Tina (speváčka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tina
Martina Csillagová.jpg
Základné informácie
Rodné meno Martina Csillaghová
Narodenie 11. marec 1984 (38 rokov)
Prešov Slovensko
Pôsobenie speváčka, moderátorka
Žáner pop, R&B, reggae, soul, hip-hop
Roky pôsob. 2003 – súčasnosť

Tina, vlastným menom Martina Kmeťová, rod. Csillaghová (* 11. marec 1984, Prešov) je slovenská speváčka, no v posledných rokoch sa podieľala aj na moderovaní projektov TV Markíza a TV Nova – Česko Slovenská SuperStar (2011) a Hlas Česko Slovenska.

Absolvovala Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Po gymnáziu ju prijali na štúdium herectva v Banskej Bystrici, ktoré pre pracovné vyťaženie prerušila. Má rada soul a černošskú hudbu, inšpiruje ju hip hop, a to aj slovenský.

20. februára 2013 porodila syna Lea (Leonarda), ktorého má s futbalistom Richardom Lásikom. Jej manželom bol rapper Michael Kmeť, známy pod umeleckým menom Separ.[1] Má s ním dcéru Tiu Liliannu, ktorá sa narodila 7. februára 2015.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju spevácku kariéru odštartovala v roku 2003.

Album následne naspievala dnes už známy singel „Story“, ktorý úspešne bodoval v play listoch a hitparádach v rádiách na celom Slovensku. Pri nahrávaní albumu Helica sa Tina zoznámila s producentmi Petrom Grausom, Tomášom Zubákom a Mariánom Kachútom. Začali spolu pripravovať materiál na Tinin sólový album. Tina prijala ponuku na hosťovanie na koncertoch skupiny B3 k ich novému albumu Be free for friends a jej pódiový prejav, spontánnosť a feeling, zaznamenal nečakane pozitívnu odozvu.

Ponuku spolu produkovať jej album prijal DJ Jazzy, renomovaný hip-hopový DJ, známy spoluprácou so skupinami Chaozz a Trosky. Na tvorbe albumu sa okrem neho podieľali Vec, Wich, Čistychov. Tinin debutový album s názvom Tina vyšiel 10. októbra 2004.

V lete 2004 vyhrala konkurz na post moderátorky hudobnej relácie v TV JOJ, na ktorom pôsobila jeden rok. Okrem toho viac ako dva roky nahrávala jingle pre Fun Radio a jej vokály zazneli v rôznych televíznych reklamách. V divadelnej sezóne 2004 účinkovala v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí v predstavení Kubo.

Tina spolu s Čistychovom, leadrom skupiny Názov Stavby, vystúpila ako predskokan pražského koncertu legendárnej hip hopovej skupiny De La Soul a na bratislavskom koncerte Deliquent Habits. Spievala na všetkých veľkých slovenských a českých festivaloch, napr. Pohoda, Hodokvas, Nočné vlny, Zelená voda, BB fest, Mezi ploty. Veľký úspech zaznamenala v kluboch v Prahe.

V decembri 2004 vyhrala v súťaži Grand Prix Radio cenu Objav roka 2004 – podľa dramaturgov slovenských rádií bola najviac hranou slovenskou speváčkou a zároveň najväčší talent roku 2004.

Vo februári 2005 Tina získala dve nominácie na cenu Aurel 2004, a to v kategórii Ženský spevácky výkon a Objav roku 2004.

2006 – súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

13. novembra 2006 Tine vyšiel vo vydavateľstve EMI jej druhý štúdiový album, Chillin. Singel „Viem, že povieš áno“ úspešne boduje na prvých priečkach hitparád a dlhé mesiace bol najhranejšou skladbou v slovenskom éteri. Za album Chillin získala 6 nominácií na ocenenie Aurel, z ktorých premenila rovno 4 a to v kategóriách Album roka, či Speváčka roka.

Ako speváčka robila predskokanku na koncertoch zahraničných skupín ako The Black Eyed Peas, Simply red, Groove armada a The Beatnuts.

Tretí štúdiový album Veci sa Menia vyšiel v roku 2009. Po niekoľkých rokoch nominácií, získala v roku roku 2010 strieborného Slávika. Tohto času pôsobila aj v bratislavskom divadle GUnaGU v predstavení Modelky 2.

Moderovala spolu s Leošom Marešom druhú Česko Slovenskú SuperStar v roku 2011.[2]

Štvrtý štúdiový album S.E.X.Y. vyšiel 2. decembra 2011. Krstným otcom sa stal Robert Fico[3]. Na albume sa podieľali producenti ako Tomi Popovič, DJ Kappa, Mišo Biely a Joulah A. Timberlake.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Tiny

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Moderovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2004 – Grand Prix Radio - Objav roka
  • 2006 – Aurel - Chillin - album roka a zvukový záznam roka
  • 2010 – musiq1 awards - Príbeh - Hit roka Rádia Expres
  • 2010 – Slávik - 2. miesto v kategórii Speváčka roka
  • 2011 – Slávik - 1. miesto v kategórii Speváčka roka
  • 2012 – Slávik - 1. miesto v kategórii Speváčka roka

Ruka Hore Awards

Rok Nominovaná práca Ocenenie Výsledok
2014 Tina Interpretka roka 1. miesto
2015 Tina Interpretka roka 1. miesto
2016 Tina Interpretka roka 2. miesto
2020 Tina Interpretka roka 3. miesto

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2007 – Tina Sony Ericsson Tour 2007
  • 2014 – BEST OF TINA UNPLUGGED TOUR 2014

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]