-01-20]. Dostupné online.
 • Higginbotham, Alan. Doctor Feelgood. The Observer, August 11, 2002. Dostupné online [cit. 2009-12-29].
 • Hilburn, Robert. From the Man Who Would Be King. Los Angeles Times, February 6, 2005. Dostupné online [cit. 2010-01-04].
 • Hilburn, Robert. This Fan of Charts Is No. 1, with a Bullet. Los Angeles Times, October 30, 2007. Dostupné online [cit. 2010-01-17].
 • Hits of the World [online]. Billboard, July 24, 2004. S. 62. Dostupné online.
 • Hopkins, Jerry. Elvis: The Final Years. [s.l.] : Berkley, 1986. ISBN 978-0-425-08999-6.
 • Hopkins, Jerry. Elvis in Hawaii. [s.l.] : Bess Press, 2002. ISBN 978-1-57306-142-1.
 • Hopkins, Jerry. Elvis The Biography. [s.l.] : Plexus, 2007. ISBN 978-0-85965-391-6.
 • Hoy, Peter. Top-Earning Dead Celebrities [online]. Forbes, October 27, 2008, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online.
 • Humphries, Patrick. Elvis the No. 1 Hits: The Secret History of the Classics. [s.l.] : Andrews McMeel Publishing, 2003. ISBN 978-0-7407-3803-6.
 • Jancik, Wayne. The Billboard Book of One-Hit Wonders. [s.l.] : [s.n.], 1998.
 • Jeffrey, Joyann. Priscilla Presley and Elvis Presley's relationship story, in their own words. TODAY.com. Dostupné online [cit. 2023-02-26].
 • Jezer, Marty. The Dark Ages: Life in the United States 1945–1960. [s.l.] : South End Press, 1982. Dostupné online. ISBN 978-0-89608-127-7.
 • Jorgensen, Ernst. Elvis Presley A Life in Music: The Complete Recording Sessions. [s.l.] : St Martin's Press, 1998. ISBN 978-0-312-18572-5.
 • Kamphoefner, Walter D. Paths Crossing: Essays in German-American Studies. [s.l.] : Peter Lang, 2010. ISBN 978-3-0343-0221-0. Kapitola "Elvis and Other Germans: Some Reflections and Modest Proposals on the Study of German-American Ethnicity" (2009).
 • Kennedy, Victor; Gadpaille, Michelle. Ethnic and Cultural Identity in Music and Song Lyrics. [s.l.] : Cambridge Scholars Publishing, 2017. Dostupné online. ISBN 9781443896207.
 • Keogh, Pamela Clarke. Elvis Presley: The Man, The Life, The Legend. [s.l.] : Simon & Schuster, 2004. Dostupné online. ISBN 978-0-7434-5603-6.
 • KEOGH, Pamela Clarke. Elvis Presley: The Man, The Life, The Legend. [s.l.] : Simon & Schuster, 2008. Dostupné online. ISBN 978-1-4391-0815-4.
 • KEOUGH, Riley. I had one great grandma who was creek and one who was full blood Cherokee. July 19, 2017, [cit. 2021-10-10].
 • Kirchberg, Connie; Hendrickx, Marc. Elvis Presley, Richard Nixon, and the American Dream. [s.l.] : McFarland, 1999. Dostupné online. ISBN 978-0-7864-0716-3.
 • Showtime: How Sin City evolved into 'The Entertainment Capital of the World'. Las Vegas Sun, May 15, 2008. Dostupné online [cit. 2019-03-03].
 • Kolawole, Helen. He Wasn't My King. The Guardian, August 15, 2002. Dostupné online [cit. 2009-12-27].
 • Kubernick, Harvey. The Complete '68 Comeback Special. [s.l.] : CD Booklet RCA/BMG. UPC 88697306262, 2008.
 • Groundbreaking New Elvis Presley Album, 'Where No One Stands Alone', To Be Released August 10 [online]. Sony Music Entertainment, June 21, 2018, [cit. 2022-01-30]. Dostupné online.
