Humphrey Bogart

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Humphrey DeForest Bogart
Humphrey Bogart
americký herec

Narodenie 25. december 1899
New York, USA
Úmrtie 14. január 1957 (57 rokov)
San Francisco, Kalifornia

Humphrey DeForest Bogart (* 25. december 1899, New York, USA – † 14. január 1957, San Francisco, Kalifornia, USA) bol významný americký filmový a divadelný herec.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine doktora Belmont DeForesta Bogarta a maliarky Maude Humphreyovej ako najstarší z troch detí. Rodičia poslali Bogarta do súkromných škôl a dúfali, že pôjde študovať na Yale. V roku 1918 bol ale vylúčený z prestížnej univerzitnej prípravky Phillips Academy. Do konca prvej svetovej vojny slúžil v námorníctve. Potom začal hrať divadlo na Broadway a dostával menšie role vo filme. Zlom prišiel v roku 1936, keď dostal rolu gangstra vo filme Petrified Forest, The. Nasledovalo mnoho snímkov, medzi ktorými sú najvýznamnejšie filmy režírované Johnom Hustonom. Spolupráca s týmto režisérom priniesla Bogartovi v roku 1951 jeho jediného Oscara za film Africká kráľovná. Kultovným sa stal jeho film Casablanca, v ktorom stvárnil cynického antihrdinu, schopného vykonať správny čin v pravú chvíľu.

Bogart bol štyrikrát ženatý, ale až posledné manželstvo s herečkou Lauren Bacall, ktorú spoznal pri nakrúcaní filmu To Have and Have Not, bolo šťastné. Zomrel v roku 1957 na rakovinu pažeráka.

Výber z filmografie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]