Selena Gomezová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Selena Gomez
Selena na Walmart Soundcheck v júli 2013
Selena na Walmart Soundcheck v júli 2013
Základné informácie
Popis umelca speváčka, herečka
Rodné meno Selena Marie Gomez
Narodenie 22. júl 1992 (23 rokov)
Grand Prairie, Texas, USA
Bydlisko Los Angeles, Kalifornia
Pôsobenie 2007 – súčasnosť
Žáner Pop, R&B, hip hop, dance pop, electropop, pop rock
Vydavateľstvá Hollywood Records
Interscope Records
Súvisiace
články
Snúbenec Tommo Ray
Vplyv Bruno Mars, Katy Perry
Webstránka www.selenagomez.com

Selena Marie Gomezová (* 22. júl 1992, Grand Prairie, Texas, Spojené štáty) je americká herečka, speváčka a módna návrhárka.

Svoju hereckú kariéru začala v detskom seriáli Barney a priatelia (Barney and friends). V roku 2007 bola obsadená do seriálu stanice Disney Channel, Kúzelníci z Waverly (Wizards of Waverly Place). Stvárnila tu rolu Alex Russoovej až do ukončenia seriálu v roku 2012. Založila svoju kapelu Selena Gomez & the Scene a po podpise zmluvy s vydavateľstvom Hollywood Records v roku 2008, vydali albumy Kiss & Tell (2009), A Year Without Rain (2010) a When the Sun Goes Down (2011).

Selena sa objavila v celovečerných filmoch, ako sú Ramona and Beezus (2010), Monte Carlo (2011) a Hotel Transylvania (2012). Preslávila sa v kontroverznom filme Spring Breakers (2013) a neskôr vydala svoj prvý sólový album Stars Dance (2013). Singel „Come & Get It“ debutoval na prvom mieste v rebríčku U.S. Billboard 200 a dostal sa aj do prvej desiatky v rebríčku Billboard Hot 100. Selena opustila nahrávaciu zmluvu s vydavateľstvom Hollywood Records, po vydaní albumu s jej najväčšími hitmi, For You (2014). Následne podpísala zmluvu s Interscope Records, aby mohla pokračovať na svojom druhom štúdiovom albume.

Okrem zábavy je Selena zapojená aj do iných aktivít. Spolupracovala s mnohými organizáciami pre charitatívne účely a už niekoľko rokov spolupracuje s UNICEF. V roku 2008 založila vlastnú produkčnú spoločnosť, July Moon Productions. Na jeseň v roku 2010 cez Kmart začala so svojou vlastnou značkou oblečenia, "Dream Out Loud". Značka ponúka všetok materiál, ktorý bol vyrobený z ekologického alebo recyklovaného materiálu. V roku 2011 vydala svoj vlastný parfum, ktorý pomenovala po sebe.

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

1992 – 2005: Detstvo a začiatky kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v meste Grand Prairie v štáte Texas bývalej divadelnej herečke Amande Dawn „Mandy“ Cornettovej a Richardovi Joelovi Gomezovi. Má dve mladšie sestry Gracie a Victoriu. Jej otec je mexického pôvodu, mama má talianske korene. Rodičia sa rozviedli, keď mala päť rokov. V roku 2006 sa jej matka vydala za Briana Teefeyho.

Dostala meno po texasko-mexickej speváčke Selene, ktorá zomrela tri roky po jej narodení. V rozhovore s časopisom People prezradila, že záujem o herectvo začala prejavovať v dobe, kedy sledovala svoju matku pri skúškach a hraní v divadle.

V roku 2010 pri natáčaní filmu Monte Carlo úspešne zmaturovala. V roku 2014 oznámila, že ju už niekoľko rokov sužuje závažná choroba - lupus erythematosus - v dôsledku čoho bola nútená obmedziť svoje pracovné aktivity.

