Judith Lightová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Judith Lightová
Judith Light headshot.jpg
Celé menoJudith Ellen Light
Narodenie 9. február 1949 (73 rokov)
Trenton, New Jersey, USA
Povolanieamerická herečka
Roky pôsobenia1970 – súčasnosť
ManželRobert Desidario (od 1985)

Judith Lightová (angl. Judith Ellen Light; * 9. február 1949, Trenton, New Jersey, USA) je americká herečka, producentka a advokátka. V septembri 2019 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Lightová sa narodila do židovskej rodiny v roku 1949. V roku 1966 ukončila strednú školu v New Jersey. Vyštudovala drámu na Carnegie Mellon University.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1970 zahájila svoju hereckú kariéru. Objavila sa v niekoľkých inscenáciách z Broadweyu. V roku 1977 jej bola ponúknutá úloha v televíznom seriály One Life to Live. Spočiatku túto možnosť odmietla, nakoľko nechcela byť stálou súčasťou žiadneho televízneho projektu, ale neskôr túto ponuku prijala.

V roku 1984 prijala úlohu v televíznom seriály Who's the Boss?. V roku 1989 si zahrala v kriticky oceňovanej dráme, podľa skutočnej udalosti The Ryan White Story ktorý hovorí príbeh chlapca, ktorý trpí ochorením HIV. Lightová vo filme stvárnila matku chlapca, ktorého stvárnil Lukas Haas. V roku 1991 stvárnila hlavnú úlohu v dráme Wife, Mother, Murderer.

V roku 1999 stvárnila v divadelnej hre Wit ženu, ktorá bojuje s rakovinou. Lightová si kvôli úlohe vo filme oholila hlavu.

Lightová v roku 2019 na odovzdávaní cien Tony.

Od roku 2006 do roku 2010 účinkovala v televíznom seriály Škaredá Betty. V roku 2010 hrala v divadelnom predstavení Lombardi, v ktorom za svoj herecký výkon získala nomináciu na divadelnú cenu Tony. Tú získala v rokoch 2012 a 2013, za účinkovanie v predstaveniach Other Desert Cities (2012) a Faye (2013). V roku 2014 si zahrala po boku Patricie Clarksonovej vo filme Last Weekend.

S Keirou Knightleyovou a Mattom Ryanom účinkovala v roku 2015 v divadle Broadwayi v predstavení Thérèse Raquin.

Po boku Christiny Ricci si zahrala v životopisnej dráme Escaping The Madhouse: The Nellie Bly Story. S Bette Midlerovou účinkuje v televíznom seriály The Politican, ktorý mal premiéru v júni 2020.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1985 je vydatá za televízneho herca Roberta Desideria. Pár žije oddelene a nemajú spolu žiadne deti. Dvadsať rokov sa venovala kundalini joge a je židovkou.

Lightová je silnou aktivistkou LGBTQ a HIV. Bola jednou z prvých celebrít, ktoré sa začali zaujímať o túto tému. Pôsobila v právnej rade Matthewa Shepharda či iných organizácii ktoré sa zaoberajú diskrimináciou na základe sexuálnej orientácie.

V roku 1980 sa aktívne začala venovať advokátskej činnosti, zastupuje tiež ľudí s ochorením HIV.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Judith Light na anglickej Wikipédii.