Fergie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fergie
Fergie
Fergie
Základné informácie
Rodné meno Stacy Ann Ferguson
Umelecké mená Fergie
Narodenie 27. marec 1975 (46 rokov)
Hacienda Heights, Kalifornia, USA
Žáner pop
dance-pop
R&B
hip-hop
electro-hop
Typ hlasu Contralto
Vydavateľstvá A&M, Interscope, will.i.am Music Group
Súvisiace
články
Black Eyed Peas, Kids Incorporated, Wild Orchid, will.i.am, Polow da Don
Webstránka www.fergie.com

Stacy Ann Fergusonová (* 27. marec 1975), profesionálne prezývaná Fergie, je americká speváčka.

Je víťazka Grammy Awards za Americkú popovú/R&B speváčku a herečku. Je bývalým členom televízneho seriálu Kids Incorporated, skupiny Wild Orchid, TV show Great Pretenders a momentálne je vokalistkou v skupine The Black Eyed Peas. Dala sa aj na sólo kariéru a v septembri 2006 vydala svoj prvý album The Dutchess.

Fergie sa narodila v meste Whittier (Kalifornia) Patricovi Fergusonovi a Terri Gore. Ako malá herečka sa účinkovala v televíznom programe Kids Incorporated (v preklade niečo ako Deti s.r.o.)na pár rokov s Renee Sandsovou, ktorá sa stala neskôr členkou skupiny Wild Orchid. Fergusonová chodila na strednú školu Glena A. Wilsona (Glen A. Wilson High School). V Septembri 2004 začala chodiť s Joshom Duhamelom( známy z filmu Transformers alebo Las Vegas:Casino) a 10. januára 2009 sa vzali v Rímskokatolíckom kostole Church Estates Vineyards v Malibu.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Jej rodičia, Terra a Pat, podporovali Stacy a jej mladšiu sestru Danu Karrieren v rozhodnutí pôsobiť v showbusinessu. Stacy dostala svoju prvú hereckú príležitosť ako moderátorka v zábavnom programe „The Charlie Brown and Snoopy show“ (1983), ale tiež vo dvoch špeciálnych televíznych vysielaniach – It´s Flashbeagle, Charlie Brown and Snoop show (1984), čo boli veľmi populárne moderátorske vysielania a talk show! Po pôsobení v reklame pre Rice Krispies (1984).

V roku 1986 hrala Stacy v hororovej komedii- Monster in the closet, ale pôsobila ďalej v televíznom seriáli – Kids Incorporated: Charbusters a Kids Incorporated: Rock in the New Year. V roku 1989 opustila Stacy svet reflektorov a vrátila sa späť do obyčajného života normálneho teenagera.

Wild Orchid[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba ale bola stále jej najväčšou vášňou a tak založila spolu so Stefanie Ridel a s kolegyňou Rance Sandstorm z televízneho programu – Kids Incorporaded, skupinu Wild Orchid. V roku 1999 mala dokonca vlastný televízny seriál na televíznom programe FOX TV. Svoj voľný čas ale neskôr venovala len skupine. Tá v roku 1997 vydala svoj prvý album Wild Orchid a hneď potom, o rok neskôr nasledovalo ďalší, s názvom OXYGEN! V roku 2001 pripravila skupina tretí album, ale už ho nestačila vydať. Skupina totiž prestala existovať, kvôli duševným krízam a depresiám ktoré u Fergie pôsobili v takej miere, že bolo nutné podstúpiť terapiu. O rok neskôr sa vrátila späť k profesionálnej speváckej kariére. Túžila však po zmene a tak odišla do Los Angeles.

The Black Eyed Peas[upraviť | upraviť zdroj]

Za tú dobu stretla Will.i.am z Black Eyed Peas. Stretávali sa spolu často, v rôznych televíznych show. Potom prijala na krátky čas ponuku a spevácky doprevádzala skupinu Trio. Nahrala s nimi 3 songy.

Black Eyed Peas začali pod názvom Lban Klann (1989) v zložení: Will.i.am, Apl.de.ap a Taboo. Roku 1998 uverejnili svoje prvé dielo s názvom Behind the Front a tiež Bridging the Gap (2000) Ich štýl hudby bol ojedinelý a neznámy,ale veľmi kvalitný,už preto,že s nimi spolupracovali hviezdy ako napr. Macy Gray alebo Wyclef Jean.

Až po troch rokoch vydali svoj v poradí tretí album Elephunk, na ktorom už spolupracovala i Stacy. Ta prijala svoje umelecké meno Fergie a bola oficiálne prijatá ako členka skupiny Black Eyed Peas. Štvrtým albumom je Monkey Bussiness z roku 2005. V roku 2009 vydali v poradí už piaty album s názvom The E.N.D a to je považované za najlepší album kapely. BEP sa odklonili od R’n’b štýlu skôr k elektru. Najznámejšia je skladba Boom boom pow, alebo Meet me halfway, ktorá valcuje všetky hudobné stanice. Šiestym a momentálne posledným albumom sa stal v roku 2010 The Begining. Od tej doby sa členovia venujú sólo kariérám.

Sólová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka veľkým úspechom skupiny ,sa pokúšala Fergie preraziť i v sólovej dráhe a spoločne s Will.i.am naspievala soundtrack – 50erste Dates (2004)

V roku 2006 vydala i svoj debutový album s názvom The Dutchess, z neho pochádzajú i úspešné piesne London Bridge, Fergalicious, Glamorous alebo Big Girls Don't Cry. Všetky singly z jej dosky sa navyše dostali do TOP 5 Billboard Hot 100, čo sa predtým žiadnej speváčke nepodarilo. Tri singly z dosky sa navyše dostali až na najvyššie miesto a za song Big Girls Don't Cry obdržala i nomináciu na cenu Grammy Award.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Nine (2009)
 2. Planet Terror (2007) (film) … Tammy Visan
 3. Poseidon (2006) (film) … Gloria
 4. Be Cool (2005) … The Black Eyed Peas
 5. „Great Pretenders“ (1999) TV Séria … Host
 6. Outside Ozona (1998) … Girl
 7. Monster in the Closet (1987) … Lucy
 8. Chartbusters (1986) (V) … Stacy
 9. Kids Incorporated: Rock In the New Year (1986) (TV) … Stacy
 10. Snoopy's Getting Married, Charlie Brown (1985) (TV) … Sally Brown
 11. „Kids Incorporated“ (1984) TV Séria … Stacy (1984 – 1989)
 12. … aka Kids Inc. (USA: short title)
 13. It's Flashbeagle, Charlie Brown (1984) (TV) … Sally Brown
 14. Be Somebody or Be Somebody's Fool! (1984) (V)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Piesne[upraviť | upraviť zdroj]

 • London Bridge (2006)
 • Fergalicious (2006)
 • Glamorous (2007)
 • Big Girls Don't Cry (2007)
 • Clumsy (2007)
 • Finally (2008)
 • LA Love (2014)
 • M.I.L.F. $ (2016)
 • Life Goes On (2016)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Fergie