Selena sa v roku 2002 na kastingu k seriálu Barney & Friends zoznámila s Demi Lovato. Kastingom obe prešli a stali sa najlepšími priateľkami. Neskôr spolu vystupovali vo viacerých televíznych programoch a filmoch. Jej filmovým debutom bol film Dvaja pátrači 3-D: Game Over (tiež Spy Kids 3: Game Over), kde sa objavila v menšej úlohe. V roku 2007 dostala hlavnú úlohu v seriáli Kúzelníci z Waverly, čo bolo odrazovým mostíkom pre rozbeh jej kariéry.

2007 – 2008: Kariérny prelom v Kúzelníkoch z Waverly[upraviť | upraviť zdroj]

Selena Gomezová

V roku 2007 Selena hosťovala v troch epizódach Disney seriálu Hannah Montana. Zahrala si speváčku menom Mikayla, ktorá bola rivalom hlavnej postavy seriálu. Počas tejto doby natočila dve epizódy pre nový seriál stanice Disney Channel s názvom Arwin!, ktorý bol spin-offom seriálu Sladký život Zacka a Codyho a tiež nadväzoval na televízny seriál Lizzie McGuire.

Neskôr dostala hlavnú úlohu v seriáli z produkcie Disney Channel, Kúzelníci z Waverly. Seriál Selene zaistil veľký úspech. Postava Alex Russoovej, ktorú hrala, jej vyniesla niekoľko ocenení. Vďaka tomuto úspechu ju mnohí kritici začali porovnávať s veľmi úspešnou Miley Cyrus. Neskôr ju magazín Forbes vyhlásil za „Eight Hot Kid Stars To Watch“. Selena pre seriál naspievala titulnú skladbu „Everything Is Not What It Seems“, ktorá sa dá pokladať za jej hudobný debut. Seriál sa vysielal až do roku 2012.

V októbri 2008 Selena založila svoju vlastnú produkčnú spoločnosť, na ktorej spolupracovala s XYZ Films. V dohode bola zahrnutá jej účasť na natáčaní filmu What Boys Want, kde jej postava mala mať schopnosť počuť myšlienky mužov. Film napokon nikdy nevyšiel. V tom istom roku začala chodiť so svojim hereckým kolegom Nickom Jonasom. Objavila sa v hudobnom videu jeho skupiny Jonas Brothers, „Burnin' Up“. V roku 2009 sa rozišli. V tomto čase sa Selena začala sústrediť viac na hudbu. Nahrala soundtrack pre rozprávku 101 Dalmatíncov s názvom „Cruella de Vill“. Neskôr nahrala pieseň „Fly To Your Heart“, ktorá bola zaradená na soundtrack k filmu Cililing. Hosťovala tiež na nahrávke „Whoa Oh! (Me vs. Everyone)“; skladba dosiahla 78. miesto v rebríčku Billboard Pop 100 v USA.

Ešte v roku 2008 dostala hlavnú úlohu vo filme Popoluška: Sladkých šestnásť po boku Drewa Seeleyho. Zahrala si Mary Santiagovú, mladé dievča, ktoré dúfa, že sa jedného dňa stane tanečnicou. Film si vyslúžil relatívne pozitívne recenzie a vyhral v roku 2010 cenu Writers Guild of America Award. Na soundtrack filmu Selena prispela tromi skladbami. „Tell Me Something I Don't Know“, ktorá bola vydaná ako singel aj s hudobným videom, sa umiestnila na 58. mieste v rebríčku Billboard Hot 100. Neskôr v tom istom roku dostala úlohu Helgy v rozprávke Horton. Film bol komerčne úspešný a zarobil celosvetovo okolo 300 miliónov dolárov. Neskôr sa objavila v televíznej šou Jonas Brothers: Living the Dream a v Studio DC: Almost Live, šou stanice Disney Channel.

2009 – 2011: Selena Gomez & The Scene a filmová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 Selena pokračovala vo svojej hereckej kariére. Objavila sa ako hosť v seriáli Sladký život na mori kde stvárnila Alex Russoovú. Jednalo sa o crossover seriálov Kúzelníci z Waverly a Hannah Montana, kedy sa hlavné postavy z nich objavili v jednej epizóde. Neskôr hosťovala aj v seriáli Sonny vo veľkom svete, kde si zahrala po boku svojej kamarátky Demi Lovato. V tom istom roku prepožičala svoj hlas princeznej Selénii v animovanom filme Arthur a Maltazardova pomsta.

