Rihanna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rihanna
Rihanna - Concert for Valor in Washington, D.C. Nov. 11, 2014.jpg
Základné informácie
Rodné meno Robyn Rihanna Fenty
Narodenie 20. február 1988 (28 rokov)
Flag of Barbados.svg Saint Michael, Barbados
Bydlisko New York City, New York, USA
Pôsobenie speváčka, textárka, producentka, modelka, herečka
Žáner R&B, Dance-pop, Pop, Dancehall, Reggae, Hip-hop, Urban
Roky pôsobenia 2005 – súčasnosť
Vydavateľstvá Def Jam, SRP, Roc Nation
Súvisiace
články
Jay-Z, Ne-Yo, Nicki Minaj, Eminem
Webstránka www.rihannanow.com
Rihanna-signature.png
podpis Rihanny

Rihanna, celým menom Robyn Rihanna Fenty (* 20. február 1988) je speváčka barbadoská speváčka, herečka a módna návrhárka. V súčasnosti žije v New Yorku. Jej tvorba obsahuje prvky popu, R&B, reggae, dancehall a dance.

Rihanna predala celosvetovo 150 miliónov nahrávok, čím sa stala jedným z najpredávanejších umelcov všetkých čias. Medzi jej najväčšie hity patria single „Umbrella“, „Don't Stop the Music“, „Disturbia“, „Only Girl (In the World)“, „S&M“, „We Found Love“ či „Diamonds“.

Počas kariéry získala množstvo ocenení, vrátane 7 cien Grammy, 8 American Music Awards, 22 Billboard Music Awards, 2 BRIT Awards.

Je tiež najsledovanejšou umelkyňou histórie YouTube, kde jej kanál (RihannaVEVO) dosiahol 5 a pol miliardy zhliadnutí. Kanál RihannaVEVO má taktiež nejviac VEVO Certified videí.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

1988 – 2004: Detstvo a začiatky kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Rihanna sa narodila rodičom Monice Braithwaitovej a Ronaldovi Fentymu.Pochádza zo šiestich detí, má troch bratov Rajada, Rorreyho a Jameiho a dve sestry Samanthu a Kandy.Rihannu v detstve šikanovali, pretože bola "príliš bledá oproti iným deťom z Barbadosu". Jej bledšia pleť zaručila, že ju v škole učitelia uprednostňovali, no na druhú stranu musela znášať ústrky a urážky od ostatných detí. No v pätnástich nastal pre Rihannu zásadný zlom v kariére. Jej priateľ ju predstavil hudobnému producentovi Evanovi Rogersovi, ktorý na Barbadose trávil s manželkou dovolenku. Rogers bol veľmi prekvapený aký veľký talent sa v Rihanne ukrýva. Evan Rogers a jeho kolega Carl Sturken pomohli Rihanne nahrať v USA demo nahrávky a rozoslali ich do rôznych nahrávacích spoločností. Jedna z nich sa dostala do rúk Jay-Z, rappera a prezidenta spoločnosti Def Jam Records, ktorý s ňou podpísal zmluvu a nahrali spolu demo. Rihanna uviedla v jednom interview, že jej kamarátka a zároveň speváčka, ktorá kedysi tiež nahrávala v Def Jam, Fefe Dobson bola osobou, ktorú obdivovala. Podľa jej vlastných slov jej hudbu najviac ovplyvnili Alicia Keys, Beyoncé a jej karibský pôvod.

