Wyclef Jean

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Wyclef Jean
WyclefJean.jpg
Základné informácie
Popis umelca Hudobník, herec, reper, producent
Rodné meno Nelust Wyclef Jean
Umelecké mená Clef
Narodenie 17. október 1969 (48 rokov)
Croix-des-Bouquets, Haiti
Žáner hip-hop, R&B, reggae
Hrá na nástroje gitara, klavír, bicie
Roky pôsob. 1987 – súčasnosť
Súvisiace
články
The Fugees, Lauryn Hillová
Webstránka wyclef.com

Nelust Wyclef Jean (* 17. október, 1969) je haitsko-americký raper, hudobník, herec a producent. Pôvodne známy hlavne ako člen hip-hopovej skupiny The Fugees, neskôr ako sólo spevák. Zahral si taktiež v niekoľkých filmoch a v roku 1994 sa oženil s haitsko-americkou dizajnérkou Marie Claudinette Pierre-Jean.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Wyclef Jean sa narodil v Croix-des-Bouquets na Haiti. O 9 rokov neskôr sa presťahoval s rodinou do Brooklynu. Ako syn ministra žil v pomerne dobre zabezpečenej rodine, a možno práve to bol dôvod, že sa dostal na katedru hudobných vied kde začal študovať jazz. V tej dobe ho okrem hovoreného slova zaujala aj hra na gitare (ktorej sa samozrejme venuje až dodnes) a prišlo aj na ďalšie sťahovanie sa do New Jersey. Tu začal splietať hudobné plány so svojím bratrancom "Prasom", ktorý ho zoznámil s kamarátkou zo školy Lauryn Hillovou. Spolu potom založili skupinu Tranzaltor Crew, neskôr známu ako The Fugees.

The Fugees[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1994 vydávajú svoj prvý album Blunted on reality, a o dva roky neskôr 1996 svoj druhý, veľmi úspešný album The Score, s ktorým vyhrali dve ceny Grammy.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1994 sa oženil s haitsko americkou dizajnérkou Marie Claudinette Pierre-Jean, s ktorou si v roku 2005 z Ameriky adoptovali malé trojmesačné bábätko. Pomenovali ju Angelina Claudinelle, ale nie po ich dobrej priateľke, herečke, Angeline Jolie, ale ako raz Wyclef povedal v Tyra Banks show: "Pomenovali sme ju tak jednoducho preto, že vyzerá ako anjel."

Yele Haiti[upraviť | upraviť zdroj]

V októbri roku 2004, založil Wyclef charitatívnu organizáciu Yele Haiti spolu s jeho bratrancom Jerrym 'Wonderom' Duplessisom a expertmi na humanitárnu pomoc Sanjay Rawalom a Natabarou Rollossonovou. Svetlo sveta táto nadácia uzrela až roku 2005. Výťažky organizácie majú slúžiť na pomoc chudobnej časti Ameriky, z ktorej pochádza sám Wyclef, Haiti. Za prvý rok dokázal zaistiť vzdelanie a školské pomôcky 3600 deťom v oblasti Gonaives, na Haiti, po zúrivom hurikáne Jeane. Za druhý rok pôsobenia tejto organizácie, stihol zaobstarať okolo 6800 školských pomôcok a vzdelanie v 5 oblastiach na Haiti (Port-au-Prince, Gonaives, Les Cayes, Port-de-Paix a Cap Haitian).

Táto organizácia má takisto podporovať rozvoj umenia a kultúry na Haiti.

Wyclef bol v januári 2007 vymenovaný za veľvyslanca Karibských štátov. Túto funkciu mu udelil sám prezident Haiti René Preval, aby robil dobré meno Haiti v zahraničí.

Sólo kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1997 vydáva svoj debutový album "The Carnival" (Featuring the Refugee All-Stars), ktoré bolo ako kritikou tak aj širokou verejnosťou prijaté kladne a získal platinové ocenenie. Na tomto albume mu hosťovalo viacero spevákov ako kubánska spevácka legenda Celia Cruz, časť New Yorského filharmonického orchestru (išlo o pieseň "Gone till November", ktorá Wyclefovi priniesla nomináciu na Grammy), a mimo iných samozrejme aj Pras a Lauryn, Wyclef taktiež producíroval a podieľal sa na pesničkách od Black Eyed Peas, Cypress Hill, dokonca aj od umelcov mimo hip-hopový žáner ako Simply Red, Destiny´s child či Whitey Houston (pieseň "My love is your love") a ďalší.

V roku 2000 vychádza jeho ďalší album s názvom "The Ecleftic: 2 Sides II a Book", ktorý aj napriek tomu, že získal platinovku, pôsobil ľahko nemastným neslaným dojmom.

Po albume "The Ecleftic" si Wyclef zahral v jamajskom gangstar filme "Shottas" a tak isto ho stihla nešťastná udalosť v podobe smrti jeho otca, ktorá ho ale nepoložila a začal s prípravami svojho tretieho albumu, ktorý naplánoval na rok 2002. Album "Masquerade", už tradične ukazoval na Wyclefovu tvorbu z dvoch stránok, tej raperskej, kedy sa medzi hosťami objavili M.O.P. alebo Bumpty Knuckles a popovej, v ktorej sa mimo iných objavil aj Tom Jones.

V novembri 2003 vychádza jeho štvrtý album "The Preacher's Son", ako pokračovanie jeho prvého albumu "The Carnival".

Rok na to v 2004 vydáva svoj piaty album s názvom "Sak Pasé Presents: Welcome to Haïti (Creole 101)". Veľa piesní z tohto albumu sú v jeho rodnom jazyku, v haitskom nárečí.

Návrat Fugees?[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004 vystúpili spoločne vo filme "Block party" a v roku 2005 sa začalo špekulovať o návrate skupiny ako celku. Naspievali spoločný singel "Take it easy" a vydali sa na ďalšie spoločné turné po celých 9 rokoch ako skupina. Navštívili niekoľko krajín, medzi nimi aj Slovensko, a už to vyzeralo pre ich skalných fanúšikov, ktorí na nich nezanevreli ani po rozpade, veľmi nádejne. Ale všetky nádeje sa rozplynuli hneď ako Pras v jednom rozhovore vylúčil možnosť ďalšej spolupráce trojice Wyclef Jean, Pras Michel a Lauryn Hillová. Za príčinu označil práve ženskú zložku legendárnej formácie: "Skôr uvidíte Usámu Bin Ládina s Georgom Bushom na kávičke preberať zahraničnú politiku, ako budem ja znovu pracovať s Lauryn. Comeback Fugees preto nie je možný. Myslím si, že veci dospeli do takého štádia, že by bol potrebný zásah Boha, aby sa zmenila, lebo je už úplne mimo." V poslednom čase médiá často informovali o hviezdnych manieroch Lauryn. Údajne dokonca trvá na tom, aby ju všetci oslovovali Miss. Hill. Taktiež Wyclef sa o nej nevyjadril práve najlepšie, keď jej v jednom rozhovore odkázal aby vyhľadala psychiatrickú pomoc.