Preskočiť na obsah

Judith Lightová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Judith Lightová
Celé menoJudith Ellen Light
Narodenie 9. február 1949 (75 rokov)
Trenton, New Jersey, USA
Povolanieamerická herečka
Roky pôsobenia1970 – súčasnosť
ManželRobert Desidario (od 1985)

Judith Lightová (angl. Judith Ellen Light; * 9. február 1949, Trenton, New Jersey, USA) je americká herečka, producentka a advokátka. V septembri 2019 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Lightová sa narodila do židovskej rodiny v roku 1949. V roku 1966 ukončila strednú školu v New Jersey. Vyštudovala drámu na Carnegie Mellon University.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1970 zahájila svoju hereckú kariéru. Objavila sa v niekoľkých inscenáciách z Broadweyu. V roku 1977 jej bola ponúknutá úloha v televíznom seriály One Life to Live. Spočiatku túto možnosť odmietla, nakoľko nechcela byť stálou súčasťou žiadneho televízneho projektu, ale neskôr túto ponuku prijala.

V roku 1984 prijala úlohu v televíznom seriály Who's the Boss?. V roku 1989 si zahrala v kriticky oceňovanej dráme, podľa skutočnej udalosti The Ryan White Story ktorý hovorí príbeh chlapca, ktorý trpí ochorením HIV. Lightová vo filme stvárnila matku chlapca, ktorého stvárnil Lukas Haas. V roku 1991 stvárnila hlavnú úlohu v dráme Wife, Mother, Murderer.

V roku 1999 stvárnila v divadelnej hre Wit ženu, ktorá bojuje s rakovinou. Lightová si kvôli úlohe vo filme oholila hlavu.

Lightová v roku 2019 na odovzdávaní cien Tony.

Od roku 2006 do roku 2010 účinkovala v televíznom seriály Škaredá Betty. V roku 2010 hrala v divadelnom predstavení Lombardi, v ktorom za svoj herecký výkon získala nomináciu na divadelnú cenu Tony. Tú získala v rokoch 2012 a 2013, za účinkovanie v predstaveniach Other Desert Cities (2012) a Faye (2013). V roku 2014 si zahrala po boku Patricie Clarksonovej vo filme Last Weekend.

S Keirou Knightleyovou a Mattom Ryanom účinkovala v roku 2015 v divadle Broadwayi v predstavení Thérèse Raquin.

Po boku Christiny Ricci si zahrala v životopisnej dráme Escaping The Madhouse: The Nellie Bly Story. S Bette Midlerovou účinkuje v televíznom seriály The Politican, ktorý mal premiéru v júni 2020.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1985 je vydatá za televízneho herca Roberta Desideria. Pár žije oddelene a nemajú spolu žiadne deti. Dvadsať rokov sa venovala kundalini joge a je židovkou.

Lightová je silnou aktivistkou LGBTQ a HIV. Bola jednou z prvých celebrít, ktoré sa začali zaujímať o túto tému. Pôsobila v právnej rade Matthewa Shepharda či iných organizácii ktoré sa zaoberajú diskrimináciou na základe sexuálnej orientácie.

V roku 1980 sa aktívne začala venovať advokátskej činnosti, zastupuje tiež ľudí s ochorením HIV.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Judith Light na anglickej Wikipédii.