St. Louis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
St. Louis
Brána na východ v noci

St. Louis je mesto v americkom štáte Missouri na pravom brehu rieky Mississippi, 32 km pod jej sútokom s Missouri. Má rozlohu 171,3 km² a žije tu 354 tisíc obyvateľov, ale spolu s predmestiami 2 603 000 obyvateľov.

Pred založením francúzskymi kolonistami v roku 1673, tu bolo významné centrum pôvodných obyvateľov Ameriky – staviteľov mohýl (moundbuilders). Odtiaľ tiež pramení prezývka mesta – Mound City. Pomenované bolo po francúzskom kráľovi Louisovi – Svätému Ľudovítovi IX.

Začiatkom 19. storočí bolo St. Louis strediskom expanzie USA na západ. Mesto malo veľký strategický význam aj v rokoch 1861 – 1865 vo vojne Juhu proti Severu.

V súčasnosti je strediskom obchodu (dobytok, vlna, obilie, tabak) a priemyslu atómového, strojárenského, kovospracujúceho, elektrotechnického, chemického, potravinárskeho (pivovary) a odevného.

St. Louis je najväčším železničným uzlom v USA, má od roku 1816 veľký riečny prístav a taktiež letisko.

Dôležité kultúrne a vedecké centrum – dve univerzity (1832 a 1857) – známa opera a múzeá, krásna botanická záhrada, parky (Tower Grove a veľký Forest Park s prírodným divadlom).

Mesto bolo v roku 1904 dejiskom III. letných olympijských hier.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]