Selena na Hollywood style Awards v roku 2009

Selena spolu s Demi Lovato natočili film Ako chrániť princezné, ktorý vyšiel v júni 2009. Bol úspešný a jeho premiéru sledovalo cez 8,5 milióna ľudí. Selena a Demi pre film nahrali spoločný duet „One and the Same“, ktorý neskôr vyšiel ako promo singel aj s hudobným videom. Pieseň nebola veľmi úspešná, dosiahla 82. miesto v hitparáde Hot 100. 28. augusta 2009 vyšiel Wizards of Waverly Place: The Movie, ktorý vychádzal z rovnomenného televízneho seriálu. Premiéru filmu si pozrelo 11,4 milióna ľudí a po High School Musical 2 sa stal druhým najsledovanejším filmom stanice Disney Channel. Film získal dve ceny Emmy. Selena v roku 2008 podpísala zmluvu s Hollywood Records a neskôr založila skupinu s názvom Selena Gomez & The Scene. V auguste 2009 skupina vydala svoj debutový album s názvom Kiss & Tell. Album sa stal okamžite hitom a debutoval v top desiatke rebríčka Billboard 200 v USA. Získal zlatú certifikáciu RIAA a skladba „Naturally“ platinovú certifikáciu. Predtým ako kapela začala pracovať na druhom albume, Selena pokračovala v natáčaní filmov a seriálov. V roku 2009 si zahrala vo filme Ramona (tiež Ja, zloduch!), ktorý bol natočený podľa knižnej série od Beverly Cleary. Selena povedala, že pri hraní vyspelejších rolí nepociťovala žiaden tlak. „Myslím, že som si plne vedomá, aké staré je moje publikum, aj ja sama som ešte dieťa. Nehrala by som rolu, v ktorej stvárnení by som sa necítila pohodlne.“ Film mal premiéru 23. júla 2010 a mal veľký úspech.

Selena sa stala súčasťou kampane „Sears' back-to-school fashion ad campaign“. Ako súčasť kampane natočila aj televíznu reklamu. V auguste 2009 hosťovala v „Sears Arrive Air Band Casting Call“, kde mala vybrať päť ľudí pre prvú kampaň „Sears Air Band“, ktorá sa konala v rámci MTV Video Music Awards 2009.
Stala sa tiež súčasťou kampane „Borden Milk“ a objavila sa aj v televíznych reklamách. Bola tvárou „State Farm Insurance“ a objavila sa v niekoľkých reklamách, ktoré sa vysielali aj na stanici Disney Channel. Neskôr začala randiť s Taylorom Lautnerom, ale po niekoľkých mesiacoch sa rozišli.

17. septembra 2010 Selena spolu s jej skupinou vydali druhý album A Year Without Rain. Album mal rovnaký úspech, ako ich debut a umiestnil sa na piatom mieste v rebríčku Billboard 200. Obsahoval dva single „Round and Round„ a titulnú pieseň, obe skladby sa umiestnili v Top 40 amerického rebríčka. Album skupine znova vyniesol zlatú certifikáciu od RIAA.

V októbri 2009 Selena oznámila, že pracuje na svojej vlastnej módnej značke „Dream Out Loud by Selena Gomez“. Oblečenie bolo na trh uvedené na jeseň 2010. Bolo kompletne vyrobené z recyklovateľných alebo ekologických materiálov. Selena oblečenie popísala ako: „Krásne, ženské, bohémske“, a tiež uviedla, že značka je odrazom jej osobitného štýlu. Neskôr sa spojila s návrhármi Tonym Melillom a Sandrou Camposovou, ktorí obaja spolupracujú s veľkými obchodnými reťazcami. Selena povedala: „Keď som stretla Tonyho a Sandru, cítila som sa s nimi okamžite pohodlne a teraz sú pre mňa obaja ako rodina. Sú veľmi kreatívni a som rada, že im môžem kedykoľvek zavolať a len tak s nimi hovoriť o čomkoľvek. Sú v pohode, nech sa jedná o hocičo.“

27. februára 2011 sa zúčastnila na „Vanity Fair Oscar party“ spolu s kanadským spevákom Justinom Bieberom, niekoľko mesiacov po tejto akcii médiá špekulovali o ich vzťahu. Tento nový pár na svoju stranu okamžite stiahol veľkú dávku pozornosti a dostal prezývku „Jelena“.

