Neil Patrick Harris

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Neil Patrick Harris
Neil Patrick Harris (9449178210) (cropped portrait).jpg
Celé menoNeil Patrick Harris
Narodenie 15. jún 1973 (49 rokov)
Albuquerque, Nové Mexiko, Spojené štáty
Povolanieherec,spevák,komik
Roky pôsobenia1988 – súčasnosť
ManželDavid Burtka (2014 - súčasnosť)
Deti2

Neil Patrick Harris (* 15. jún 1973, Albuquerque, Nové Mexiko, Spojené štáty) je americký herec, spevák a komik. Známy je vďaka postavy Barneyho Stinsona zo seriálu Ako som spoznal vašu mamu.

Životopis a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Životopis

Narodil sa v meste Albuquerque v Novom Mexiku, do rodiny právnikov, kde vyrastal s bratom, Brianom. Už vo štvrtej triede začal hrať v divadle. Strednú školu si vybral podľa vlastného uváženia, a to La Cueva High School v Albuquerque. Neil patril k najlepším študentom a v roku 1991 zmaturoval s vyznamenaním.

Kariéra

S herectvom začal už v roku 1988 v divadlách. V rovnakom roku, bol obsadený do menšej úlohy po boku Whoopi Goldberg do filmu Klárino srdce, z ktorý si vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus. Získal aj druhú nomináciu za seriál Doogie Howser, M.D., po skončení seriálu v roku 1993, sa objavoval skôr v menších rolách.

Na Broadwayi stvárnil hudobné aj dramatické role. V roku 2001 sa predstavil ako Tobias Ragg v muzikáli Sweeney Todd. V roku 2002 sa objavil na Broadwayi po boku Anne Heche v predstavení Proof. V roku 2004 stvárnil v troch častiach filmu Zahúlime uvidíme drogovo závislú postavu samého seba. O rok neskôr mu prišla príležitosť si zahrať po boku hercov ako Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders či Alyson Hannigan v seriáli Ako som spoznal vašu mamu, kde sa objavil ako bohatý sukničkár Barney Stinson. Táto rola mu zaručila veľa nominácií, napríklad na cenu Emmy.

V roku 2009 sa objavil v seriáli Glee a ako dabingový herec prepožičal svoj hlas v rozprávkách ako Oblačno miestami fašírky (2009), Šmolkovia (2011), Šmolkovia 2 (2013) či sa objavil v muzikály Muppets (2011). Menšiu rolu stvárnil aj v komédií Prci, Prci, Prcičky: Stretávka z roku 2012. Ako kúzelník sa predviedol v seriáli American Horror Story a od roku 2017 pôsobí v seriáli A Series of Unfortunate Events.

Opakovane je vyberaný usporiadateľmi významných spoločenských udalostí ako moderátor. V rokoch 2009 a 2013 uvádzal odovzdávanie cien Emmy, štyrikrát odovzdávanie cien Tony (za čo bol tiež štyrikrát odmenený cenou Tony) a v roku 2015 moderoval tiež slávnostný večer cien Akadémie.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Je otvorene homosexuálnej orientácie a od roku 2004 žije s Davidom Burtkom, s ktorým sa v roku 2014 oženil. Vychovávajú spolu dve deti, ktoré im porodila náhradná matka. Tiež prispieva a podporuje mnoho rôznych organizácii ako filantrop. V roku 2011 získal svoju hviezdu na Chodníku slávy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Neil Patrick Harris na anglickej Wikipédii.