Amerika (svetadiel)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Poloha Ameriky
Politická mapa Ameriky (po anglicky)

Amerika je súhrnné označenie pre kontinenty Severná Amerika a Južná Amerika, ktoré sú prepojené úzkym pruhom zeme, ktorý sa často označuje ako Stredná Amerika. Amerika leží medzi Tichým oceánom na západe s Atlantickým oceánom na východe. Je to jeden zo svetadielov. Krištof Kolumbus síce Ameriku objavil, no je pomenovaná po objaviteľovi Amerigovi Vespuccim, ktorý preskúmal východné pobrežie Južnej Ameriky. Má okolo 900 miliónov obyvateľov znamená, že je druhým najľudnatejším kontinentom na svete.

Amerika zaberá 8,3% celkového povrchu Zeme, 28,4% súše a žije tu 14% obyvateľstva Zeme.

Pojmom Amerika sa často nesprávne označuje štát v Severnej Amerike, Spojené štáty americké.

Pomenovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Často sa názov Amerika prisudzuje menu Ameriga Vespucciho, ktorý preskúmal veľkú časť jej pobrežia. To je však všeobecne rozšírený omyl. Amerika v skutočnosti nesie meno po Richardovi Amerykovi. Tento rodák z Walesu bol hlavným investorom druhej zámorskej poznávacej výpravy Johna Cabota. V marci 1497 Cabot na svojej lodi Matthew preskúmal severoamerické pobrežie od Nového Škótska až po Newfoundland. V Bristolskom kalendári z roku 1498 sa píše kupci z Bristowe, na lodi Matthew objavili zem zvanú Amerika. Tento text jasne dokazuje, že Amerika má svoj názov po Cabotovom hlavnom sponzorovi. Amerigo Vespucci vkročil na americké pobrežie pritom až v roku 1499. Názov Amerika si od mena tohto objaviteľa odvodil kartograf Martin Waldseemüller v roku 1507, kde ale názvom Amerika na svojej mape označuje iba Južnú Ameriku, pretože práve túto časť zmapoval pri svojej výprave Vespucci. Waldseemüller si tak pravdepodobne vysvetľoval názov na Cabotových mapách. Vespucci sa do Severnej Ameriky nikdy nedostal, a názov Amerika, pre kontinent, ktorý objavoval, sám nikdy nepoužil. Pre túto teóriu existujú dôkazy. Novoobjavené zeme sa totiž nikdy nekrstili menom objaviteľa, ale priezviskom. Pozri Cookove ostrovy, Tasmánia, Baffinov ostrov.[1]

Vodstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najznámejšie jazerá Severnej Ameriky patria: Michiganské jazero, Winnipegské jazero, Veľké jazero otrokov, Veľké medvedie jazero. Najznámejšie rieky Ameriky: Mississipi (Sev. A.), Amazonka (Južná A.) a pod.

Mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšie mestá Južnej Ameriky sú Sao Paulo a Rio de Janeiro, v Severnej Amerike New York, Montreal, Chicago a Mexico city.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Mapy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kniha všeobecnej nevedomosti; John Lloyd; 2006; ISBN 978-80-7831-233-1