Nehanební bastardi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nehanební bastardi

Základné informácie
Originálny názov Inglourious Basterds
Žáner vojnový film
Dĺžka 153 minút
Štát USA
Nemecko
Pôvodný jazyk angličtina
nemčina
francúzština
taliančina
Dátum uvedenia 20. máj 2009 (Medzinárodný filmový festival Cannes)
Nemecko 20. august 2009
USA 21. august 2009
Slovensko 27. august 2009
Spoločnosť The Weinstein Company
Universal Studios
Rozpočet 70 miliónov $
Zárobok 320 351 773 $[1]
Filmový štáb
Réžia Quentin Tarantino
Scenár Quentin Tarantino
Produkcia Lawrence Bender
Kamera Robert Richardson
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD
Eli Roth, Mélanie Laurentová a producent Lawrence Bender na premiére filmu v auguste 2009
Christoph Waltz na festivale v Cannes v roku 2009

Nehanební bastardi (v anglickom origináli Inglourious Basterds) je vojnový film z roku 2009 režiséra Quentina Tarantina, ktorý na ňom pracoval takmer 10 rokov a napísal aj scenár. Film rozpráva dva príbehy vrahov nacistických vodcov v nacistickom Nemecku – v jednom príbehu vystupuje francúzska židovka a majiteľka kina, ktorú stvárňuje Mélanie Laurentová a v druhom tím židovských spojeneckých vojakov pod vedením poručíka Alda Raina (Brad Pitt).

Natáčanie sa uskutočnilo v roku 2008 v Nemecku a vo Francúzsku. Táto akčná dráma bola predstavená divákom prvýkrát na filmovom festivale v Cannes v máji 2009, kde bola nominovaná na Zlatú palmu a zároveň Christoph Waltz získal cenu za najlepšieho herca. Do kín snímka dorazila v druhej polovici augusta 2009.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne ako v iných filmoch Quentina Tarantina i v Nehanebných bastardoch prišlo na systematické kapitoly.

Kapitola prvá: Kde bolo, tam bolo... v nacistami okupovanom Francúzsku...[upraviť | upraviť zdroj]

Do rodiny statkára LaPadita príde Hans Landa – známy lovec Židov, ktorý hľadá ukrytú židovskú rodinu. Pod nátlakom nakoniec LaPadite vyzradí skrýšu hľadanej rodiny, ktorá je následne zmasakrovaná Landovými vojakmi. Zachrániť sa podarí iba mladej a krásnej Shoshanne.

Kapitola druhá : Nehanební bastardi[upraviť | upraviť zdroj]

Aldo Raine zháňa vojakov do svojho tímu – zabijakov nacistov. Dá dohromady elitné komando zabijakov, ktoré sa zakrátko stane známe po celom Nemecku. Toto komando naháňa hrôzu aj samotnému Vodcovi. Výmenou za informácie o rozmiestnení nemeckých jednotiek ušetria bastardi jedného vojaka, ktorý Vodcovi podá svedectvo o tomto komande a ten sa tak uistí, že nejde iba o legendu.

Kapitola tretia: Nemecká noc v kine[upraviť | upraviť zdroj]

Frederick Zoller, nemecký vojnový hrdina a teraz aj hviezda najnovšieho Goebbelsovho propagandistického filmu Pýcha národa (v skutočnosti režíroval Eli Roth, ktorý tu hrá Donnyho Donowitza), sa zahľadel do mladej majiteľky kina Emmanuelli Mimieuxovej, ktorá je nedobrovoľne pozvaná ku Goebbelsovmu stolu. Zollerovi sa podarí presvedčiť Goebbelsa, aby sa premiéra filmu konala v Emanuellinom kine. O bezpečnosť a hladký priebeh premiéry sa má starať práve Hans Landa. Po rokoch sa tak stretne so Shoshannou Dreyfusovou, ktorá teraz nosí meno Emmanuelle Mimieux a je majiteľkou spomínaného kina. Po tom, čo Landa vykoná prehliadku kina, začne Shoshanni spoločne so svojim zamestnancom Marcelom plánovať atentát na všetkých nemeckých pohlavárov, vrátane samotného Hitlera počas premietania filmu v jej kine.

Kapitola štvrtá: Operácia "Kino"[upraviť | upraviť zdroj]

Nehanební bastardi sa vďaka nemeckej hereckej hviezde Bridget von Hammersmark dostanú k informáciám o premiére filmu v kine a začnú plánovať Operáciu "Kino", ktorej cieľom je vyhodiť do vzduchu všetkých účastníkov pri premietaní Pýchy národa. Celé plánovanie v malom bare naruší najskôr skupinka opitých nemeckých vojakov oslavujúcich narodenie syna jedného z nich a potom gestapácky major, ktorý všetko úplne zrúti. Prekukne maskovanie bastardov a všetko sa zvrhne v prestrelku, ktorú prežije len Bridget von Hammersmark. Zvyšok komanda tak musí pokračovať vo svojom pláne bez hlavných stavebných kameňov operácie.

Kapitola piata: Pomsta obrovskej tváre[upraviť | upraviť zdroj]

V poslednej kapitole sa stretnú všetci hlavní hrdinovia. Práve začína premiéra Pýchy národa. Prítomná je všetka ríšska smotánka. Hans Landa prekukne ako zranenia Bridget von Hammersmarkovej, tak aj prestrojenie troch bastardov. Bridget zabije a šéfa Alda Raina nechá zatknúť. Frederick Zoller neustále prenasleduje Shoshannu, ktorej dôjde trpezlivosť a mladíka zastrelí. Zollerovi sa však podarí oplatiť jej rovnakou mierou. Hans Landa sa chce stať hrdinom, ktorý ukončí vojnu, a tak nechá zvyšných dvoch bastardov vykonať atentát a dohovorí si so spojeneckou stranou beztrestnosť. Atentát sa vydarí, všetko ešte podporí Marcel, ktorý celé kino podpáli. Hans Landa má byť veliteľom bastardov Aldom Rainom dopravený do americkej zóny. Ten však celú situáciu vyrieši po svojom, keď dohodu čiastočne anuluje a vyryjú Landovi na hlavu hákový kríž.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zisky a úspechy filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Nehanební bastardi sú zatiaľ najdrahším Tarantinovým filmom. Táto viac ako dva a pol hodiny dlhá snímka stála približne 70 miliónov dolárov. Ihneď za prvý víkend film zarobil len v amerických kinách viac ako 38 miliónov dolárov. Po 24 dňoch mal na konte len v USA už na 104 miliónov $ a celosvetovo 204 miliónov $. Mesiac po premiére bol film najziskovejším Tarantinovým filmom a predbehol tak aj legendárny Pulp Fiction. Film bol nominovaný na Oscara v 8 kategóriách za rok 2009: najlepší film, najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Christoph Waltz), najlepšia réžia, najlepší pôvodný scenár (oboje Quentin Tarantino), najlepšia kamera, najlepší strih, najlepší strih zvuku a najlepší zvuk. Oskara získal Christoph Waltz.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]