Miro Jaroš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miro Jaroš
P3282990 rs.jpg
Základné informácie
Rodné meno Miroslav Jaroš
Umelecké mená Miro Jaroš
Narodenie 14. marec 1978 (42 rokov)
Žilina, ČSSR
Bydlisko Bratislava
Pôsobenie Bratislava
Žáner Electropop
Roky pôsob. 2004 - súčasnosť
Vydavateľstvá Sony Music, EMI Czech, Galgan Music
Webstránka Oficiálna stránka Mira Jaroša

Miro Jaroš (* 14. marec 1978, Žilina) je slovenský spevák.

Zo života[upraviť | upraviť kód]

Detstvo prežil v Tepličke nad Váhom. Po skončení strednej školy odišiel do Anglicka, kde viac ako dva roky pracoval a učil sa angličtinu. [1] Po návrate na Slovensko založil hudobný projekt On the way, neskôr chlapčenskú kapelu R.A.Y.S.[1] Nahrávky sa síce hrali v lokálnych rádiách, nezaujali však vydavateľstvá.

V roku 2001 odišiel do Izraela s cieľom zarobiť si na vlastný album. Štyri roky prežil v Tel Avive. Zarábal si príležitostným modelingom a stvárnil malú úlohu v izraelskom filme What a wonderful place.[1] Spieval vokály pre tamojších interpretov, vďaka čomu sa zoznámil s producentom Gerrym Vlodavskym. Natočili niekoľko demonahrávok s východným feelingom, projekt ale nedokončili, keďže spevák v roku 2004 opustil Izrael kvôli relácii Slovensko hľadá Superstar.[2] V súťaži skončil šiesty. Finalisti súťaže nahrali úspešný singel "Kým vieš snívať".[3]

V roku 2005 mu vyšiel debutový album Exoterika, ktorý získal platinovú platňu za predaj viac ako 10.000 hudobných nosičov. Nasledujúce albumy Tlaková níž (2008) a Tráva musí rásť (2010) obsahujú single, ktoré sa zaradili medzi najhranejšie slovenské piesne.[chýba zdroj] V roku 2012 vydal spevák výberku svojich najväčších hitov pod názvom Všetko najlepšie a rozhodol sa pre pauzu vo svojej kariére. Otvoril si hudobné vydavateľstvo, pre Dominiku Mirgovú vyprodukoval úspešný album #Nová a začal spolupracovať s nadáciou Kvapka nádeje pre ktorú napísal pesničku Musím mať nádej. Od roku 2013 je tiež autorom detských motivačných knižiek. Hudobne sa Miro vrátil na scénu koncom roka 2014 kedy vydáva svoj piaty štúdiový album s názvom #5 (2014) a tiež detský album Pesničky pre (ne)poslušné deti (2014).

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Single[upraviť | upraviť kód]

Eurovízia[upraviť | upraviť kód]

Kompilácie[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b c Webová stránka Šoubiznis
  2. biografia na www.mirojaros.sk
  3. Webová stránka SME

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Miro Jaroš

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]