VEVO

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
VEVO
VEVO
Právna formaAkciová spoločnosť
OdvetvieSlužby video hostingu
Služby úpravy obrazu
Hudobné Spoločenstvo
Založená8. december 2009 (USA a Kanada)
SídloNew York, USA
VedenieRio Caraeff
Územný rozsahNew York
London
Los Angeles
Chicago
San Francisco
PriemyselInternet, Hudba
VlastníkUniversal Music Group,
Sony Music Entertainment,
Abu Dhabi Media Company
Slogan spoločnostiRevolúcia hudobnej evolúcie (Music Evolution Revolution)
Webwww.vevo.com

VEVO je webová stránka s hudobnými videami. Je to spoločný projekt hudobných vydavateľstiev Sony Music Entertainment, Universal Music Group a Abu Dhabi Media. Jeho obsah patrí do skupiny EMI, bez toho, aby v tom mala nejaký podiel. Služba bola oficiálne spustená 8. decembra 2009. Videá sú publikované pomocou Google s ktorým si VEVO delí zisky z reklamy.

VEVO zverejňuje videá troch zo štyroch najväčších nahrávacích spoločností: Universal Music Group, Sony Music Entertainment a EMI. Warner Music Group údajne spočiatku uvažovala o uverejňovaní videí prostredníctvom VEVO-a, ale následne založila súpera spolu s MTV Networks. Doteraz VEVO uverejnil viac ako 45 000 videí na internete. Množstvo videí a umelcov sa stále zvyšuje (takíto umelci sú na youtube vedení ako partneri), patria sem umelci ako napríklad Lady Gaga, Katy Perry, Rihanna, LMFAO, Natalia Oreiro a iní. Názov Youtube kanálu je: "meno"VEVO ; napríklad : ladygagaVEVO Mnohí fanúšikovia sú sklamaní , pretože takéto kanály nepotvrdzujú "Youtube žiadosť na priateľstvo".

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi iné zdroje príjmov patrí reklama na stránkach a odporúčania s odkazmi na nákup piesní na Amazon MP3 a iTunes. Universal Music Group získalo názov domény vevo.com 20 novembra 2008. Sony Music Entertainment dosiahli dohodu pridať svoj obsah na web v júni 2009. Web stránka bola vytvorená 8. decembra 2009, a rovnaký mesiac sa stala číslom jedna z najnavštevovanejších hudobných stránok v USA, predbehla MySpace Music.

V auguste 2010 predstavilo VEVO bezplatnú aplikáciu pre Apple iPhone, ktorá umožňuje užívateľom streamovať videá v katalógu VEVO a vytvárať zoznamy skladieb.VEVO začal kanál na Google TV a aplikácie na Boxee. VEVO aplikácia pre mobilné telefóny Android bola vydaná v januári 2011. Spoločnosť tvrdí, že podpora na ďalšie mobilné platformy nie je dôležitá.

Dostupnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Na webových stránkach vevo.com a iPhone sú v súčasnej dobe dostupné videá iba vo Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Kanade a v Írsku. Webové stránky boli naplánované na celom svete v roku 2010, doteraz však nie je k dispozícii mimo tieto krajiny. Niektoré videá od VEVO sú na YouTube dostupné aj pre užívateľov z iných krajín, a však niektorý obsah je v niektorých krajinách zablokovaný "Toto video obsahuje obsah VEVO, ktorý ho zablokoval vašej krajine na základe autorských práv" Služba VEVO vo Spojenom kráľovstve a Írsku bola zahájená 26. apríla 2011.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku VEVO na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).