Zdenka Predná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zdenka Predná
Zdenka predna.jpg
Základné informácie
Popis umelca slovenská speváčka
Narodenie 31. marec 1984 (38 rokov)
Banská Štiavnica, ČSSR
Pôsobenie 2004 - súčasnosť
Žáner pop, funk, elektronická hudba
Vydavateľstvá Sony BMG
Súvisiace
články
Slovensko hľadá Superstar
Webstránka zdenkapredna.sk

Zdenka Predná (* 31. marec 1984, Banská Štiavnica) je slovenská speváčka. Hudobnú kariéru odštartovala v prvom ročníku speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar, kde skončila na 4. mieste.

Je absolventkou Technickej univerzite vo Zvolene (Fakulta ekológie a environmentalistiky) v odbore krajinné inžinierstvo.

Medzi jej obľúbených interpretov patria Erykah Badu, Jill Scott, Alicia Keys, Koop, Novelle Vague, St. Germain či domáce kapely Para, Le Payaco, Moja reč a Puding pani Elvisovej.

V októbri 2016 sa vydala za hudobníka Oskara Rózsu.[1] Majú spolu dvoch synov.[2]

Prvý album[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 vydala debutový album Sunny Day s elektronickým nádychom, ktorý pozitívne prijali nielen fanúšikovia, ale aj hudobní kritici.[chýba zdroj] Prvý singel „Len ty smieš“ sa dlho držal na najvyšších priečkach rádií a niekoľko týždňov patril medzi najhranejšie skladby v rozhlasovom éteri.[chýba zdroj] Rovnaký úspech zopakovala Zdenka aj so svojím druhým singlom Vietor, ktorý naspievala so speváčkou Tinou. K singlu bol natočený aj Zdenkin prvý hudobný videoklip. Album Sunny Day pokrstili členovia kapely Para a Tina.

Na jar roku 2006 začala Zdenka v niekoľkých slovenských mestách svoje turné nazvané Sunny Day Tour 2006, kde jej predskokana robila Tina so svojou kapelou.

Medzitým získala cenu Aurel 2005 v kategórii Objav roka a Zlatú platňu za predaj albumu. Počas príprav druhého albumu hosťovala aj na druhom albume Tiny s názvom Chillin. Tu si obidve opäť spolu zaspievali v duete „Zlaté pláže“.

Druhý album[upraviť | upraviť zdroj]

26. marca 2007 vyšiel Zdenke Prednej druhý album s názvom Zdenka Predná. Prvým singlom sa stala pieseň „Keď to nejde“. Na albume sa tentoraz nenachádza žiadny duet a celý je oveľa akustickejší než Sunny Day. Hudobne sa na albume podieľal ten istý tím ľudí ako na debute, ktorého jadro tvorí Slávo Solovič, Milan Adamec a Peter Graus. Texty si vo väčšej miere Zdenka napísala k obidvom albumom sama.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Zdenky Prednej

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nečakaná svadba: Zdenka Predná sa zosobášila s Oskarom Rózsom [online]. Pravda.sk, 2016-10-29, [cit. 2022-01-27]. Dostupné online.
  2. Zdenka Predná je už dvojnásobná mama. Prezradila ju táto fotka [online]. tvnoviny.sk, 2017-05-18, [cit. 2022-01-27]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]