 • Leigh, Spencer. Elvis Presley: Caught in a Trap. [s.l.] : McNidder and Grace, 2017. ISBN 978-0-8571-6166-6.
 • Lewis, Randy. 40 Years After His Death, Elvis Presley Is Still the King in the YouTube Age. Los Angeles Times, August 16, 2017. Dostupné online [cit. 2018-01-19].
 • Lisanti, Tom. Fantasy Femmes of 60s Cinema: Interviews with 20 Actresses from Biker, Beach, and Elvis Movies. [s.l.] : McFarland, 2000. ISBN 978-0-7864-0868-9.
 • Lott, Eric; Uebel, Michael. Race and the Subject of Masculinities. [s.l.] : Duke University Press, 1997. Dostupné online. ISBN 978-0-8223-1966-5. Kapitola "All the King's Men: Elvis Impersonators and White Working-Class Masculinity".
 • Lynch, Rene. Elvis Presley, Who Died 34 Years Ago Today, Spurs Fresh Tears. Los Angeles Times, August 16, 2011. Dostupné online [cit. 2011-08-17].
 • Marcus, Greil. Mystery Train: Images of America in Rock 'n' Roll Music. Revised. vyd. [s.l.] : E.P. Dutton, 1982. Dostupné online. ISBN 978-0-525-47708-2.
 • Marcus, Greil. Elvis Presley: The Ed Sullivan Shows. [s.l.] : DVD Booklet Image Entertainment. UPC 01438137302, 2006. [Cit. 2010-02-01]. Dostupné online.
 • MARCUS, Greil. Mystery Train: Images of America in Rock 'n' Roll Music. [s.l.] : Plume, 2015. Dostupné online. ISBN 978-0-14-218158-4.
 • Marsh, Dave. The Rolling Stone Record Guide. 2nd. vyd. [s.l.] : Virgin, 1980. ISBN 978-0-907080-00-8. Kapitola Elvis Presley.
 • Marsh, Dave. Elvis. [s.l.] : Times Books, 1982. ISBN 978-0-8129-0947-0.
 • Marsh, Dave. The Heart of Rock & Soul: The 1001 Greatest Singles Ever Made. [s.l.] : Penguin Books, 1989. ISBN 978-0-14-012108-7.
 • Marsh, Dave. The New Rolling Stone Album Guide. 4th. vyd. [s.l.] : Simon & Schuster, 2004. Dostupné online. ISBN 978-0-7432-0169-8. Kapitola "Elvis Presley".
 • Marsh, Stefanie. Did Elvis indoctrinate me? Probably – but I don't see it as a bad thing. The Times, December 21, 2015. Dostupné online.
 • Martin, Douglas. Mary Jenkins Langston, 78, Cook for Presley. The New York Times, June 5, 2000. Dostupné online [cit. 2018-01-20].
 • MASLEY, Ed. Elvis may have been the king, but was he first. Pittsburgh Post-Gazette, July 4, 2004. Dostupné online [cit. 2014-05-08].
 • Masley, Ed. It's Good To Be King. Pittsburgh Post-Gazette, August 15, 2002. Dostupné online [cit. 2010-01-31].
 • Mason, Bobbie Ann. Elvis Presley. [s.l.] : Penguin, 2007. Dostupné online. ISBN 978-0-14-303889-4.
 • Matthew-Walker, Robert. Elvis Presley. A Study in Music. [s.l.] : Midas Books, 1979. ISBN 978-0-85936-162-0.
 • MCPHATE, Tim. Elvis: Do You Know These 5 Facts? [online]. August 15, 2017, [cit. 2019-01-09]. Dostupné online.
 • The velvet spiders: an atlas of the Eresidae (Arachnida, Araneae). ZooKeys, May 18, 2012, s. 1–144. ISSN 1313-2970. DOI10.3897/zookeys.195.2342. PMID 22679386. PMC: 3361087.
 • Miller, James. Flowers in the Dustbin: The Rise of Rock and Roll, 1947–1977. [s.l.] : Fireside, 2000. ISBN 978-0-684-86560-7.