2005: Music of the Sun[upraviť | upraviť zdroj]

Jej debutový album Music of the Sun na ktorom sa čiastočne autorsky podieľala vyšiel 30. augusta 2005. Jej album znie predovšetkým v štýle rnb, hip hopu a soulu. Prvý singel s názvom „Pon de Replay“ zaznamenal úspech v svetových rebríčkoch, obletel rádia celých Spojených štátov. Jej prvý veľký hit sa rýchlo vyskákal na druhé miesto v Billboards Hot 100 Chart vďaka vysokej hranosti v rádiách. Jednotkou vtedy bola pieseň "We Belong Together" od Mariah Carey. Druhý singel „If It's Lovin' That You Want” zďaleka nedosiahol až taký veľký úspech ako prvý. V americkej hitparáde Billboard Hot 100 debutoval na 36. mieste a v britskej hitparáde Singles Chart na mieste 11. Samotné album sa v Amerike a Kanade dostalo do top 10 najpredávanejších albumov a v Británii do top 40. Aj keď album ako celok dostal hodnotenie len dve a pol hviezdičky z piatich od časopisu Rolling Stone, v niekoľkých štátoch sa stalo platinovým a v Amerike získalo zlatú platňu. Ako súčasť propagácie albumu Rihanna robila predskokana pre Gwen Stefani na jej turné. Albumu sa predalo v Amerike cez 500 000 kusov a celosvetovo viac ako 2 milióny kusov. Ďalšie singly z albumu už vydané neboli, pretože nasledujúci album „A Girl Like Me“ vyšiel veľmi skoro po „Music Of The Sun“. Ale v Japonsku ešte predsa vydala singel „Let Me“, ktorý sa umiestnil na 8. priečke.

2006: A Girl Like Me[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2006 podpísala Rihanna zmluvu na propagovanie značiek Nike a J.C.Penney. V apríli 2006 vydala svoj druhý album „A Girl Like Me“, menej ako osem mesiacov po prvom albume. Mal obrovský úspech. Album debutoval v USA na piatom a vo Veľkej Británii na štvrtom mieste. Pilotný singel z tohto albumu "S.O.S." bol použitý pri propagovaní spoločnosti Nike. Mal obrovský úspech. Na MTV bol No.1 hitom niekoľko týždňov. Stal sa tak jej prvým singlom, ktorý sa dostal na prvú priečku hitparády Billboard Hot 100 chart a taktiež debutoval na prvom mieste v hitparáde Hot Digital Songs. V Austrálii na prvom a vo Veľkej Británii na druhom mieste. Pre túto pieseň boli natočené dva videoklipy. Jeden Rihanna natočila k svojmu albumu ako singel, druhý natočila pre spoločnosť Nike. Druhý singel "Unfainthful" napísal R&B spevák Ne-Yo. V piesni spieva o svojom pocite viny, ktorému čelí, pretože podvádzala svojho priateľa. Stala sa tak jej treťou piesňou, ktorá sa umiestnila v USA a vo Veľkej Británii v top 10. Jediná chyba singlu "Unfainthful" bola tá, že singel sa veľmi rýchlo dostal na veľmi vysoké priečky a potom počas jedného týždňa klesol na veľmi nízke priečky, pretože singel sa dá veľmi rýchlo opočúvať. Tretí singel „We Ride“ nebol tak úspešný ako jeho predchodcovia. Nedostal sa do hitparády U.S. Billboard 100, ale vo Veľkej Británii sa dostal na 17. miesto a v hitparáde Hot Dance Club Play sa hneď umiestnil na prvom mieste. A napokon vydala štvrtý a zároveň aj posledný singel z tohto albumu "Break It Off", ktorý naspievala v spolupráci so Seanom Paulom. Umiestnil sa na 45. mieste v americkom rebríčku, len na základe hranosti v rádiách. 19. februára 2007 bola totiž možnosť si singel stiahnúť a tak si polepšil až na 9. miesto. K tomuto singlu nebol natočený videoklip. Keď podpísala zmluvu s firmou Clinique, nahrala pieseň, ktorú opäť napísal Ne-Yo. Niesla názov „Just Be Happy“ a stala sa súčasťou propagácie tejto firmy. Song si môžete vypočuť na jej profile na stránke MySpace. Ďalšia pieseň, ktorá propagovala spoločnosť bola pieseň nazvaná „Winning Women“, ktorú Rihanna nahrala spoločne s členkou skupiny Pussycat Dolls Nicole Scherzinger na propagáciu parfému Secret. Rihanna si odbila svoj herecký debut malou rolou vo filme Bring It On: All or Nothing, ktorý vyšiel 8. augusta 2006 a taktiž sa objavila v jednom diele americkej telenovely All My Children a v seriál Las Vegas. Neskôr Rihanna vyhlásila, že jej lezie na nervy keď jej ľudia diktujú ako sa má správať, čo má robiť a ako bude oblečená. Preto jej ďalší album je úplne iný ako tie predchádzajúce.