V marci 2010 Variety oznámil, že Selena sa objaví v jednej z troch hlavných rolí vo filme Popoluška v Monte Carle, ktorý produkovala Nicole Kidmanová. Kvôli filmu sa musela naučiť hrať pólo a dva týždne sa učila dva rôzne britské akcenty. Film vyšiel 1. júla 2011. V tom istom roku sa objavila vo filme Mupeti a tiež v seriáloch stanice Disney, So Random! a Prankstars.

28. júna Selena spolu s kapelou vydali svoje tretie a zároveň posledné album When the Sun Goes Down. Zo všetkých albumov mal tento najväčší úspech a dostal sa až na 1. miesto v rebríčku Billboard Top 200. Bol tiež ocenený zlatým certifikátom RIAA. Druhý singel „Love You Like a Love Song“ bol doposiaľ ich najúspešnejší a získal platinové platne od RIAA.

14. júla 2011 bolo oznámené, že Selena podpísala zmluvu so spoločnosťou Adrenalina, ktorá sa zaoberá extrémnymi športami, o výrobe a produkcii Seleninej kozmetiky. Selena neskôr uviedla na trh svoj prvý rovnomenný parfum.

2012 – 2014: Stars Dance, For You a filmové projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Selena počas svojej Stars Dance Tour, 2013

V januári 2012 Selena oznámila, že sa plánuje viac zamerať na svoju hereckú kariéru a spev odsunie bokom. Povedala: „Ja a moja kapela sa na nejakú dobu rozdelíme a každý pôjdeme svojou cestou. Tento rok bude celý o filmoch a ja chcem, aby členovia mojej kapely počas tej doby mohli hrať kedy chcú, kde chcú a s kým chcú. Vrátime sa na hudobnú scénu, ale chvíľku to potrvá.“ Svoj hlas prepožičala hlavnej postave v rozprávke Hotel Transylvánia, Mavis. Film mal premiéru 21. septembra 2012.

Neskôr v tom roku sa Selena objavila vo filme Harmonyho Korina Spring Breakers, kde si zahrala po boku Jamesa Franca.

30. júla 2012 oznámila, že sa stala súčasťou kampane Case-Mate. Na kampani spolupracovala s Fergie – vytvorili spolu vlastný módny telefón a výťažok z predaja bol použitý na charitu.

Začiatkom novembra 2012 bolo ohlásené, že Selena a Justin po dvoch rokoch ukončili svoj vzťah. Po mesiaci sa k sebe vrátili.

Aj napriek svojim vyhláseniam, Selena v októbri 2012 ohlásila, že pracuje na svojom sólovom albume. 8. apríla 2013 vyšiel pilotný singel „Come & Get It“. Skladba bola dvakrát ocenená platinou a stala sa prvým Seleniným singlom, ktorý dosiahol prvé miesto v americkom rebríčku Billboard Hot 100, dokonca šesťkrát po sebe. 23. júna 2013 napokon album vyšiel a dostal názov Stars Dance. Debutoval na prvom mieste v rebríčku Billboard 200. Aj napriek vydanému CD Selena trvala na tom, že na prvom mieste je jej herecká kariéra a až potom hudobná.

Objavila sa v thrilleroch Aftershock a Útek po boku Ethana Hawka; film mal v USA premiéru 30. augusta 2013. V ďalšom filme s názvom Behaving Badly si Selena zahrala hlavnú úlohu, film režíruje Tim Garrick. V roku 2013 sa opäť predstavila v roly Alex Russoovej vo filme The Wizards Return: Alex vs. Alex, ktorého natáčanie sa začalo 22. októbra 2012 a skončilo 10. novembra 2012. Film mal premiéru 15. marca 2013 na Disney Channel. V apríli 2013 Gomezová prijala ponuku zahrať si v debute režiséra Williama H. Macy s názvom Rudderless. Natáčanie započalo v tom istom roku.

