Danny Elfman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Danny Elfman
americký hudobník a skladateľ populárnej a filmovej hudby
Danny Elfman
Narodenie29. máj 1953 (70 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
BydliskoLos Angeles
ManželkaBridget Fonda (od 2003)
DetiMolly
Odkazy
Webstránkadannyelfman.com
CommonsSpolupracuj na Commons Danny Elfman

Daniel Robert „Danny“ Elfman (* 29. máj 1953, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americký hudobník a skladateľ populárnej a filmovej hudby. Jeho najznámejšou skladbou je pravdepodobne úvodná téma pre animovaný televízny seriál The Simpsons (Simpsonovci).

Je dlhoročným spolupracovníkom režiséra Tima Burtona. Zložil filmovú hudbu pre takmer všetky Burtonove filmy ako Beetlejuice, Batman, Batman sa vracia (Batman Returns), Nožnicovoruký Edward (Edward Scissorhands), Ospalá diera (Sleepy Hollow), Mars útočí (Mars Attacks!), Veľká ryba (Big Fish) a Alica v krajine zázrakov (sfilmovaná verzia z r. 2010). Burton a Elfman tiež spolupracovali na animovanom muzikáli Predvianočná nočná mora (The Nightmare Before Christmas) a hororovej animovanej rozprávke Mŕtva nevesta Tima Burtona (Tim Burton's Corpse Bride). Je aj autorom hudby z filmov Wanted, Muži v čiernom, Muži v čiernom 2, Cesta do krajiny Oz (Oz the Great and Powerful), atď.

Jeho druhou manželkou je od roku 2003 americká herečka Bridget Fonda, s ktorou má dceru Molly. Žijú v jeho rodnom Los Angeles.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Danny Elfman

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]