2007 – 2008: Good Girl Gone Bad[upraviť | upraviť zdroj]

Rihanna na turné Kanyeho Westa Glow in the Dark Tour

Rihanna sa vydala začiatkom roku 2007 do nahrávacieho štúdia s Ne-Yom, Timbalandom a ďalšími, aby natočila svoje ďalšie, v poradí tretí štúdiový album Good Girl Gone Bad. Album vyšiel 5. júna 2007. Z albumu vzišlo osem hitov, medzi ktoré jednoznačne patrí svetový singel č.1 „Umbrella“, ktorý naspievala spolu s Jay-Z-m. Vo Veľkej Británii bol hitom číslo 1 mimoriadne dlho, až 10 týždňov bez prerušenia, čím sa stal najdlhšie hranou jednotkou v Británii od roku 1994, kedy sa singel skupiny Wet Wet WetLove Is All Around“ udržal na čele až 15 týždňov. Žene sa to naposledy podarilo v roku 1992 a tou ženou bola Whitney Houston s piesňou „ I Will Always Love You“. Nasledovali ďalšie veľmi úspešné single „Shut Up and Drive“, „Don't Stop the Music“, z ktorých sa „Don't stop the music“ stala 3. najlepšou v hitparáde Billboard Hot 100. Takisto vydala pieseň „Hate That I Love You“, ktorú naspievala v spolupráci s Ne-Yom. Rihanna spolupracovala na troch piesňach na albume s Timbalandom. Justin Timberlake sčasti napísal pieseň „Rehab“ a taktiež k nej naspieval vokály. V rozhovoroch sa jej často pýtali na názov albumu „Good Girl Gone Bad“ (Z dobrého dievčaťa zlé). Názov naznačuje rozdiel medzi „starou a novou“ Rihannou. Samotná speváčka sa k tomu vyjadrila: "Zlá znamená cool, zlá znamená funky, zlá znamená mať postoj, zlá znamená byť drzá. Tento album je určite skvelou reprezentáciou toho, čím teraz som a kde práve vo svojej kariére som.“ Sedem týždňov po vydaní dostal tento album zlatú platňu a platinovú platňu od organizácie United World Albums Chart.

Spolu so znovuvydaním jej tretieho albumu, nazvaného Good Girl Gone Bad: Reloaded, ktorý vyšiel 17. júna 2008, vydala Rihanna single „Take a Bow“" – ktorý sa stal svetovým hitom číslo 1, duet s Maroon 5, „If I Never See Your Face Again“ a „Disturbia“, ktorá sa neskôr takisto stala hitom číslo jeden na Hot 100, čím bola už v poradí štvrtou skladbou, ktorá sa stala hitom číslo jeden. Rihanna má už dokopy päť najlepších skladieb na Billboarde Hot 100, z toho štyri ako samostatná speváčka, („SOS“, „Umbrella“, „Take a Bow“ a „Disturbia“), ako aj T.I.ova pieseň „Live Your Life“, na ktorej s ním spolu spievala. Týmto sa stala jednou z dvoch sólových speváčok na svete s najväčším počtom hitov na #1 v tejto dekáde, spolu s Beyoncé. Z albumu Good Girl Gone Bad sa len v USA predalo viac než dva milióny kusov, čím zaň Rihanna získala dve platinové platne od asociácie RIAA. Tento album sa stal zatiaľ jej najlepšie predávaným albumom.