V októbri 2013 sa vyjadrila, že zvážila svoje rozhodnutie venovať sa len herectvu a je rozhodnutá svoj čas zadeliť medzi obe svoje hobby – herectvo a spev. Objavila sa vo videoklipe „City of Angels“ od Thirty Seconds To Mars.

V decembri 2013 Selena oznámila zrušenie svojho austrálsko-ázijského turné Stars Dance Tour; uviedla, že potrebuje stráviť nejaký čas so svojou rodinou. Od 5. januára 2013 strávila niekoľko dní v liečebnom centre Dawn at The Meadows vo Wickenburgu, v štáte Arizona, ktoré sa špecializuje na liečbu závislostí a tráum u mladých ľudí. Jej hovorca uviedol, že na liečenie nastúpila dobrovoľne a dôvodom nebola závislosť na žiadnych omamných látkach.

V apríli 2014 bolo potvrdené, že Selena ukončila spoluprácu so svojou matkou a nevlastným otcom, ktorí boli jej manažérmi od začiatku jej kariéry. Bolo potvrdené, že toto jej rozhodnutie bolo založené čisto na obchodnej báze a v ich rodine je všetko v poriadku. Tiež potvrdili, že táto zmena nemá nič spoločné s faktom, že Selenina mama nesúhlasí so vzťahom svojej dcéry a Justina Biebera. Selena neskôr podpísala so spoločnosťami WME a Brillsten zmluvu, podľa ktorej bude manažovať svoju kariéru sama. Tieto novinky tiež podnietili fámy, že Selena ukončila spoluprácu s Hollywood Records a hľadá si nové vydavateľstvo. V septembri 2014 bolo potvrdené, že podpísala zmluvu s Interscope Records a začala pracovať na svojom druhom sólovom štúdiovom albume. Ešte predtým však vydá svoj best of výber s názvom For You, ktorý bude obsahovať aj tri celkom nové skladby. Jednou z nich je aj jej nový singel „The Heart Wants What it Wants“, ktorý mal premiéru 6. novembra 2014 na oficiálnom Vevo kanáli speváčky. Pieseň je venovaná jej už bývalému priateľovi Justinovi Bieberovi.

2015: Revival[upraviť | upraviť zdroj]

So Zeddom spolupracovala na ich spoločnom singli „I Want You to Know“, vyšiel 23. februára 2015. 22. júna vydala svoj druhý singel s názvom „Good for You“, na ktorom spolupracovala s rapperom ASAPom Rockym. Jej druhý štúdiový album Revival, vyjde 9. októbra 2015 a Selna oznámila prvé dve piesne „Good for You“ a „Same Old Love“.

Okrem hudby sa Selna stala tvárou značky vlasových prosukctov, Pantene. Oznámila, že sa objaví v pokračovaní filmu Hotel Transylvania 2, kde znova prepožičia hlas hlavnej role Mavis. Film vyjde v septembri. Selena je tiež hviezdou v The Revised Fundamentals of Caregiving, po boku Paula Rudda.

8. októbra sa objavil rozhovor pre Billboard, kde Selena prizanla prečo naozaj zrušila svoje austrálsko-ázijske turné Stars Dance Tour v roku 2013. Selena trpí chorobou lupus. A tak musela podstúiť chemoterapie a tak isto jej hrozila mozgová porážka. Prekonať toto obdobie jej pomohla Tylor Swift. Selena albumom Revival viadrý svoje posledné 2 roky života.

Vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Selena uviedla, že po hudobnej stránke na ňu najviac vplývajú Bruno Mars, Beyoncé a Rihanna. Jej debutový sólo album Stars Dance bol najviac ovplyvnený zvukom Britney Spears, Taylor Swift a Skrillex.

