Do What U Want

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Do What U Want“
Do What U Want
SingelLady Gaga
z albumu Artpop
Vydaný 21. október 2013
Formát CD singel, digital download
Žáner R&B, synthpop
Dĺžka 3:48
Vydavateľ Streamline, Interscope
Producent Paul "DJ White Shadow" Blair, Lady Gaga
Textár Stefani Germanotta, Paul "DJ White Shadow" Blair, Robert Kelly, Martin Bresso, William Grigahcine
Lady Gaga chronológia singlov
Applause
(2019)
„Do What U Want“
(2013)
G.U.Y.
(2014)

Do What U Want” je druhý oficiálny singel americkej speváčky Lady Gaga z jej tretieho štúdiového albumu ARTPOP. Vyšiel 21. októbra 2013, pôvodne ako promo singel. V piesni hosťuje známy R&B spevák R. Kelly. Na piesni sa autorsky aj producentsky podieľala Gaga v spolupráci s DJ White Shadow. Autorsky sa ďalej podieľal aj hosť v piesni R. Kelly, Martin Bresso a William Grigahcine. Po pár hodinách od vydania sa singel dostal na prvé miesta na iTunes v 83 krajinách sveta, čo je nový rekord. Po úspešnosti vystúpenie v The Voice s Christinou Aguilera vytvoril DJ White Shadow verziu piesne s Gagou a Christinou.

O piesni[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne singel vyšiel iba ako promo singel k albumu, ale kvôli jeho obrovskému úspechu sa Gaga rozhodla z neho urobiť druhý oficiálny singel namiesto pôvodne plánovanej skladby Venus. Text piesne je o kritike voči speváčke a dáva ňou najavo, že je jej to jedno a ľudia si môžu hovoriť čo chcú. Singel začal vznikať v čase, keď Gaga vystupovala na Európskej časti jej turné Born This Way Ball. Singel mal veľký úspech ako u fanúšikov, tak u kritikov. Niektorí aj písali, že jej vokály v piesni znie ako vokály Tiny Turner a Christiny Aguilera. Obsahuje prvky 80. rokov s modernými beatmi.

Videoklip[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobné video natáčal na začiatku novembra Terry Richardson a kvôli dodnes nie celkom jasným okolnostiam nebolo nikdy vydané. 19. júna 2014 portál TMZ zverejnil niekoľko záberov z videoklipu.[1]

Živé vystúpenia[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát singel predviedla 27. októbra 2013 v britskom X-Factore spolu s propagačným singlom albumu Venus. 8. novembra 2013 sa vysielala epizóda britskej relácie The Graham Norton Show, kde Gaga opäť vystúpila s Do What U Want a Venus. Singel Gaga prvýkrát v USA predstavila na ArtRave, teda jej vystúpení na oslavu albumu. Spoločne s R. Kelly ho predviedli aj 16. novembra 2013 v programe Saturday Night Life a potom 24. novembra na odovzdávaní cien American Music Awards. Singel predviedla aj v Londýne na vianočnom koncerte Jingle Bell Ball. Spolu s Christinou Aguilera tento singel predviedli v americkej hudobnej súťaži The Voice.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]