Ako herečka si zahrala seba vo filme Bravo Girls: Všetko alebo nič, objavila sa aj v jednej časti americkej telenovely All My Children a dráme Las Vegas.

27. novembra 2007 koncertovala v Bratislave (Sibamac aréna), predskokokana jej robila Zdenka Predná.

24. decembra 2008 Rihanna oznámila, že na začiatku roku 2009 sa chystá začať nahrávanie jej štvrtého albumu.

8. februára 2009 mala Rihanna vystúpiť na odovzdávaní cien Grammy Awards 2009. Nevystúpila, údajne kvôli dopravnej nehode. Neskôr sa ukázalo, že ju pravdepodobne napadol krátko pred vyhlásením jej priateľ a spevák Chris Brown. Speváka zatkli za ublíženie na zdraví. Rihanna, napadnutá Brownom, bola neskôr hospitalizovaná v nemocnici, kde jej zistili škrabance, modriny, porezania a údajne aj pokúsanie na ruke. Týždenník TMZ.com informoval, že k hádke došlo potom, ako Brownovi prišla smska od neznámej ženy. Tou mala byť jedna zo speváčok Leona Lewis alebo Keshia Chanté.

Rekordy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2007 – UK Singles Chart – "Umbrella" Najviac týždňov #N1, najúspešnejší a najpredávanejši singel roku 2007

So singlom Umbrella pokorila britský rekord, keď sa 10 týždňov za sebou udržala na čele tamojšej hitparády, čím sa stal najdlhšie hranou jednotkou v Británii od roku 1994, kedy sa singel skupiny Wet Wet Wet "Love Is All Around" udržal na čele až 15 týždňov. Skladba, ktorá vznikla z jej spolupráce s raperom Jay-Z-m, sa dostala medzi sedem najúspešnejších singlov v histórii britských rebríčkov. Taktiež to bol prvý singel Rihanny, ktorý sa dostal na vrchol britskej hitparády. Singel mal úspech aj v Spojených Štátoch, kde zlomil rekord, keď bol fyzicky vydaný – mal najväčší debut za posledných 6 rokov.

 • 2010 – Youtube – Najväčšia sledovanosť za úvodných 24 hodín

Videoklip k piesni Love The Way You Lie na Youtube zaznamenal za úvodných 24 hodín 6,6 milióna pozretí, čo je najviac za daný časový úsek spomedzi všetkých videí na tejto webovej stránke. Za prvých päť dní videoklip zaznamenal 18 miliónov pozretí.Tento rekord však v roku 2015 zlomila Adele ktorej videoklip Hello si za úvodných 24 hodín prezrelo až 27,4 milióna ľudí.

Singel Love The Way You Lie sa vo Veľkej Británií vyšplhal na priečku číslo 2 čo bolo jeho najvyššie umietnenie. Hoci singel nikdy nedosiahol na prvú priečku UK Singles Chart, stal sa najpredávanejšou zkladbou za rok 2010, s celkovým predajom 854 000 kópií.

 • 2010 – Najhranejší interpret za rok 2010

Rihanna v roku 2010 zlomila všetky rekordy a stala sa vôbec najhranejším interpretom v roku 2010 s počtom 48 479 prehratí v rádiách s viac ako 34 titulmi. Rihanna tak prekonala rekord Black Eyed Peas z roku 2009 kedy dosiahli 40 994 prehratí.

 • 2010 – Billboard Hot 100- Druhý singel z albumu sa dostal na číslo jeden skôr ako debutový singel

Rihannin singel "Only Girl (In the World)" sa dostal na číslo jeden v rebríčku Billboard Hot 100 dva týždne po dosiahnutí vrcholu jej singlu "What's My Name?". Stalo sa tak po prvýkrát v histórií Billboard Hot 100, kedy debutový singel z albumu dosiahol číslo jeden až po druhom singli z rovnakého albumu.