Filantropia[upraviť | upraviť zdroj]

Selena vystupuje na KISS 108 Jingle Ball, 2010

Selena bola súčasťou programu UR Votes Count, ktorej hlavnou úlohou bolo oboznámiť ľudí bližšie s kandidátmi na amerických prezidentov v roku 2008, Barackom Obamom a Johnom McCainom. V októbri 2008 participovala v St. Jude's Children's Hospital v benefite "Runaway for life". Je tiež ambasádorkou organizácie DoSomething.org, ktorá pomáha v Puerto Ricu zvieratám, najmä psom. Členkou tejto organizácie sa stala počas natáčania The Wizards of Waverly Place: The Movie, ktorý sa natáčal práve v Puerto Rico. Je tiež súčasťou nadácie RAISE Hope For Congo, ktorej hlavnou úlohou je zvýšiť povedomie o probléme týrania žien.
Od roku 2009 do 2012 sa podieľala na programe „Disney's Friends for Change“, ktorého úlohou bola ochrana životného prostredia. Selena, Demi Lovato, Miley Cyrus a Jonas Brothers spolu nahrali charitatívny singel „Send It On“, ktorého výťažok šiel do Disney Worldwide Conservation Fund. Skladba debutovala na 20. mieste v rebríčku Billboard Top 100. V roku 2009 Gomezová nečakane pricestovala do Los Angeles v rámci programu „A Day Made Better“, ktorý bol sponzorovaný spoločnosťou OfficeMax. Počas svojej návštevy v jednej základnej škole darovala tejto škole pomôcky v hodnote 1000 dolárov a so žiakmi viedla besedu o dôležitosti komunity. 22. januára 2010 vystúpila v šou Teleton Hope For Haiti Now, spolu s niekoľkými ďalšími celebritami. V apríli 2012 sa stala ambasádorkou nadácie Ryan Seacrest Foundation.

30. júla 2012 sa spolu s Fergie stala partnerom Case-Mate v rámci kampane „Right Case, Right Occasion“. Spolu s Fergie a Common vytvorili módne telefóny, ktorých výťažok z predaja bol použitý na charitatívne účely.

Práca s UNICEF[upraviť | upraviť zdroj]

V októbri 2008 sa stala hovorcom Trick-or-Treat UNICEF, ktorej cieľom bolo zapojiť deti v Hollywoode do zbierania peňazí na pomoc rovesníkom po celom svete. Povedala, že bola extrémne vzrušená z možnosti primeť deti urobiť vo svete zmenu k lepšiemu. V auguste 2009 sa stala najmladšou ambasádorkou UNICEF vôbec a prekonala tak Hayley Westenra, ktorú vybrali ako 18-ročnú. V rámci svojej prvej misie cestovala 4. septembra 2009 do Ghany. Misia trvala týždeň a cieľom bolo Selenu oboznámiť s problémami detí v treťom svete. V interview s Associated Press povedala, že chcela využiť svoj vplyv celebrity a dostať problémy v Ghane viac do povedomia ľudí: „Som veľmi poctená, že mňa detí počúvajú a berú do úvahy. Predtým, ako som tam šla som ani nevedela, že nejaká Ghana existuje, dokonca som to ani nevedela vygoogliť a teraz som tam bola a viem kde to je a ako tam je. Je to celkom neuveriteľné.“ O svojej roly ambasádorky povedala: „Deň čo deň zomrie 25 000 ľudí z dôvodov, ktorým sa dá zabrániť. Stojím pri UNICEF a dúfam, že toto číslo raz znížime na nulu. Viem, že to môžeme dosiahnuť, pretože UNICEF na zemi poskytuje deťom záchranu, pomoc. Preto sa nula môže stať skutočnosťou.“

V roku 2009 sa druhý rok po sebe stala hovorkyňou Trick-or-Treat. Gomezová, ktorá v roku 2008 získala pre charitu okolo 700 000 dolárov, uviedla, že dúfa, že v roku 2009 sa jej podarí získať aspoň milión. Zúčastnila sa celebritnej aukcie a hosťovala v internetovej sérii, vysielanej na Facebooku, na podporu tejto kampane. V roku 2010 v rámci tohto programu po tretí raz zaujala miesto hovorkyne. V roku 2010 Selena a jej skupina The Scene odohrali benefičný koncert a výťažok z neho darovali práve do tohto programu.

