Tina (speváčka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tina
Martina Csillagová.jpg
Základné informácie
Rodné meno Martina Csillaghová
Narodenie 11. marec 1984 (37 rokov)
Prešov Slovensko
Pôsobenie speváčka, moderátorka
Žáner pop, R&B, reggae, soul, hip-hop
Roky pôsob. 2003 – súčasnosť

Tina, vlastným menom Martina Kmeťová, rod. Csillaghová (* 11. marec 1984, Prešov) je slovenská speváčka, no v posledných rokoch sa podieľala aj na moderovaní projektov TV Markíza a TV Nova – Česko Slovenská SuperStar (2011) a Hlas Česko Slovenska.

Absolvovala Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Po gymnáziu ju prijali na štúdium herectva v Banskej Bystrici, ktoré pre pracovné vyťaženie prerušila. Má rada soul a černošskú hudbu, inšpiruje ju hip hop, a to aj slovenský.

20. februára 2013 porodila syna Lea (Leonarda), ktorého má s futbalistom Richardom Lásikom. Jej manželom je rapper Michael Kmeť, známy pod umeleckým menom Separ.[1] Má s ním dcéru Tiu Liliannu, ktorá sa narodila 7. februára 2015.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju spevácku kariéru odštartovala v roku 2003.

Album následne naspievala dnes už známy singel „Story“, ktorý úspešne bodoval v play listoch a hitparádach v rádiách na celom Slovensku. Pri nahrávaní albumu Helica sa Tina zoznámila s producentmi Petrom Grausom, Tomášom Zubákom a Mariánom Kachútom. Začali spolu pripravovať materiál na Tinin sólový album. Tina prijala ponuku na hosťovanie na koncertoch skupiny B3 k ich novému albumu Be free for friends a jej pódiový prejav, spontánnosť a feeling, zaznamenal nečakane pozitívnu odozvu.

Ponuku spolu produkovať jej album prijal DJ Jazzy, renomovaný hip-hopový DJ, známy spoluprácou so skupinami Chaozz a Trosky. Na tvorbe albumu sa okrem neho podieľali Vec, Wich, Čistychov. Tinin debutový album s názvom Tina vyšiel 10. októbra 2004.

V lete 2004 vyhrala konkurz na post moderátorky hudobnej relácie v TV JOJ, na ktorom pôsobila jeden rok. Okrem toho viac ako dva roky nahrávala jingle pre Fun Radio a jej vokály zazneli v rôznych televíznych reklamách. V divadelnej sezóne 2004 účinkovala v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí v predstavení Kubo.

Tina spolu s Čistychovom, leadrom skupiny Názov Stavby, vystúpila ako predskokan pražského koncertu legendárnej hip hopovej skupiny De La Soul a na bratislavskom koncerte Deliquent Habits. Spievala na všetkých veľkých slovenských a českých festivaloch, napr. Pohoda, Hodokvas, Nočné vlny, Zelená voda, BB fest, Mezi ploty. Veľký úspech zaznamenala v kluboch v Prahe.

V decembri 2004 vyhrala v súťaži Grand Prix Radio cenu Objav roka 2004 – podľa dramaturgov slovenských rádií bola najviac hranou slovenskou speváčkou a zároveň najväčší talent roku 2004.

Vo februári 2005 Tina získala dve nominácie na cenu Aurel 2004, a to v kategórii Ženský spevácky výkon a Objav roku 2004.

2006 – súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

13. novembra 2006 Tine vyšiel vo vydavateľstve EMI jej druhý štúdiový album, Chillin. Singel „Viem, že povieš áno“ úspešne boduje na prvých priečkach hitparád a dlhé mesiace bol najhranejšou skladbou v slovenskom éteri. Za album Chillin získala 6 nominácií na ocenenie Aurel, z ktorých premenila rovno 4 a to v kategóriách Album roka, či Speváčka roka.

Ako speváčka robila predskokanku na koncertoch zahraničných skupín ako The Black Eyed Peas, Simply red, Groove armada a The Beatnuts.

Tretí štúdiový album Veci sa Menia vyšiel v roku 2009. Po niekoľkých rokoch nominácií, získala v roku roku 2010 strieborného Slávika. Tohto času pôsobila aj v bratislavskom divadle GUnaGU v predstavení Modelky 2.

Moderovala spolu s Leošom Marešom druhú Česko Slovenskú SuperStar v roku 2011.[2]

Štvrtý štúdiový album S.E.X.Y. vyšiel 2. decembra 2011. Krstným otcom sa stal Robert Fico[3]. Na albume sa podieľali producenti ako Tomi Popovič, DJ Kappa, Mišo Biely a Joulah A. Timberlake.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Tiny

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Moderovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2004 – Grand Prix Radio - Objav roka
  • 2006 – Aurel - Chillin - album roka a zvukový záznam roka
  • 2010 – musiq1 awards - Príbeh - Hit roka Rádia Expres
  • 2010 – Slávik - 2. miesto v kategórii Speváčka roka
  • 2011 – Slávik - 1. miesto v kategórii Speváčka roka
  • 2012 – Slávik - 1. miesto v kategórii Speváčka roka

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2007 – Tina Sony Ericsson Tour 2007
  • 2014 – BEST OF TINA UNPLUGGED TOUR 2014

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]