Carl Reiner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Carl Reiner
americký herec
Reiner v roku 2012
Reiner v roku 2012
Narodenie20. marec 1922
Bronx, New York, USA
Úmrtie29. jún 2020 (98 rokov)
Beverly Hills, Kalifornia, USA
Alma materGeorgetown University
Profesiaherec, scenárista, komik
Aktívne roky1945 – 2020
ManželkaEstelle Lebost (1943 – z. 2008)
DetiRob (* 1947), Sylvia Anne (* 1949), Lucas (* 1960)
Odkazy
Webstránkacarl-reiner.com
CommonsSpolupracuj na Commons Carl Reiner

Carl Reiner (* 20. marec 1922, Bronx, New York, USA – † 29. jún 2020, Beverly Hills, Kalifornia) bol americký herec, filmový režisér, producent, scenárista, a komik.

Účinkoval v niekoľkých muzikáloch na Brodwayi ako napríklad Inside U.S.A., Alive and Kicking, a hlavnú úlohu získal v muzikáli Call Me Mister. Počas prvých rokov televíznej komédie od roku 1950 do roku 1957 spolupracoval na reláciách Caesar's Hour a Your Show of Shows zo Sidom Caesarom. V šesťdesiatych rokoch bol Reiner známy ako tvorca, producent, spisovateľ a herec v šou The Dick Van Dyke Show.

V diele Father of the Pride vyjadril Reiner Sarmoti, ktorý sa stal jednou z jeho najvýznamnejších hlasových rolí.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Bronxe, v New Yorku, rodičom Bessie (rodená Mathias) a Irvingovi Reinerovi – výrobcovi hodiniek. Jeho rodičia boli židovskí imigranti. Jeho matka pochádzala z Rumunska a otec z Rakúska.

Jeho starší brat Charlie vo svojich 16 rokoch čítal v denníku New York Daily News o bezplatnom dramatickom workshope, ktorý realizovala spoločnosť Works Progress Administration a povedal o tom Carlovi. Charlie prisudzuje práve tuto udalosť k zmene životných plánov svojho brata.

Vojenská služba[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1943 bol Reiner navrhnutý do vojenských vzdušných síl a slúžil počas druhej svetovej vojny. Spočiatku sa cvičil ako rádio operátor, ale po tom, čo strávil tri mesiace v nemocnici zotavujúci sa z pneumónie, bol poslaný na Georgetown University na desať mesiacov na výcvik ako francúzsky tlmočník. Počas jazykového vzdelávania získal svoju prvú skúsenosť ako režisér a hru Molière spracoval vo francúzštine. V roku 1944, po absolvovaní jazykového výcviku, bol poslaný na Havaj, aby pracoval ako teleprinter operátor. V noci predtým, než mal vyviezť na neznáme úlohu, navštevoval produkciu Hamletu v zábavnej jednotke pre špeciálne služby. Po konkurze pre herca a majora Maurice Evansa bol preložený na špeciálne služby. Reiner vystúpil v tichomorskom divadle a zabavil vojenské jednotky na Havaji, Guam, Saipan, Tinian a Iwo Jima na ďalšie dva roky. Bol prepustený v roku 1946.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Účinkoval v niekoľkých muzikáloch na Broadwayi (vrátane Inside U.S.A. a Alive and Kicking) a mal vedúcu úlohu v Call Me Mister.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

24. decembra 1943 sa oženil so speváčkou Estelle Lebostovou. V čase sobáša mal 21 rokov a Estelle 29 rokov. Boli spolu 64 rokov až do jej smrti. Estelle skonala 25. októbra 2008 vo veku 94 rokov. Mali spolu tri deti, básnika a dramatika Roba (* 1947), Sylviu Anne (* 1949) a maliara, herca a režiséra Lucasa (* 1960).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Carl Reiner

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Carl Reiner na anglickej Wikipédii.