Vo februári 2011 cestovala do Čile, kde sa stretla s rodinami, ktoré UNICEF podporuje v programe „Programa Puente“ – program pomáha rodinám s výchovou detí. Po tejto skúsenosti vyhlásila: „UNICEF pomáha rodinám v Čile dostať sa z finančnej krízy, predísť násiliu a podporuje vzdelávanie. Byť svedkom každodenného zápasu týchto rodín a tiež vidieť ich nádej bolo pre mňa inšpirujúce.“ V marci 2011 sa zúčastnila na kampani „Celebrity Tap Pack“, ktorej cieľom bolo zvýšiť konzumáciu čistej vody z vodovodu. Objavila sa tiež v promo videách tejto kampane.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy ako člen skupiny Selena Gomez & The Scene[upraviť | upraviť zdroj]

 • Kiss & Tell (2009)
 • A Year Without Rain (2010)
 • When The Sun Goes Down (2011)

Albumy ako sólo umelkyňa[upraviť | upraviť zdroj]

 • Stars Dance (2013)
 • For You (2014)
 • Revival (2015)

Single[upraviť | upraviť zdroj]

 • Z albumu Kiss & Tell:
  • 2009: „Falling Down“
  • 2010: „Naturally“
 • Z albumu A Year Without Rain:
  • 2010: „Round and Round“
  • 2010: „A Year Without Rain“
 • Z albumu When The Sun Goes Down
  • 2011: „Who Says“
  • 2011: „Love You Like a Love Song“
  • 2012: „Hit the Lights“
 • Z albumu Stars Dance:
 • Z albumu For You:
  • 2014: „The Heart Wants What It Wants“

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Televízia
Year Title Role Notes
2002 – 2004 Barney & Friends Gianna 14 epizód
2006 The Suite Life of Zack and Cody Gwen Epizóda: "A Midsummer's Nightmare"
2007 – 2008 Hannah Montana Mikayla 3 epizódy
2007 – 2012 Kúzelníci z Waverly Alex Russoová Hlavná úloha; Disney Channel Originál séria; 106 epizód
2008 Jonas Brothers: Living the Dream Seba Epizóda: "Hello Hollywood"
2008 Studio DC: Almost Live Seba Epizóda: "The Second Show"
2009 The Suite Life on Deck Alex Russo Epizóda: "Double-Crossed"
2009 Sonny vo veľkom svete Seba Epizóda: "Battle of the Networks' Stars"
2011 So Random! Seba Epizóda: "Selena Gomez"
2011 PrankStars Seba Epizóda: "Something to Chew On"
2013 The Wizards Return: Alex vs. Alex Alex Russoová Špeciál; aj ako producentka
2013 Austin Mahone Takeover Seba Epizóda: "Austin Mahone and Selena Gomez at the Billboard Music Awards"
Film
Year Title Role Notes
2003 Dvaja pátrači 3-D: Game Over (tiež Spy Kids 3: Game Over) Dievča v parku
2005 Walker, texaský ranger (tiež Walker, texaský jazdec) Julie
2008 Popoluška: Sladkých šestnásť Mary Santiagová
2008 Horton Helga Hlas
2009 Arthur a Maltazardova pomsta Princezná Selenia Hlas
2009 Ako chrániť princezné Carter Masonová
2009 The Wizards of Waverly Place: The Movie Alex Russoová
2010 Arthur a súboj dvoch svetov Princezná Selenia Hlas
2010 Ramona (tiež Ja, zloduch!) Beatrice "Beezus" Quimbyová
2011 Monte Carlo Grace Ann Bennettová / Cordelia Winthrop Scottová
2011 Mupeti Seba
2012 Hotel Transylvánia Mavis Hlas
2013 Spring Breakers Faith
2013 Aftershock VIP dievča
2013 Útek The Kid
2013 Searching Violet Krátky film
2014 Behaving Badly Nina Penningtonová
2014 Rudderless Kate Ann Lucasová

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Selena Gomez na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]