Christoph Waltz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Christoph Waltz
Christoph Waltz na udeľovaní Oscara v marci 2010
Narodenie 4. október 1956 (67 rokov)
Viedeň, Rakúsko
Roky pôsobenia1977 - doteraz
Cena Akadémie
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe - Nehanební bastardi (2009)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe - Divoký Django (2012)

Christoph Waltz (* 4. október 1956, Viedeň, Rakúsko) je rakúsky herec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa vo Viedni. Jeho rodičia Johannes Waltz a Elisabeth Urbancic boli scénickí návrhári. Jeho starí rodičia boli herci a jeho praprarodičia tiež pracovali v divadle. Vyštudoval herectvo na Max Reinhardt Seminar vo Viedni a na Lee Strasberg Theatre and Film Institute v New Yorku. Svoju kariéru odštartoval ako divadelný herec a hral v takých divadlách ako v Schauspielhaus Zürich, Viedenskom Burgtheateri alebo na Salzburskom festivale.

Potom bol často obsadzovaný v televíznych produkciách a v roku 2000 režíroval svoj prvý televízny film Wenn man sich traut. Vo vojnovom filme Quentina Tarantina Nehanební bastardi stvárnil Waltz Hansa Landu, neslávne presláveného fajčiara cigár, ktorého prezývali "lovcom Židov". Za túto úlohu dostal cenu za Najlepšieho herca na Filmovom festivale v Cannes v roku 2009 ako aj Oskara v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Táto filmová úloha bola kladne prijatá kritikmi aj členmi poroty.

Za svoju úlohu v Tarantinovom filme Divoký Django (Django Unchained) získal znova Oscara za najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe v roku 2013.

Waltz hovorí plynule nemecky, francúzsky a anglicky. Je druhýkrát ženatý a má 4 deti (3 z prvého manželstva a 1 z druhého). Žil v Londýne a od roku 2013 pendluje medzi Berlínom a Los Angeles. Jeden z jeho synov sa stal rabínom v Izraeli.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Christoph Waltz na anglickej Wikipédii.