Swing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Swing
Pôvod v štýlochdžez, ragtime, blues, New Orleanský a Kansaský džez
Kultúrne pozadiezačiatok 30. rokov – USA
Typické nástrojeklarinet, trúbka, saxofón, trombón, kontrabas, gitara, bicie, klavír, spev
Všeobecná popularita30. - 50. roky 20. storočia
Podštýly
rómsky swing
Iné témy
džez
---- Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Swing je tanečný podžáner džezu, pozostávajúci z tradičných bluesových černošských prvkov obohatený o belošské vplyvy. Vznik swingu sa datuje po prvej štvrtine 20. storočia, konkrétne v období od r. 1930 do r. 1935. Swing je aj druh tanca, ktorý vznikal popri hudobnom smere.

Swingové orchestre tzv. „big bandy“ mali väčší počet členov ako klasické džezové kvintetá alebo sextetá.

Najznámejším swingovým kapelníkom bol Benny Goodman a jeho orchester. Okrem toho, že bol Benny výborným klarinetistom, bol vedúcim viacerých súborov, ktoré hrali swing v jeho klasickej podobe. Benny bol jedným z prvých belochov, ktorý sa presadil v dovtedy hlavne černošskom hudobnom štýle akým bol džez resp. swing. Hral prevažne svoje skladby, ale aj prebraté a pre jeho big band napísaný aranžmán, ktoré podal s novým hudobným tzv. európskym nádychom.

Slávne mená swingovej éry[upraviť | upraviť zdroj]

Big bandy tradične pozostávali z dvoch klarinetov, päť saxofónov, troch až štyroch trubiek a z jedného až štyroch trombónov. Rytmickú časť zastupovala súprava bicích, kontrabas, gitara a iné nástroje. Nebolo raritou že big bandy boli rasovo zmiešané súbory s prevahou černochov.

Medzi afroamerickými swingovými big bandami vynikali hlavne orchestre Count Basieho, Jimmie Lunceforda, Andy Kirka, a medzi belošskými to boli orchestre Benny Goodmana, Jimmy Dorseya, jeho brata Tommy Dorseya, Woody Hermana a Glenn Millera.

Swing postupne po druhej svetovej vojne zaniká, ostáva už len ako spomienka na tanečných parketoch, viaceré fúzne vplyvy swingu prechádzajú neskôr do iných džezových podžánrov ako napríklad bebop a modálny džez.

Veľmi dôležitý podžáner swingu sa volá rómsky swing (gypsy swing), resp rómsky džez (gypsy jazz), ktorého hlavným predstaviteľom je gitarista rómskeho pôvodu, rodený Belgičan Django Reinhardt.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]