 • MILLER, Madison. Elvis Presley: How the King of Rock 'n' Roll Developed His Signature Dance Moves [online]. March 23, 2021, [cit. 2022-02-14]. Dostupné online.
 • Milly, Jenna. A Hunka-Hunka Fried Peanut Butter. CNN, August 26, 2002. Dostupné online [cit. 2018-01-20].
 • MOHAMED, Maryam. An iconic guitar from Elvis Presley's Comeback Special is up for auction. CNN, March 14, 2021. Dostupné online.
 • MONCREASE, Brittani. Meet the Former Teacher Who Also Serves as Graceland's Long-time Horse keeper [online]. January 27, 2020, [cit. 2023-08-01]. Dostupné online. Archivované 2021-05-02 z originálu.
 • Moody, Nekesa Mumbi. Mariah Carey Surpasses Elvis in No. 1s. USA Today, April 2, 2008. Dostupné online [cit. 2010-04-14].
 • Moore, Scotty; Dickerson, James. That's Alright, Elvis. [s.l.] : Schirmer Books, 1997. ISBN 978-0-02-864599-5.
 • Morrison, Craig. Go Cat Go!: Rockabilly Music and Its Makers. [s.l.] : University of Illinois Press, 1996. ISBN 978-0-252-02207-4.
 • Moscheo, Joe. The Gospel Side of Elvis. [s.l.] : Center Street, 2007. ISBN 978-1-59995-729-6.
 • Moyer, Susan M.. Elvis: The King Remembered. [s.l.] : Sports Publishing LLC, 2002. Dostupné online. ISBN 978-1-58261-558-5.
 • MURRAY, Don. One Million Times 98¢ [online]. Ziff-Davis Publishing Company, October 1961. S. 63–66. Dostupné online.
 • MYERS, Justin. Artists with the most Number 1 singles on the UK chart. Official Charts, September 30, 2022. Dostupné online [cit. 2022-10-15].
 • MYERS, Justin. Artists with the most Top 10 singles in the UK. Official Charts, September 17, 2021. Dostupné online [cit. 2022-10-15].
 • Myrie, Russell. Don't Rhyme for the Sake of Riddlin': The autorized Story of Public Enemy. [s.l.] : Canongate, 2009. Dostupné online. ISBN 978-1-84767-182-0.
 • Nash, Alanna. The Colonel: The Extraordinary Story of Colonel Tom Parker and Elvis Presley. [s.l.] : Simon & Schuster, 2003. Dostupné online. ISBN 978-0-7432-1301-1.
 • Nash, Alanna. Elvis and the Memphis Mafia. [s.l.] : Aurum, 2005. ISBN 978-1-84513-128-9.
 • Graceland [online]. National Park Service, [cit. 2010-01-07]. Dostupné online. Archivované 2011-12-30 z originálu.
 • NEIBAUR, James L.. The Elvis Movies. [s.l.] : Rowman & Littlefield, 2014. Dostupné online. ISBN 978-1-4422-3074-3.
 • Long Live the King. The New York Times, August 16, 2002. Dostupné online [cit. 2009-12-30].
 • Brandstorm: Surviving and Thriving in the New Consumer-Led Marketplace. [s.l.] : Macmillan Publishers, 2012. ISBN 9780230341685.
 • NIX, Elizabeth. 7 Fascinating Facts About Elvis Presley [online]. August 7, 2019, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online.
 • O'Malley, Sheila. Love Me Tender. Bright Wall/Dark Room, April 4, 2016. Dostupné online [cit. 2018-01-17].
 • Osborne, Jerry. Elvis: Word for Word. [s.l.] : Harmony, 2000. Dostupné online. ISBN 978-0-609-60803-6.
 • OSBORNE, Jerry. Presleyana VIII – the Elvis Presley Record, CD, and Memorabilia Price Guide. [s.l.] : Jerry Osborne Enterprises, 2017. Dostupné online. ISBN 978-0-932117-97-7.
