Tim Burton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tim Burton
Tim Burton, San Diego, Comic con, 2012
Celé menoTimothy Walter Burton
Narodenie 25. august 1958 (65 rokov)
Burbank, Kalifornia, USA
Povolaniefilmový režisér, producent, scenárista, umelec
Roky pôsobenia1982 – súčasnosť
ManželkaLena Giesekeová (1989 – 1991) Helena Bonham Carterová (2001 – 2014)
PriateľkaLisa Marie Presleyová (1993 – 2001)

Timothy Walter "TimBurton (* 25. august 1958, Burbank, Kalifornia, USA) je americký filmový režisér, producent, scenáristaspisovateľ. Známy je vďaka nezameniteľnej gotickej atmosfére, ktorú dodáva svojim filmom.

Najčastejšie spolupracuje s americkým hercom Johnnym Deppom, s ktorým je veľmi dobrý priateľ už od ich prvého spoločného filmu. Ako hudobníka najčastejšie k spolupráci pozýva Dannyho Elfmana, ktorý robil hudobný podklad k všetkým jeho filmom, s výnimkou dvoch. Tvorí pár s herečkou Helenou Bonham Carter od roku 2001 a obsadil ju tiež do viacerých svojich filmov. Napísal a ilustroval knihu The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories, ktorá vyšla v roku 1997 a zbierka jeho kresieb a iných prác vyšla v roku 2009 pod názvom The Art of Tim Burton.

Režíroval celkom 16 filmov a 12 produkoval. Film, na ktorom aktuálne pracuje, biografická dráma Big Eyes, bude uvedená do kín na Vianoce 2014 v USA.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1958 v Burbank, v Kalifornii, rodičom Jean a Billovi Burtonovým. Už na škole ho bavilo kresliť a animovať svoje groteskné výtvory. Študoval na California Institute of Arts. Nakoniec sa mu podarilo dostať do spoločnosti Disney, ktorá v tej dobe hľadala nových členov. Pracovať tam ho ale veľmi skoro omrzelo, nemohol tvoriť podľa svojej vôle a cítil sa utláčaný.

V štúdiu si ale všimli jeho talent a umožnili mu natočiť dva krátkometrážne filmy. Prvá bola pocta Vincentovi Priceovi Vincent (1982), čiernobiely, kreslený a bábkový film. Druhým bol Frankenweenie (1984) – je to príbeh chlapca, ktorému zomrie pes a on sa rozhodne ho oživiť ranou elektrického prúdu. Týmto svojim počinom nadchol jedného z najväčších a najuznávanejších hororových spisovateľov Stephena Kinga, ktorý zaistil Burtonovi vstup do filmového sveta.

King odporučil Tima svojmu kamarátovi Bonnimu Leeovi zo štúdia Warner Bros. To bol už len krôčik od natočenia dobrodružnej komédie Pee-Weeho veľké dobrodružstvo (1985). Film sa stal hitom a Warner Bros poskytol Burtonovi rozpočet 15 miliónov dolárov na natočenie jeho prvého veľkého filmu. V roku 1988 vznikla komédia Beetlejuice, kde sa v hlavnej roli objavili známe mená ako Alec Baldwin, Michael Keaton a Winona Ryder. Film zaujal najmä svojou originalitou a humorom.

Ďalší rok mu štúdio poskytlo 35 miliónov dolárov na sfilmovanie komiksu Batman (1989). V roli netopierieho muža sa objavil Michael Keaton. Rolu Jokera si zahral Jack Nicholson. Batman zožal obrovský úspech a tak štúdio nenamietalo a dovolilo Burtonovi o tri roky natočiť pokračovanie Batman sa vracia. V hlavných rolách sa predstavili: Michael Keaton ako Batman, Danny DeVito ako Tučniak a Michelle Pfeiffer ako Catwoman.

Medzi tým si ale Burton stihol splniť svoj sen a na plátna kín priviedol film Nožnicovoruký Edward, ktorý označil ako veľmi osobný. V hlavnej úlohe sa prestavil Johnny Depp, ktorý sa v ďalších rokoch stal dvorným hercom režiséra. Film hovorí o mladom chlapcovi, ktorý má miesto prstov čepele. Zároveň tak Tim vytvoril štýl, ktorý následne použil aj pri tvorbe ostatných filmov a tento štýl sa pre neho stal typickým.

Ďalším úspechom bol film Ed Wood (1994). Čiernobiela, nostalgická spomienka, ktorá sleduje život "najhoršieho režiséra svojej doby". Burton mu týmto filmom vzdal poctu. Po sci-fi komédii Mars útočí! prišla Ospalá diera (1999). Už po tretí raz sa v hlavnej roli predstavil Johnny Depp a Burton zostáva verný svojmu nastavenému štýlu. Mladý newyorský vyšetrovateľ Ichabod Crane je vďaka svojim neortodoxným spôsobom povolaný k prípadu záhadnej smrti. Následnej sa zjavuje temná postava bez hlavy a ďalší Burtonov hororový film ožíva.

Po Ospalej diere začne Tim pracovať na filme Planéta opíc. Ide o remake filmu z roku 1968. Pre Burtona je tento film prelomový najmä z dôvodu, že po natáčaní sa zasnúbil s herečkou Helenou Bonham Carterovou, ktorá sa neskôr stala ďalším často obsadzovaným hercom v Timových filmoch.

V roku 2003 natočil Veľkú rybu a po ročnej odmlke sa vrátil k svojmu štýlu vo filme Charlie a továreň na čokoládu. A v rovnakom roku animuje svojim "desivým" štýlom i film Mŕtva nevesta. Po ďalšej ročnej odmlke vzniká film Sweeney Todd, opäť s Johnnym Deppom v hlavnej roli. Štýl už je pre Burtona ako šitý na mieru a veľa režisérov sa ho snaží kopírovať. Pre detské publikum prišiel v roku 2010 s filmom Alica v Krajine Zázrakov. Opäť sa tu stretávajú Johnny Depp a Helena Bonham Carter. Film bol celý robený počítačovo a herci mali veľký problém natáčať pred zeleným plátnom. Film však zožínal jeden úspech za druhým a zapísal sa do dejín filmografie.

Po Alici si dáva znova menšiu pauzu a v roku 2012 prichádza s filmom Frankenweenie v novom šate. A v rovnakom roku uviedol do kín aj svoj najnovší film Temné tiene. Film nebol práve najlepšie prijatý, aj keď svojim vizuálnym štýlom prilákal veľa fanúšikov. Príbeh hovorí o Barnabášovi, ktorý je zlou čarodejnicou prekliaty a stáva sa z neho upír. Po 200 rokoch sa dostáva zo svojho hrobu, aby zistil, že čarodejnica je do neho stále zamilovaná a chystá sa urobiť mu zo života peklo. Temné tiene majú klasický burtonovský podtón, a to nielen vďaka hororovému podtextu, ale aj vďaka čiernemu humoru.

V najbližších rokoch sa fanúšikovia tohto "filmového mága" môžu tešiť na dva nové filmy: Big Eyes a Pinocchio.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2015: O Slávkovom neslávnom konci a ďalšie burtonovky. Vydavateľstvo Zelený Kocúr, www.zelenykocur.sk [1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tim Burton

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BURTON, Tim. O Slávkovom neslávnom konci a ďalšie burtonovky [online]. Vydavatel'stvo Zelený Kocúr, www.zelenykocur.sk, 2015, [cit. 2017-04-27]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]