Rihanna sa dostala na vrchol amerického singlového rebríčka Billboard Hot 100 s desiatimi hitmi v priebehu 5 rokov, čo sa ešte nepodarilo žiadnej speváčke. V histórii rebríčka Billboard Hot 100 sa iba dvom interpretom podarilo dosiahnuť prvé miesto s 10 hitmi za kratší čas ako Rihanne. Skupina The Supremes na to potrebovala dva roky a osem mesiacov a legendárnym The Beatles na to stačil dokonca len jeden rok a osem mesiacov.Rihanna dosiahla prvýkrát vrchol zo singlom SOS v týždni z 13 mája 2006 a desiaty #N1 hit dosiahla len za štyri roky jedenásť mesiacov a dva týždne, stala sa tak aj jediným solovým umelcom v 52 ročnej histórii grafu ktorý takýto počet dosiahol za tak krátku dobu. Rihanna sa okrem iného stala aj celkovo piata žena v histórii ktorá dosiahla 10 #N1 hitov v grafe.

 • 2011 – Facebook – Umelec s najväčším počtom like-ov

Titul najobľúbenejšej umelkyne na sociálnej sieti Facebook dosiahla na svojej oficiálnej stránke s viac ako 40,5 milióna "like-ov". V súčasnosti je to už 74 miliónov. Za ňou nasleduje Lady Gaga so 63 miliónmi.

Stala sa tak vôbec prvou ženskou sólovou interpretkou v histórii UK Chartu, ktorej single sa v piatich po sebe nasledujúcich rokoch umiestnili na prvom mieste. Pred ňou sa to podarilo len jedinému sólovému interpretovi a tým bol v 50. rokoch minulého storočia Elvis Presley. (2007-Umbrella, 2008-Take a Bow, 2009-Run This Town, 2010-Only Girl)

Rihanna sa stala prvou ženou po 50. rokoch čo dostala do top 10 tri piesne. Sú to Only Girl (In the World) #7, What's My Name? #8 a Who's That Chick #9 ktorý produkoval David Guetta.

 • 2011 – Najviac predaných singlov za rok 2011

Rihanna sa stala umelcom, ktorý predal najviac singlov v roku 2011 s 23 352 miliónmi predaných kópií (do 24.12.). Za ňou nasledujú Pitbull (20.542.00), Bruno Mars (20.199.000), Adele (19.625.000) a Katy Perry (17.108.000).

 • 2011Nediná sólová umelkyňa, ktorá 10-krát vystúpi počas svojho turné v O2 Aréne

Rihanna zlomila rekord v londýnskej O2 Aréne, kde ako jediný sólový ženský úmelec koncertovala počas svojho turné Loud Tour rovno 10-krát!

 • 2011YouTubeNajvyhľadávanejší interpret na YouTube za rok 2011 na Slovensku

Portál YouTube každoročne zverejňuje rebríčky videí, ktoré najviac zaujali ľudí. Na Slovensku v roku 2011 spomedzi interpretov bola najvyhľadávanejšia Rihanna. Za ňou nasledovali Selena Gomez, Pitbull či Eminem.

 • 2012Top 10 globálne najpredávanejší umelec za posledných 60 rokov

Rihanna aktuálne so šiestimi vydanými albumami a štyridsiatimi singlami patrí medzi desať globálne najpredávanejších umelcov za posledných šesťdesiat rokov. Za sedem rokov kariéry predala viac než 20 miliónov nosičov.

 • 2012Najrýchlejšie predávaný parfém pod značkou celebrity

Rihannin druhý parfém s názvom "Rebelle" zlomil rekord v predajnosti behom prvého pol roka vo Veľkej Británii. Parfém sa tak stal najrýchlejšie predávaným parfémom navrhnutým celebritou. Za prvého pol roka predaja si "Rebelle" kúpilo cez 2 milióny ľudí. V roku 2013 tento rekord prekonala Lady Gaga ktorej parfém Fame sa stal najrýchlejšie predávaný a zároveň najpredávanejší parfém celebrity. Za prvý mesiac sa ho predalo 30 miliónov kusov.