 • Palladino, Grace. Teenagers: An American History. [s.l.] : Westview, 1996. ISBN 978-0-465-00766-0.
 • Pendergast, Sara; Pendergast, Tom. St. James Encyclopedia of Popular Culture. 4th. vyd. [s.l.] : St. James Press, 2000. ISBN 978-1-55862-404-7.
 • Pilgrim, David. Question of the Month: Elvis Presley and Racism [online]. March 2006, [cit. 2009-12-28]. Dostupné online. Archivované 2012-01-06 z originálu.
 • Pleasants, Henry. Popular Music: Critical Concepts in Media and Cultural Studies, Volume 3: Popular Music Analysis. [s.l.] : Routledge, 2004. ISBN 978-0-415-33269-9. Kapitola Elvis Presley.
 • Poché, Dixie. Louisiana Sweets: King Cakes, Bread Pudding & Sweet Dough Pie. [s.l.] : Arcadia Publishing, 2017. ISBN 978-1-4396-6217-5.
 • Pomerantz, Dorothy. The Top-Earning Dead Celebrities [online]. Forbes, October 25, 2011, [cit. 2012-01-06]. Dostupné online.
 • Pomerantz, Dorothy; Lacey, Rose; Streib, Lauren; Thibault, Marie. Top-Earning Dead Celebrities [online]. Forbes, October 27, 2009, [cit. 2010-01-05]. Dostupné online.
 • Ponce de Leon, Charles L.. Fortunate Son: The Life of Elvis Presley. [s.l.] : Macmillan, 2007. ISBN 978-0-8090-1641-9.
 • Presley, Priscilla. Elvis and Me. [s.l.] : G.P. Putnam's Sons, 1985. ISBN 978-0-399-12984-1.
 • Ramsland, Katherine. "Cyril Wecht: Forensic Pathologist Coverup for a King" [online]. TruTV. Dostupné online.
 • Universal Music can't help falling for Elvis Presley, to manage song catalog. Reuters, April 12, 2022. Dostupné online [cit. 2023-03-19].
 • Top 100 Albums [online]. Recording Industry Association of America, [cit. 2010-01-31]. Dostupné online.
 • Gold & Platinum: Top Artists (Albums) [online]. Recording Industry Association of America, [cit. 2020-02-08]. Dostupné online.
 • Gold & Platinum: Artists Albums/EPs (Gold) [online]. Recording Industry Association of America, [cit. 2020-02-08]. Dostupné online.
 • Gold & Platinum: Artists Albums/EPs (Platinum) [online]. Recording Industry Association of America, [cit. 2020-02-08]. Dostupné online.
 • Gold & Platinum: Artists Albums/EPs (Multi-Platinum) [online]. Recording Industry Association of America, [cit. 2020-02-08]. Dostupné online.
 • Gold & Platinum: Artists Singles (Gold) [online]. Recording Industry Association of America, [cit. 2020-02-08]. Dostupné online.
 • Gold & Platinum: Artists Singles (Platinum) [online]. Recording Industry Association of America, [cit. 2020-02-08]. Dostupné online.
 • Red Carpet for Elvis LP [online]. Billboard, April 18, 1960. S. 11. Dostupné online.
 • ROBERTS, Jim. How the Fender Bass Changed the World: By Jim Roberts. [s.l.] : Backbeat Books, 2001. Dostupné online. ISBN 978-0-87930-630-4.
 • Robertson, John. Elvis Presley: The Complete Guide to His Music. [s.l.] : Omnibus Press, 2004. ISBN 978-1-84449-711-9.
 • Elvis Presley [online]. Rock and Roll Hall of Fame, [cit. 2010-07-22]. Dostupné online.
 • Elvis Presley: 'King of Rock'. Rock 'N Roll Stars. S. 2–13. Via Jans Rabbers. Rock 'N Roll Stars (1956) [online]. July 11, 2013, [cit. 2023-08-01]. Dostupné online. Archivované 2023-10-07 z originálu.
 • Rodman, Gilbert B.. Elvis After Elvis, The Posthumous Career of a Living Legend. [s.l.] : Routledge, 1996. Dostupné online. ISBN 978-0-415-11002-0.
