Abidjan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Abidjan
District d'Abidjan
mesto
Vlajka
Erb
Štát Pobrežie Slonoviny Pobrežie Slonoviny
Súradnice 5°19′S 4°2′Z / 5,317°S 4,033°Z / 5.317; -4.033
Rozloha 422 km² (42 200 ha)
Obyvateľstvo 3 660 682 (2007) [1]
Hustota 8 674,6 obyv./km²
Starosta Pierre Djédji Amondji
Poloha mesta na mape Pobrežia Slonoviny
Poloha mesta na mape Pobrežia Slonoviny
Wikimedia Commons: Abidjan
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Abidjan alebo po slovensky staršie aj Abidžan je najväčšie mesto Pobrežia Slonoviny. Do roku 1983 bolo aj hlavným mestom. Dnes je administratívnym a obchodným centrom štátu, je považované za kultúrne centrum Západnej Afriky. Väčšina zahraničných zastupiteľstiev má sídlo práve v Abidjane.

Pôvod názvu "Abidjan"[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa legendy Ebrié, názov Abidjan pochádza z nedorozumenia. Starý muž, vracajúci sa zo svojho poľa s plnými rukami vetví, ktoré sa chystal použiť na opravu strechy svojho domu, stretol strateného európskeho výskumníka. Výskumník sa ho spýtal ako sa volá najbližšia dedina. Neschopný rozprávať jazykom bieleho muža si starý muž myslel, že sa ho pýta čo to robí. Vystrašený nečakaným stretnutím, starý muž utiekol, kričiac: "min-chan m'bidjan" čo v jazyku Ebrié znamená "Práve som rezal vetvy!". Biely muž si to zobral ako odpoveď na jeho otázku a zapísal si do notesa názov "Abidjan".

Mesto bolo založené v roku 1898.[2]

Obyvateľstvo a jazyk[upraviť | upraviť zdroj]

Odhad populácie Abidjanu z roku 1995 je 2 793 000. Odhady populácie metropolitnej oblasti mesta z roku 2005 sú medzi 4 a 5 miliónov obyvateľov. Abidjan je obývaný širokou radou rôznych etník; ako úradný jazyk sa používa francúzština a Abidjan je tak tretie najväčšie francúzsky hovoriace mesto po Paríži a Kinshase. Hovorová „Abidjanská francúzština“ sa od spisovnej francúzštiny odlišuje predovšetkým výslovnosťou.

Geografia a susedia[upraviť | upraviť zdroj]

Abidjan je prístavné mesto ležiace na juhovýchodnom pobreží krajiny v Guinejskom zálive.[2] Mesto leží v lagúne Ebiré. Skladá sa z častí Cocody, Deux Plateau (obchodná, najdrahšia štvrť v centre mesta), Treichville a Marcory na juhu, Abobo-Doume a Yapougon na západe a Boulay Island v strede lagúny. Na vzdialenejšom juhu je Port Bouët, miesto letiska a hlavného prístavu.

Podnebie[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto ma tropickú monzúnovú klímu a podnebie s dlhými (máj až júl) a krátkymi daždivými (september až november) a dvoma suchými obdobiami. Počas daždivých období môže pršať nepretržite niekoľko dní alebo intenzívne viac ako hodinu. Množstvo zrážok je vysoké, okolo dvoch metrov vody za rok. Mesačné zrážky sú medzi 26 mm a 310 mm (od januára do júna) a teplota je takmer konštantná, okolo 27 stupňov Celzia. Stupeň vlhkosti dosahuje 80%.

Zaujímavé miesta[upraviť | upraviť zdroj]

V meste sa nachádza Abidjanská univerzita (založená v 1963).[2] Ďalej tu sídli niekoľko technických škôl, národná knižnica a múzeum. Pamiatky zahŕňajú St Paul's Cathedral navrhnutú Aldom Spiritomom, Cocodské mestské múzeum súčasného umenia a Parc du Banco, múzeum starovekého umenia, rezerváciu dažďového pralesa. Obchodná štvrť Le Plateau je známa svojimi mrakodrapmi, ktoré sú v západnej Afrike netradičné.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

V meste sídli hlavná burza krajiny Bourse Régionale des Valeurs Mobilières (BRVM).

Priemysel[upraviť | upraviť zdroj]

Dominuje textilný, potravinársky (predovšetkým pivovary, mlyny a konzervárne), elektrotechnický priemysel, výroba dopravných prostriedkov, cementárne, ropná rafinéria a výroba keramiky.[2] V meste pôsobí americká spoločnosť Kalys Engineering, venujúca sa výrobe energie a biopalív.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto je významným dopravným uzlom s prístavom a medzinárodným letiskom. Má cestné spojenie s Guineou, Burkina Faso a Ghanou. Technickou zaujímavosťou je cestno-železničný most spájajúci pevninu s Malým Bassamom, otvorený v roku 1958.[2]

Vlaky na linke do Ouagadougou vychádzajú z viacerých staníc v meste, pričom najdôležitejšia je v Treichville. Trajekty majú linky do Treichville, Abobo-Doumé a Le Plateau.

Šport[upraviť | upraviť zdroj]

Futbal[upraviť | upraviť zdroj]

Futbal je jedným z najpopulárnejších športov. Abidjanským futbalovým klubom je ASEC Mimosas, ktorý je jedným z najúspešnejších klubov v krajine. V meste sídli futbalová Académie Sol Béni, významná organizácia vychovávajúca mladých talentovaných hráčov a rešpektovaná ako jedna z najvýznamnejších v západnej Afrike. K hráčom, ktorý sú jej odchovancami, patria Didier Drogba (Chelsea FC), Salomon Kalou (Chelsea FC), Kolo Turé, Aruna Dindane, Didier Zokora, Yaya Touré, Emmanuel Eboué, a Gilles Yapi Yapo.[3] Všetci pôsobia alebo pôsobili v popredných európskych kluboch.

Kluby

Rugby[upraviť | upraviť zdroj]

Abidjan je centrum rugby Pobrežia Slonoviny a veľa hráčov z Národného tímu pochádza odtiaľ. Začiatky rugby v Pobreží Slonoviny siahajú do 60-tich rokov 20. storočia. Za otca rugby v krajine sa považuje Francois Dali, jeho syn bol kapitánom národnej reprezentácie v 90tych rokoch.

Basketbal[upraviť | upraviť zdroj]

Kluby

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. UN world Urbanization Prospects estimate for 2007 [online]. United Nations, [cit. 2011-03-28]. Dostupné online. Archivované 2009-12-23 z originálu.
  2. a b c d e Abidjan. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 24.
  3. The Asec story: Africa’s top academy [online]. elephantsonline.com, [cit. 2012-04-16]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Abidjan

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Abidjan na anglickej Wikipédii.