Muži v čiernom (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Muži v čiernom

Základné informácie
Žáner Akčný film
komédia
sci-fi
Dĺžka 98 minút
Pôvodný jazyk angličtina
Dátum uvedenia USA 2. júl 1997
Česko 9. október 1997
Spoločnosť Amblin Entertainment
MacDonald/Parkes Productions
Rozpočet $90 miliónov
Zárobok $589,390,539
Filmový štáb
Réžia Barry Sonnenfeld
Scenár Ed Solomon
Námet komiks The Men in Black od Lowella Cunninghama
Produkcia Walter F. Parkes
Laurie MacDonaldová
Hudba Danny Elfman
Kamera Donald Peterman
Strih Jim Miller
Herecké obsadenie

Muži v čiernom (orig. Men in Black) je americká akčná komédia založená na rovnomennom komikse od Malibu Comics / Marvel Comics. Film natočil režisér Barry Sonnenfeld v roku 1997. V hlavných úlohách sa predstavili Tommy Lee Jones a Will Smith. Film získal cenu Oscar za najlepšie masky.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Film rozpráva príbeh agenta K, ktorý je členom tajnej nadštátnej agentúry Muži v čiernom (Men In Black, MIB), ktorej hlavným cieľom je eliminovať ilegálnych mimozemských imigrantov. Agenti majú za úlohu zatýkať mimozemšťanov, ktorí sa snažia usadiť na Zemi, pre také zásahy majú špeciálny neutralyzér, ktorým môžu vymazať ľuďom krátke aktuálne spomienky, aby aj naďalej zostali v utajení.

Partner agenta K, agent D odchádza do dôchodku a je mu vymazaná pamäť. Veliteľ agentúry agent Zed potom nachádza nového regrúta. Je ním policajt James Darrell Edwards III, ktorého potom agent K zaúča. Z Edwardsa sa tak stane agent J.

Potom spoločne čelia doteraz nejvážnejšiemu ilegálnemu preniknutiu mimozemšťanov, ktoré ohrozuje celú planétu.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Príjem[upraviť | upraviť zdroj]

Film bol nasadený v USA v 3 020 kinách. Za prvý víkend zarobil 51 miliónov amerických dolárov.[1] Celkovo v USA zarobil $250 690 000, v ostatných krajinách potom $338 700 000. Celkovo teda $589 390 000.[2]

Na DVD bol film vydaný v októbri 1997. Ešte v roku 2012 sa v USA predalo 76 000 kusov DVD.[3] To bolo spôsobené nasadením filmu Muži v čiernom 3 do kín.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]