Fergie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Fergie
Fergie
Fergie
Základné informácie
Rodné meno Stacy Ann Ferguson
Umelecké mená Fergie
Narodenie 27. marec 1975 (43 rokov)
Hacienda Heights, Kalifornia, USA
Žáner pop
dance-pop
R&B
hip-hop
electro-hop
Typ hlasu Contralto
Vydavateľstvá A&M, Interscope, will.i.am Music Group
Súvisiace
články
Black Eyed Peas, Kids Incorporated, Wild Orchid, will.i.am, Polow da Don
Webstránka www.fergie.com

Stacy Ann Fergusonová (* 27. marec 1975), profesionálne prezývaná Fergie, je americká speváčka.

Je víťazka Grammy Awards za Americkú popovú/R&B speváčku a herečku. Je bývalým členom televízneho seriálu Kids Incorporated, skupiny Wild Orchid, TV show Great Pretenders a momentálne je vokalistkou v skupine The Black Eyed Peas. Dala sa aj na sólo kariéru a v septembri 2006 vydala svoj prvý album The Dutchess.

Fergie sa narodila v meste Whittier (Kalifornia) Patricovi Fergusonovi a Terri Gore. Ako malá herečka sa účinkovala v televíznom programe Kids Incorporated (v preklade niečo ako Deti s.r.o.)na pár rokov s Renee Sandsovou, ktorá sa stala neskôr členkou skupiny Wild Orchid. Fergusonová chodila na strednú školu Glena A. Wilsona (Glen A. Wilson High School). V Septembri 2004 začala chodiť s Joshom Duhamelom( známy z filmu Transformers alebo Las Vegas:Casino) a 10. januára 2009 sa vzali v Rímskokatolíckom kostole Church Estates Vineyards v Malibu.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Jej rodičia, Terra a Pat, podporovali Stacy a jej mladšiu sestru Danu Karrieren v rozhodnutí pôsobiť v showbusinessu. Stacy dostala svoju prvú hereckú príležitosť ako moderátorka v zábavnom programe „The Charlie Brown and Snoopy show“ (1983), ale tiež vo dvoch špeciálnych televíznych vysielaniach – It´s Flashbeagle, Charlie Brown and Snoop show (1984), čo boli veľmi populárne moderátorske vysielania a talk show! Po pôsobení v reklame pre Rice Krispies (1984).

V roku 1986 hrala Stacy v hororovej komedii- Monster in the closet, ale pôsobila ďalej v televíznom seriáli – Kids Incorporated: Charbusters a Kids Incorporated: Rock in the New Year. V roku 1989 opustila Stacy svet reflektorov a vrátila sa späť do obyčajného života normálneho teenagera.

Wild Orchid[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba ale bola stále jej najväčšou vášňou a tak založila spolu so Stefanie Ridel a s kolegyňou Rance Sandstorm z televízneho programu – Kids Incorporaded, skupinu Wild Orchid. V roku 1999 mala dokonca vlastný televízny seriál na televíznom programe FOX TV. Svoj voľný čas ale neskôr venovala len skupine. Tá v roku 1997 vydala svoj prvý album Wild Orchid a hneď potom, o rok neskôr nasledovalo ďalší, s názvom OXYGEN! V roku 2001 pripravila skupina tretí album, ale už ho nestačila vydať. Skupina totiž prestala existovať, kvôli duševným krízam a depresiám ktoré u Fergie pôsobili v takej miere, že bolo nutné podstúpiť terapiu. O rok neskôr sa vrátila späť k profesionálnej speváckej kariére. Túžila však po zmene a tak odišla do Los Angeles.

The Black Eyed Peas[upraviť | upraviť zdroj]

Za tú dobu stretla Will.i.am z Black Eyed Peas. Stretávali sa spolu často, v rôznych televíznych show. Potom prijala na krátky čas ponuku a spevácky doprevádzala skupinu Trio. Nahrala s nimi 3 songy.

Black Eyed Peas začali pod názvom Lban Klann (1989) v zložení: Will.i.am, Apl.de.ap a Taboo. Roku 1998 uverejnili svoje prvé dielo s názvom Behind the Front a tiež Bridging the Gap (2000) Ich štýl hudby bol ojedinelý a neznámy,ale veľmi kvalitný,už preto,že s nimi spolupracovali hviezdy ako napr. Macy Gray alebo Wyclef Jean.

Až po troch rokoch vydali svoj v poradí tretí album Elephunk, na ktorom už spolupracovala i Stacy. Ta prijala svoje umelecké meno Fergie a bola oficiálne prijatá ako členka skupiny Black Eyed Peas. Štvrtým albumom je Monkey Bussiness z roku 2005. V roku 2009 vydali v poradí už piaty album s názvom The E.N.D a to je považované za najlepší album kapely. BEP sa odklonili od R’n’b štýlu skôr k elektru. Najznámejšia je skladba Boom boom pow, alebo Meet me halfway, ktorá valcuje všetky hudobné stanice. Šiestym a momentálne posledným albumom sa stal v roku 2010 The Begining. Od tej doby sa členovia venujú sólo kariérám.

Sólová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka veľkým úspechom skupiny ,sa pokúšala Fergie preraziť i v sólovej dráhe a spoločne s Will.i.am naspievala soundtrack – 50erste Dates (2004)

V roku 2006 vydala i svoj debutový album s názvom The Dutchess, z neho pochádzajú i úspešné piesne London Bridge, Fergalicious, Glamorous alebo Big Girls Don't Cry. Všetky singly z jej dosky sa navyše dostali do TOP 5 Billboard Hot 100, čo sa predtým žiadnej speváčke nepodarilo. Tri singly z dosky sa navyše dostali až na najvyššie miesto a za song Big Girls Don't Cry obdržala i nomináciu na cenu Grammy Award.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Nine (2009)
 2. Planet Terror (2007) (film) … Tammy Visan
 3. Poseidon (2006) (film) … Gloria
 4. Be Cool (2005) … The Black Eyed Peas
 5. „Great Pretenders“ (1999) TV Séria … Host
 6. Outside Ozona (1998) … Girl
 7. Monster in the Closet (1987) … Lucy
 8. Chartbusters (1986) (V) … Stacy
 9. Kids Incorporated: Rock In the New Year (1986) (TV) … Stacy
 10. Snoopy's Getting Married, Charlie Brown (1985) (TV) … Sally Brown
 11. „Kids Incorporated“ (1984) TV Séria … Stacy (1984 – 1989)
 12. … aka Kids Inc. (USA: short title)
 13. It's Flashbeagle, Charlie Brown (1984) (TV) … Sally Brown
 14. Be Somebody or Be Somebody's Fool! (1984) (V)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Piesne[upraviť | upraviť zdroj]

 • London Bridge (2006)
 • Fergalicious (2006)
 • Glamorous (2007)
 • Big Girls Don't Cry (2007)
 • Clumsy (2007)
 • Finally (2008)
 • LA Love (2014)
 • M.I.L.F. $ (2016)
 • Life Goes On (2016)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]