 • RODMAN, G.B.. Elvis After Elvis The Posthumous Career of a Living Legend. [s.l.] : Taylor & Francis, 2013. ISBN 9781136155062.
 • Rogers, Dave. Rock 'n' Roll. [s.l.] : Routledge & Kegan Paul, 1982. ISBN 978-0-7100-0938-8.
 • The Immortals: The First Fifty [online]. Rolling Stone, April 15, 2004, [cit. 2009-12-29]. Dostupné online. Archivované 2008-06-25 z originálu.
 • 1969 Rolling Stone Covers [online]. Rolling Stone, [cit. 2015-11-20]. Dostupné online.
 • Rose, Lacey. Top-Earning Dead Celebrities [online]. Forbes, October 24, 2006, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online.
 • Rose, Lacey; Pomerantz, Dorothy; Greenburg, Zack O'Malley; Paine, Jake. "In Pictures: The 13 Top-Earning Dead Celebs No. 2 Elvis Presley". Forbes, October 25, 2010. Dostupné online [cit. 2011-06-05].
 • The Norton/Grove Concise Encyclopedia of Music. Revised. vyd. [s.l.] : W. W. Norton, 1994. Dostupné online. ISBN 978-0-393-03753-1.
 • Salisbury, Harrison. Presley Records a Craze in Soviet. The New York Times, February 3, 1957.
 • Scherman, Tony. Elvis Dies [online]. American Heritage, August 16, 2006, [cit. 2009-12-29]. Dostupné online.
 • Segré, Gabriel. Le rite de la Candlelight. Ethnologie française, 2002, s. 149. DOI10.3917/ethn.021.0149.
 • Sexton, Paul. New Presley Reissue Campaign Aimed at U.K. [online]. Billboard, August 3, 2007, [cit. 2018-01-21]. Dostupné online.
 • Sexton, Paul. The King Reigns Again as Elvis Presley Takes U.K. Album Honors [online]. Billboard, October 28, 2016, [cit. 2018-01-20]. Dostupné online.
 • Slater, Nigel. Grease Is the Word. The Guardian, August 11, 2002. Dostupné online [cit. 2018-01-20].
 • Slaughter, Todd; Anne E. Nixon. The Elvis Archives. [s.l.] : Omnibus Press, 2004. ISBN 978-1-84449-380-7.
 • Smith, Liz. Ain't Nothin' but a Chow Hound. The New York Times, November 10, 2002. Dostupné online [cit. 2018-01-20].
 • Stanley, David; Coffey, Frank. The Elvis Encyclopedia. [s.l.] : Virgin Books, 1998. ISBN 978-0-7535-0293-8.
 • Stein, Ruthe. Girls! Girls! Girls!. San Francisco Chronicle, August 3, 1997. Dostupné online [cit. 2009-12-29].
 • Szatmary, David. A Time to Rock: A Social History of Rock 'n' Roll. [s.l.] : Schirmer Books, 1996. Dostupné online. ISBN 978-0-02-864670-1.
 • Tasker, Yvonne. Genre, Gender, Race, and World Cinema: An Anthology. [s.l.] : Blackwell, 2007. ISBN 978-1-4051-3232-9. Kapitola "Cowgirl Tales".
 • Tennant, Forest. Elvis Presley: Head Trauma, Autoimmunity, Pain, and Early Death [online]. Practical Pain Management, June 2013, [cit. 2018-01-09]. Dostupné online.
 • Chuck Hails the King. The Age, August 13, 2002. Dostupné online [cit. 2014-05-08].
 • Tillery, Gary. The Seeker King: A Spiritual Biography of Elvis Presley. [s.l.] : Quest Books, 2013. [Cit. 2018-02-02]. Dostupné online. ISBN 978-0-8356-0915-9.
 • Trust, Gary. Chart Beat [online]. Billboard, June 2, 2010, [cit. 2010-07-22]. Dostupné online.