Rihanna po prvý raz v kariére dobyla americký albumový rebríček Billboard 200 až so siedmym štúdiovým albumom Unapologetic. Počas prvého týždňa sa z albumu v USA predalo celkovo 238-tisíc kópií. Ide o jej najlepšiu týždňovú predajnosť, keďže speváčkiným doterajším rekordom bolo 207-tisíc kópií za album Loud (2010).

 • 2013Najvplyvnejšia umelkyňa vo Veľkej Británií, Najvplyvnejšia celebrita na internete

V roku 2013 získala ocenenie najvplynejšiej umelkyne vo Veľkej Británií a tiež najvplyvnejšej celebrite na internete. Porazila tak i také slávne mená ako Katy Perry, Justin Bieber, či, chlapčenskú kapelu One Direction.

Podľa rebríčku, ktorý zostavil Spotify, Rihanna je najčastejšie streamovanou interpretkou na svete za uplynulých šesť mesiacov. Za ňou sa v prvej päťke umiestnili Britney Spears, Taylor Swift, Kesha a Carly Rae Jepsen. 

Vďaka singlu "The Monster", ktorý obsadil prvú priečku v britskej hitparáde, Rihanna zopakovala rekord Elvisa Presleyho a The Beatles: je na vrchole hitparády siedmy rok za sebou. Elvis Presley viedol v britskej hitparáde v rokoch 1957 – 1963 a The Beatles v rokoch 1963 – 1969. Rihanna sa poprvýkrát dostala na prvú priečku v roku 2007 so singlom Umbrella.

Rihanna je opäť zapísaná v knihe rekordov za rok 2013. Stala sa najpredávanejším digitálnym umelcom v USA za predaj neuveriteľných 47 570 000 skladieb počas svojej kariéry.

 • 2013YouTubeNajsledovanejší umelec na kanáli YouTube

Počet zhliahnutí videí na jej oficiálnom kanáli RihannaVEVO s celkovým počtom 3,784 miliardy pozretí prekonalo Justina Biebera, ktorého oficiálne videá mali doteraz najviac pozretí (3,783 miliardy pozretí). Kanál RihannaVEVO doteraz vedie s aktuálnym počtom zhliadnutí 4,990 miliardy. Najviac pozretí na Rihanninom portáli má videoklip ku skladbe "Diamonds" (432 miliónov).

Rihanna je podľa prieskumu portálu hudobnej služby Spotify opäť najčastejšie streamovanou interpretkou na svete. Na prvej priečke sa totiž objavila aj predchádzajúci rok. Predstavitelia Spotify zostavili tento rebríček pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Za Rihannou sa v prvej päťke umiestnili Katy Perry, Lana Del Rey, Beyoncé a Pink. 

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Rihanny
 • 2005 – Music of the Sun
 • 2006 – A Girl Like Me
 • 2007 – Good Girl Gone Bad
 • 2009 – Rated R
 • 2010 – Loud
 • 2011 – Talk That Talk
 • 2012 – Unapologetic
 • 2015 – Anti

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2006 – Las Vegas: Kasíno (TV seriál)
 • 2006 – Bravo Girls: Všetko alebo nič
 • 2012 – Bojová loď
 • 2013 – To je koniec!
 • 2014 – Konečne doma (Dabing)

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2006 – Rihanna: Live in Concert Tour
 • 2008 – Good Girl Gone Bad Tour
 • 2010 – Last Girl on Earth Tour
 • 2011 – Loud Tour
 • 2012 – 777 Tour
 • 2013 – Diamonds World Tour
 • 2014 – The Monster Tour (s Eminemom)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]