Ron Perlman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ron Perlman
Ron Perlman v roku 2010
Celé menoRonald N. Perlman
Narodenie 13. apríl 1950 (74 rokov)
New York, USA
PovolanieHerec, Dablér
Roky pôsobenia1981-súčasnosť
ManželkaOpal Perlman (1981–súčasnosť)
Zlatý glóbus
Zlatý glóbus za Najlepší herec v televíznom seriáli
1989 Kráska a zviera

Ronald N. „Ron“ Perlman[1] (nar. 13. apríl 1950; New York, USA) je americký filmový, televízny a dabingový herec.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Perlman sa narodil vo Washington Heights, Manhattan, New York. Jeho matka Dorothy bola komunálnou zamestnankyňou, otec jazzovým bubeníkom a opravárom. Navštevoval George Washington High School a neskôr Lehman College v New Yorku v roku 1971, kde získal titul bakalára hudby a divadelného umenia. Perlman tiež chodil na University of Minnesota, kde promoval ako magister teatrológie. Svojho času sa prihlásil ako dobrovoľný pomocník do programu Young Storytellers Foundation (zal. 1997), v ktorom profesionálni herci pomáhajú školoupovinným deťom rozvíjať ich tvorivé schopnosti prostredníctvom písania scenárov.

Je židovského pôvodu. So svojou ženou Opal sa vzali 14. februára 1981; majú 2 deti, dcéru Blake Amandu (* 1984) a syna Brandona Averyho (* 1990).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Hral v mnohých filmoch a televíznych seriáloch počas 80. a 90. rokov i po roku 2000. Prvýkrát bol obsadený francúzskym režisérom Jean-Jacques Annaudom do jeho slávneho filmu bez slov Boj o oheň (1981), situovaného do praveku, kde predstavoval neandertálca Amukara, jedného z ústrednej trojice postáv. Ten istý režisér využil Perlmana aj do svojho ďalšieho známeho diela, stredovekej detektívky Meno ruže (1986), kde stvárnil postavu polodementného, znetvoreného hrbáča Salvatoreho. Potom hral v rôznych menších a vedľajších úlohách vo filmoch a televíznych seriáloch; zlomová bola až úloha Vincenta v TV seriáli Kráska a zviera, spolu s Lindou Hamiltonovou v rokoch 1987 – 1990. To mu roku 1989 vynieslo Zlatý glóbus za najlepšieho herca v televíznom seriáli a veľké množstvo fanúšikov.

Ďalšie filmy nasledovali: Romeo krváca (1993), Dobrodružstvo Huckleberryho Finna (1993), Ostrov Dr. Moreaua (1996), Votrelec: Vzkriesenie (1997), Nepriateľ pred bránami (2001), Blade II (2002). Tiež sa objavil vo dvoch filmových adaptáciách románov Stephena Kinga Sleepwalkers a Beznádej. Predstavil sa i v seriáloch Highlander: seriál, Krajné medze a Sedem statočných.

Vo všetkých uvedených filmoch ale hral vedľajšie úlohy (okrem seriálu Kráska a zviera), príležitosť k tej hlavnej dostal až v roku 1995, keď sa objavil vo filme Jean-Pierra Jeuneta a Marca Cara Mesto stratených detí, kde sa predstavil ako silák One, putujúci za záchranou uneseného chlapca. Ďalšiu hlavnú úlohu dostal v roku 2004, keď stvárnil komiksového hrdinu vo filme Hellboy. Mexický režisér Guillermo del Toro, ktorý s ním predtým pracoval na filme Cronos a Blade II, obhajoval Perlmana na rolu aj napriek tomu, že štúdio chcelo obsadiť do úlohy niekoho známejšieho, ako napríklad Vina Diesela. Perlman si zopakoval rolu Hellboya vo filme Hellboy 2: Zlatá armáda(2008).

Strihol si aj menšiu rolu v ocenenej TV reklame na pivo značky Stella Artois. Šot menom Devil's Island (Diablov ostrov) vyhral zlatú medailu Britskej reklamnej ceny.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Film (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Alumni of Notable Achievement: College of Liberal Arts: University of Minnesota [online]. cla.umn.edu, [cit. 2011-01-30]. Dostupné online. Archivované 2011-01-16 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ron Perlman

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ron Perlman na českej Wikipédii.