Judy Garland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Judy Garland
Celé menoFrances Ethel Gumm
Narodenie 10. jún 1922
Grand Rapids, Minnesota, USA
Úmrtie22. jún 1969 (47 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka, speváčka
Roky pôsobenia1924 – 1969
ManželDavid Rose (1941 – 44)
Vincente Minnelli (1945 – 51)
Sid Luft (1952 – 65)
Mark Herron (1965 – 67)
Mickey Deans
(1969, do smrti)
DetiLiza Minnelli
Lorna Luft
Joey Luft

Judy Garland, vlastným rodným menom Frances Ethel Gumm (* 10. jún 1922, Grand Rapids, Minnesota, Spojené štáty – † 22. jún 1969, Londýn, Spojené kráľovstvo), bola americká herečka a jazzová speváčka, ktorá dodnes patrí medzi najväčšie hollywoodske legendy všetkých čias.[1]

Bola držiteľkou ocenení ako sú Oscar za detskú rolu vo filme, Zlatý Glóbus, ale aj ocenenia Grammy a Tony Award. V roku 1954 bola nominovaná na Oscara z najlepšieho herca za postavu vo filme Zrodila sa hviezda a v roku 1961 za vedľajšiu postavu vo filme Norimberský proces. V roku 1962 ako 39-ročná bola najmladšou herečkou, ktorá dostala Cenu Cecila B. DeMilla za svoje celoživotné výsledky vo filmovom priemysle. V roku 1997 bola posmrtne za celoživotné dielo ocenená cenou Grammy a niekoľko jej nahrávok piesní sa dostalo do siene slávy. V roku 1999 ju Americký filmový inštitút dal na zoznam stovky najvýznamnejších ženských herečiek storočia v histórii americkej kinematografie. Jej dcérou je herečka a speváčka Liza Minnelli.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Spevu a herectvu sa Judy venovala od útleho detstva. Spievala v speváckom triu „Gumm Sisters“ (Sestry Gummové) a hrala v ochotníckych divadlách.

Ako dvanásťročná uspela v konkurze pre spoločnosť MGM a od tej doby hrala vo filme. Ako dievča si zahrala v legendárnej snímke Čarodejník z krajiny Oz (The Wizzard of Oz), v ktorej na poslednú chvíľu zastúpila Shirley Temple. Za túto rolu, v ktorej zaspievala známu pieseň „Over the Rainbow“, dostala ocenenie Oscara pre detského herca.

Po tomto úspechu pravidelne vystupovala po boku Micky Rooneyho vo filmových muzikáloch spoločnosti MGM. S Mickom vytvorila úspešnú umeleckú dvojicu, ktorá bola vo svojej dobe nesmierne populárna. Šla z filmu do filmu, čo ju nakoniec doviedlo k tomu, že bola veľmi unavená. Už ako pätnásťročná začala svoje pracovné problémy riešiť konzumáciou utišujúcich práškov a alkoholu. So závislosťou od nich potom bojovala až do konca svojho života.

Bola päťkrát vydatá, pričom mala tri deti: herečku a speváčku Lizu Minnelli, televíznu herečku a speváčku Lornu Luft a Joeyho Lufta. Zomrela predčasne v Londýne vo veku 47 rokov na predávkovanie liekmi.

Výber z filmografie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Louis Bayard, "Supernova" Archivované 2013-01-20 na Wayback Machine, Washington Post, April 16, 2000, p. X9

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Judy Garland

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Judy Garlandová na českej Wikipédii.