Sedem životov (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sedem životov
Originálny názov Seven Pounds
Žáner romantická dráma
Dĺžka 123 minút
Štát USA
Rok 2008
Dátum uvedenia USA 19. december 2008
UK 16. január 2009
Slovensko 5. marec 2009
Rozpočet $55 000 000
Zárobok $162 238 569
Filmový štáb
Réžia Gabriele Muccino
Scenár Grant Nieporte
Produkcia Todd Black
Jason Blumenthal
James Lassiter
Will Smith
Steve Tisch
Hudba Angelo Milli
Kamera Philippe Le Sourd
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Pozri aj Filmový portál

Sedem životov (angl. Seven Pounds) je dramatický film z roku 2008, režírovaný Gabriele Muccinom. Will Smith účinkuje ako muž, ktorý sa rozhodne zmeniť životy siedmich ľudí. Zahrali si v ňom taktiež Rosario Dawsonová, Woody Harrelson a Barry Pepper. Film bol do amerických a kanadských kín uvedený 19. decembra 2008, do slovenských 5. marca 2009.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Pred dvoma rokmi zapríčinil Tim Thomas (Will Smith) nehodu tým, že telefonoval počas jazdy a zomrelo pri nej sedem ľudí: šesť neznámych a jeho snúbenica, Sarah Jensonová (Robine Leeová).

Rok po nehode a po odchode z práce aeronautického inžiniera, Tim dá svojmu bratovi Benovi (Michael Ealy), zamestnancovi finančnej správy, pľúcny lalok. Šesť mesiacov nato dá časť jeho pečene pracovníčke oddelenia detskej starostlivosti, Holly (Judyann Elderová). Potom začne hľadať ďalších kandidátov na transplantáciu. Nájde Georgea (Bill Smirtovich), hokejového trénera dorastencov, a podaruje mu obličku a potom daruje kostnú dreň mladému chlapcovi menom Nicholas (Quintin Kelley).

Dva týždne predtým, než zomrie, kontaktuje Holly a spýta sa jej, či pozná niekoho, kto si zaslúži pomoc. Navrhne mu Connie Teposovú (Elpidia Carrilová), ktorá žije s násilným priateľom. Tim sa odsťahuje zo svojho domu do miestneho motelu a berie si so sebou medúzu do akvária. V jednu noc, po tom, čo bola Connie zbitá, kontaktuje Tima, ktorý jej dá kľúče od svojho domu pri pláži a zmluvne ho prenesie na ňu.

Ukradnúc bratove akreditácie a vydávajúc sa pod bratovým menom Ben, si nájde kandidátov na jeho posledné dva dary. Tým prvým je Ezra Turner (Woody Harrelson), slepý predavač mäsa a klavirista. Tim zavolá Ezrovi a obťažuje ho v práci, aby zistil, či sa rýchlo rozhnevá. Ezra zostal pokojný a Tim sa rozhodne, že stojí za dar.

Neskôr kontaktuje Emily Posovú (Rosario Dawsonová), živnostníčka s blahoželaniami, ktorá má vrodenú srdcovú chybu a vzácnu krvnú skupinu. Trávi s ňou veľa času, trhá jej burinu na záhrade, opraví jej ojedinelú Heidelbergovu tlačiareň. Zamiluje sa do nej a rozhodne sa podarovať jej srdce, pretože jej situácia sa zhoršuje.

Jeho brat si ho nájde v Emilynom dome. Ben požiada Tima, aby mu vrátil jeho identifikačnú kartu. Tim odíde a vráti sa do motela. Naplní vaňu ľadovými kockami, aby zachoval orgány vitálne, vlezie dovnútra a spácha samovraždu tým, že vloží extrémne jedovatú medúzu do vody. Jeho priateľ Dan (Barry Pepper) je určený za vykonávateľa, aby zaistil podarovanie jeho orgánov Emily a Ezrovi. Ezra Turner dostane jeho rohovky a Emily srdce. Po čase stretá Emily Ezru na koncerte a pustia sa do reči.

Pôvodný názov[upraviť | upraviť zdroj]

Slovo pound z originálneho názvu filmu Seven Pounds pochádza zo Shakespearovho diela Kupec benátsky, kde si pomstychtivý úžerník Shylock bude nárokovať jednu libru mäsa (pound of flesh) z Antoniovho tela, keď nebude schopný splatiť svoj dlh.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kupec benátsky, Cinema Review.sk

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]