Meg Tilly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Meg Tilly
Celé menoMargaret Elizabeth Chan
Narodenie 14. február 1960 (64 rokov)
Long Beach, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, spisovateľka
Roky pôsobenia1980 – 1995, 2010 - súčasnosť (herectvo), 1994 - súčasnosť (spisovateľstvo)
ManželTim Zinnemann (1983 - r. 1989)
John Calley (1995 - r. 2002)
Don Calame (od 2002)
PriateľColin Firth (1989 - 1994)
Deti3

Meg Tilly (angl. Margaret Elizabeth Chan; * 14. február 1960, Long Beach, Kalifornia, USA), je americko-kanadská herečka a spisovateľka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Tilly sa narodila v Long Beach v Kalifornii kanadskej učiteľke a obchodníkovi. Jej otec bol čínsko-amerického pôvodu a jej matka bola írskeho a fínskeho pôvodu. Je mladšou sestrou herečky Jennifer Tilly.

Po rozvode svojich rodičov, keď mala tri roky, ju vychovávala jej matka a nevlastný otec John Ward na vidieckom ostrove Texada v Britskej Kolumbii v Kanade. Tillyová tvrdila, že Ward bol násilný pedofil. Ako dvanásťročná Tillyová začala navštevovať hodiny tanca, čiastočne preto, aby sa vyhla svojmu nevlastnému otcovi, a za pár rokov sa z nej stala nadaná baletka.

Tillyová navštevovala Esquimalt High School v Esquimalte v Britskej Kolumbii a tiež Chief Sealth International High School v Seattli, v štáte Washington, kde je uvedená medzi jej absolventmi.

Po ukončení strednej školy Tillyová sa presťahovala sa do Spojených štátov, aby sa tam venovala kariére profesionálnej tanečnice. V New Yorku študovala u Madame Darvash a Melissy Hayden. V roku 1979, musela ukončiť svoju tanečnú kariéru, kvôli zraneniu chrbta, ktoré jej spôsobil nedopatrením jej tanečný partner, keď ju upustil počas tanca.

Spoločne s jej sestrou Jennifer Tilly, používa ženské priezvisko jej matky - Tilly.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Herectvo[upraviť | upraviť zdroj]

Neskôr sa presťahovala do Los Angeles, aby sa venovala kariére herečky a študovala herectvo pod vedením Peggy Feury. V roku 1982 si zahrala po boku Matta Dillona vo filme Tex. O rok neskôr, si zahrala po boku hviezdneho obsadenia ako Anthony Perkins a Vera Miles v druhej časti filmu Psycho II.

V roku 1985 si zahrala po boku Jane Fonda a Anne Bancroft vo filme Agnes of God, vďaka ktorému Tillyová získala nomináciu na Academy Awards a získala Zlatý glóbus.

V roku 1988 si zahrala v dráme Maškaráda spoločne s Robom Loweom. O rok neskôr, sa pripojila k hereckému obsadeniu ako Colin Firth a Annette Benning v dráme Valmont. Hrala tiež vo filme Dvaja Jakeovia z roku 1990. O tri roky neskôr, oznámila svoju hereckú pauzu, ktorá trvala až do roku 2010.

V roku 2010 hosťovala v kanadskom televíznom seriály Caprica a v rokoch 20122013 hosťovala tiež v ďalšom kanadskom seriály, Bomb Girls. Za svoj herecký výkon v televíznom seriály, získala v roku 2013 kanadské ocenenie, Canadian Screen Award.

Spisovateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Tillyová našla vášeň aj v písaní kníh a je autorkou viacerých vydaných románov. V roku 1994 vyšiel vo vydavateľstve Dutton jej prvý román Singing Songs so všeobecne pozitívnymi ohlasmi. Jej druhý román, s názvom Gemma vyšiel v roku 2006 vo vydavateľstve Syren Book Company. Tretí román, Porcupine vyšiel v roku 2007 vo vydavateľstve Tundra Books. Román, bol tiež nominovaný na viaceré knižné kanadské ocenenia. Jej štvrtý román First Time vyšiel v roku 2008 vo vydavateľstve Orca Book Publishers.

V roku 2013 vyšiel jej piaty román A Taste of Heaven a o rok neskôr, aj šiesty román, Behind the Scenes. V roku 2018 Tillyová vydala prvú z troch kníh svojej trilógie Solace Island, pričom krátko po prvej knihe nasledovali aj ďalšie dve pokračovania, Cliff's Edge a Hidden Cove.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1983 sa Tillyová vydala za Tima Zinnemanna, amerického filmového producenta a syna filmového režiséra Freda Zinnemanna. Z manželstva, sú dve deti, Emily (nar. 1984) a David (nar. 1986). Ich manželstvo sa skončilo rozvodom v roku 1989.

V roku 1989 začala Tillyová 5-ročný vzťah s britským hercom Colinom Firthom, s ktorým sa zoznámila počas natáčania filmu Valmont. Presťahovali sa spolu z Los Angeles na úbočie hôr asi hodinu od Vancouveru neďaleko mesta Maple Ridge v Britskej Kolumbii. Spolu majú jedného syna Williama Josepha (nar. 1990). Ich vzťah sa skončil v roku 1995. Krátko po tom, sa Tillyová vydala o tridsať rokov staršieho, Johna Calleyho. Manželstvo sa skončilo rozvodom v roku 2002. Od roku 2002 je vydatá za autora Dona Calamea, ktorý píše beletriu pre dospievajúcich.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Meg Tilly

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Meg Tilly na anglickej Wikipédii.