 • Trust, Gary. Elvis Presley's Billboard Chart Records [online]. Billboard, January 8, 2015, [cit. 2023-04-05]. Dostupné online.
 • TRUST, Gary. Elvis Presley Earns Highest-Charting Billboard Hot 100 Hit Since 1981 as 'Blue Christmas' Jingles In at No. 40 [online]. Billboard, January 1, 2019, [cit. 2019-07-01]. Dostupné online.
 • TRUST, Gary. Drake & 21 Savage's 'Jimmy Cooks' Soars in at No. 1 on Billboard Hot 100 [online]. Billboard, June 27, 2022, [cit. 2023-03-19]. Dostupné online.
 • TRUST, Gary. Mariah Carey's 'All I Want for Christmas Is You' Adds 12th Week Atop Hot 100, Nat King Cole Hits Top 10 [online]. Billboard, January 3, 2023, [cit. 2023-03-19]. Dostupné online.
 • Rock Hardware. [s.l.] : Balafon Books, 1996. Dostupné online. ISBN 978-0-87930-428-7.
 • Turner, John Frayn. Frank Sinatra. [s.l.] : Taylor Trade Publications, 2004. Dostupné online. ISBN 978-1-58979-145-9.
 • Presley, Elvis Aron; DD 214: Armed Forces of the United States Report of Transfer or Discharge. [s.l.] : US Department of Defense.
 • 100 Icons of the Century [online]. Variety.com, [cit. 2009-12-29]. Dostupné online.
 • 100 Greatest Artists of Rock & Roll [online]. VH1, [cit. 2009-12-29]. Dostupné online.
 • Victor, Adam. The Elvis Encyclopedia. [s.l.] : Overlook Duckworth, 2008. ISBN 978-1-58567-598-2.
 • Wadey, Paul. Jake Hess. The Independent, January 8, 2004. Dostupné online.
 • Warwick, Neil; Kutner, Jon; Brown, Tony. The Complete Book of the British Charts: Singles & Albums. 3rd. vyd. [s.l.] : Omnibus Press, 2004. ISBN 978-1-84449-058-5.
 • Waters, Lindsay. Come Softly, Darling, Hear What I Say: Listening in a State of Distraction A Tribute to the Work of Walter Benjamin, Elvis Presley, and Robert Christgau. Boundary 2, Spring 2003, s. 199–212. Dostupné online [cit. 2017-02-25]. DOI10.1215/01903659-30-1-199.
 • Wertheimer, Neil. Total Health for Men. [s.l.] : Rodale Press, 1997.
 • Whitburn, Joel. Billboard Top 1000 Singles 1955–1992. [s.l.] : Billboard Books, 1993. ISBN 978-0-7935-2072-5.
 • Whitburn, Joel. The Billboard Book of Top 40 Country Hits. 2nd. vyd. [s.l.] : Billboard Books, 2006. ISBN 978-0-8230-8291-9.
 • Whitburn, Joel. The Billboard Book of Top 40 Hits. 9th. vyd. [s.l.] : Billboard Books, 2010. ISBN 978-0-8230-8554-5.
 • Williams, Todd. Why I Stopped Hating Elvis Presley. Creative Loafing, August 20, 2012. Dostupné online [cit. 2018-01-20].
 • Williamson, Joel. Elvis Presley: A Southern Life. [s.l.] : Oxford University Press, 2014.
 • Williamson, Joel. Elvis Presley: A Southern Life. [s.l.] : Oxford University Press, 2015. ISBN 978-0-19-986317-4.
 • Wilson, Bee. Sandwich: A Global History. [s.l.] : Reaktion, 2010. ISBN 978-1-86189-771-8.
 • Wolfe, Charles. Amazing Grace: His Greatest Sacred Performances. [s.l.] : CD Booklet RCA/BMG. UPC 7863664212, 1994.
 • Woolley, John T.; Peters, Gerhard. Jimmy Carter: Death of Elvis Presley Statement by the President [online]. University of California, Santa Barbara, August 17, 1977, [cit. 2021-05-15]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elvis Presley na českej Wikipédii.