Neil Patrick Harris

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Neil Patrick Harris
Celé menoNeil Patrick Harris
Narodenie 15. jún 1973 (50 rokov)
Albuquerque, Nové Mexiko, Spojené štáty
Povolanieherec, spevák, komik
Roky pôsobenia1988 – súčasnosť
ManželDavid Burtka (2014 – súčasnosť)
Deti2

Neil Patrick Harris (* 15. jún 1973, Albuquerque, Nové Mexiko, Spojené štáty) je americký herec, spevák a komik. Známy je vďaka postavy Barneyho Stinsona zo seriálu Ako som spoznal vašu mamu.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Albuquerque v Novom Mexiku, do rodiny právnikov, kde vyrastal s bratom, Brianom. Už vo štvrtej triede začal hrať v divadle. Strednú školu si vybral podľa vlastného uváženia, a to La Cueva High School v Albuquerque. Neil patril k najlepším študentom a v roku 1991 zmaturoval s vyznamenaním.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

S herectvom začal už v roku 1988 v divadlách. V rovnakom roku, bol obsadený do menšej úlohy po boku Whoopi Goldberg do filmu Klárino srdce, z ktorý si vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus. Získal aj druhú nomináciu za seriál Doogie Howser, M.D., po skončení seriálu v roku 1993, sa objavoval skôr v menších rolách.

Na Broadwayi stvárnil hudobné aj dramatické role. V roku 2001 sa predstavil ako Tobias Ragg v muzikáli Sweeney Todd. V roku 2002 sa objavil na Broadwayi po boku Anne Heche v predstavení Proof. V roku 2004 stvárnil v troch častiach filmu Zahúlime uvidíme drogovo závislú postavu samého seba. O rok neskôr mu prišla príležitosť si zahrať po boku hercov ako Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders či Alyson Hannigan v seriáli Ako som spoznal vašu mamu, kde sa objavil ako bohatý sukničkár Barney Stinson. Táto rola mu zaručila veľa nominácií, napríklad na cenu Emmy.

V roku 2009 sa objavil v seriáli Glee a ako dabingový herec prepožičal svoj hlas v rozprávkách ako Oblačno miestami fašírky (2009), Šmolkovia (2011), Šmolkovia 2 (2013) či sa objavil v muzikáli Muppets (2011). Menšiu rolu stvárnil aj v komédií Prci, Prci, Prcičky: Stretávka z roku 2012. Ako kúzelník sa predviedol v seriáli American Horror Story a od roku 2017 pôsobí v seriáli A Series of Unfortunate Events.

Opakovane je vyberaný usporiadateľmi významných spoločenských udalostí ako moderátor. V rokoch 2009 a 2013 uvádzal odovzdávanie cien Emmy, štyrikrát odovzdávanie cien Tony (za čo bol tiež štyrikrát odmenený cenou Tony) a v roku 2015 moderoval tiež slávnostný večer cien Akadémie.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Je otvorene homosexuálnej orientácie a od roku 2004 žije s Davidom Burtkom, s ktorým sa v roku 2014 oženil. Vychovávajú spolu dve deti, ktoré im porodila náhradná matka. Tiež prispieva a podporuje mnoho rôznych organizácii ako filantrop. V roku 2011 získal svoju hviezdu na Chodníku slávy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Neil Patrick Harris na anglickej Wikipédii.