Judy Garland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Judy Garland
Judy Garland The Harvey Girls MGM Publicity still.jpeg
Celé menoFrances Ethel Gumm
Narodenie 10. jún 1922
Grand Rapids, Minnesota, USA
Úmrtie22. jún 1969 (47 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka, speváčka
Roky pôsobenia1924 – 1969
ManželDavid Rose (1941 – 44)
Vincente Minnelli (1945 – 51)
Sid Luft (1952 – 65)
Mark Herron (1965 – 67)
Mickey Deans
(1969, do smrti)
DetiLiza Minnelli
Lorna Luft
Joey Luft

Judy Garland, vlastným rodným menom Frances Ethel Gumm (*10. jún 1922, Grand Rapids, Minnesota, Spojené štáty – † 22. jún 1969, Londýn, Spojené kráľovstvo), bola americká herečka a jazzová speváčka, ktorá dodnes patrí medzi najväčšie hollywoodske legendy všetkých čias.[1]

Bola držiteľkou ocenení ako sú Oscar za detskú rolu vo filme, Zlatý Glóbus, ale aj ocenenia Grammy a Tony Award. V roku 1954 bola nominovaná na Oscara z najlepšieho herca za postavu vo filme Zrodila sa hviezda a v roku 1961 za vedľajšiu postavu vo filme Norimberský proces. V roku 1962 ako 39-ročná bola najmladšou herečkou, ktorá dostala Cenu Cecila B. DeMilla za svoje celoživotné výsledky vo filmovom priemysle. V roku 1997 bola posmrtne za celoživotné dielo ocenená cenou Grammy a niekoľko jej nahrávok piesní sa dostalo do siene slávy. V roku 1999 ju Americký filmový inštitút dal na zoznam stovky najvýznamnejších ženských herečiek storočia v histórii americkej kinematografie.

Jej dcérou je herečka a speváčka Liza Minnelli.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Spevu a herectvu sa Judy venovala od útleho detstva. Spievala v speváckom triu „Gumm Sisters“ (Sestry Gummové) a hrala v ochotníckych divadlách.

Ako dvanásťročná uspela v konkurze pre spoločnosť MGM a od tej doby hrala vo filme. Ako dievča si zahrala v legendárnej snímke Čarodejník z krajiny Oz (The Wizzard of Oz), v ktorej na poslednú chvíľu zastúpila Shirley Temple. Za túto rolu, v ktorej zaspievala známu pieseň „Over the Rainbow“, dostala ocenenie Oscara pre detského herca.

Po tomto úspechu pravidelne vystupovala po boku Micky Rooneyho vo filmových muzikáloch spoločnosti MGM. S Mickom vytvorila úspešnú umeleckú dvojicu, ktorá bola vo svojej dobe nesmierne populárna. Šla z filmu do filmu, čo ju nakoniec doviedlo k tomu, že bola veľmi unavená. Už ako pätnásťročná začala svoje pracovné problémy riešiť konzumáciou utišujúcich práškov a alkoholu. So závislosťou od nich potom bojovala až do konca svojho života.

Bola päťkrát vydatá, pričom mala tri deti: herečku a speváčku Lizu Minnelli, televíznu herečku a speváčku Lornu Luft a Joeyho Lufta. Zomrela predčasne v Londýne vo veku 47 rokov na predávkovanie liekmi.

Výber z filmografie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Louis Bayard, "Supernova", Washington Post, April 16, 2000, p. X9

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Judy Garland

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Judy Garlandová na českej Wikipédii.