Michael Clarke Duncan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michael Clarke Duncan
Michael Clarke Duncan
Celé menoMichael Clarke Duncan
Narodenie 10. december 1957
Chicago, USA
Úmrtie3. september 2012 (54 rokov)[1]
Los Angeles, USA
PovolanieHerec
Roky pôsobenia1995–2012

Michael Clarke Duncan (* 10. december 1957, Chicago, USA – † 3. september 2012, Los Angeles, USA) bol americký herec, známy predovšetkým ako predstaviteľ Johna Coffeyho vo filmovej väzenskej dráme Zelená míľa. Za stvárnenie tejto postavy získal niekoľko ocenení ako aj nomináciu Academy Awards za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Pred začiatkom hereckej kariéry pracoval ako robotník, vyhadzovač a osobný strážca.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa a vyrástol v Chicagu. Žil so sestrou Judy a matkou Jean, otec opustil rodinu ešte v jeho detstve. Vďaka svojej výške hral basketbal v školských tímoch na strednej škole aj na vysokej škole Alcorn State University v Mississippi, kde študoval komunikáciu. Štúdium však nedokončil, vrátil sa do Chicaga k chorej matke. Cez deň pracoval ako robotník, po večeroch ako vyhadzovač, na čo ho jeho výška 196 cm a váha 142 kg predurčovali.

Chcel sa však stať hercom, preto sa začiatkom 90. rokov 20. storočia presťahoval do Los Angeles, kde sa zúčastňoval na konkurzoch na úlohy vo filmoch, seriáloch i reklamách.[2] Zo začiatku však príliš úspešný nebol, preto pracoval často ako osobný strážca, okrem iných aj pre rôzne celebrity, ku ktorým patrili Will Smith, Martin Lawrence, Jamie Foxx, LL Cool J alebo The Notorious B.I.G.. Keď rapera The Notorious B.I.G. v roku 1997 zavraždili, zanechal prácu osobného strážcu a venoval sa herectvu na plný úväzok.

3. septembra 2012 zomrel na následky srdcového infarktu, ktorý utrpel v júli 2012.[3]

Herecká kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1995 hral malé úlohy vo filmoch a seriáloch. Od roku 1998 začal hrať aj vedľajšie úlohy, okrem iného vo filme Armageddon, kde sa zoznámil s Brucom Willisom. Stali sa priateľmi a práve Bruce Willis mu pomohol, aby dostal úlohu vo filme Zelená míľa, v ktorom stvárnil úlohu Johna Coffeyho. Za túto úlohu bol nominovaný na Oscara a Zlatý Glóbus.

Po účinkovaní vo filme Zelená míľa hral vo viacerých známych filmoch, ku ktorým patria napríklad Môj sused zabijak, Kráľ Škorpión, Daredevil alebo Sin City – mesto hriechu. Nahovoril aj úlohy v animovaných filmoch (napr. Medvedie srdce alebo Kung Fu Panda).

Ocenenia a nominácie[upraviť | upraviť zdroj]

Nominácie[upraviť | upraviť zdroj]

Víťaz[upraviť | upraviť zdroj]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

výber

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zomrel herec Michael Clarke Duncan, známy zo Zelenej míle
  2. CNN: 'Green Miles giant has taken massive strides [online]. [Cit. 2012-09-04]. Dostupné online. Archivované 2010-09-11 z originálu.
  3. ‘Green Mile’ actor Michael Clarke Duncan dead at 54 following July 13 heart attack (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michael Clarke Duncan na českej Wikipédii.