Humphrey Bogart

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Humphrey DeForest Bogart
americký herec
americký herec
Narodenie25. december 1899
New York, USA
Úmrtie14. január 1957 (57 rokov)
San Francisco, Kalifornia
PodpisHumphrey Bogart, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkahumphreybogart.com
CommonsSpolupracuj na Commons Humphrey Bogart

Humphrey DeForest Bogart (* 25. december 1899, New York, USA – † 14. január 1957, San Francisco, Kalifornia, USA) bol významný americký filmový a divadelný herec.

Život[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v rodine doktora Belmont DeForesta Bogarta a maliarky Maude Humphreyovej ako najstarší z troch detí. Rodičia poslali Bogarta do súkromných škôl a dúfali, že pôjde študovať na Yale. V roku 1918 bol ale vylúčený z prestížnej univerzitnej prípravky Phillips Academy. Do konca prvej svetovej vojny slúžil v námorníctve. Potom začal hrať divadlo na Broadway a dostával menšie role vo filme. Zlom prišiel v roku 1936, keď dostal rolu gangstra vo filme Petrified Forest, The. Nasledovalo mnoho snímkov, medzi ktorými sú najvýznamnejšie filmy režírované Johnom Hustonom. Spolupráca s týmto režisérom priniesla Bogartovi v roku 1951 jeho jediného Oscara za film Africká kráľovná. Kultovným sa stal jeho film Casablanca, v ktorom stvárnil cynického antihrdinu, schopného vykonať správny čin v pravú chvíľu.

Bogart bol štyrikrát ženatý, ale až posledné manželstvo s herečkou Lauren Bacall, ktorú spoznal pri nakrúcaní filmu To Have and Have Not, bolo šťastné. Zomrel v roku 1957 na rakovinu pažeráka.

Výber z filmografie[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]