Maribor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Letecká snímka
Poloha mesta

Maribor (nem. Marburg, Marburg an der Drau, tal. Marburgo) je druhé najväčšie mesto v Slovinsku. Má rozlohu 147,5 km² a okolo 115-tisíc obyvateľov.

Maribor je veľmi významnou dopravnou križovatkou, hlavne pri cestách zo strednej Európy do Chorvátska a z Talianska na východ Európy. Hlavným priemyselným podnikom je TAMBUS Maribor, ktorý vyrábal až do roku 1996 autobusy pre celú Juhosláviu, a pre niektoré východné krajiny. Sú tu galérie, múzeá a univerzita, založená v roku 1961.

Mesto vzniklo z osady pod hradom Markburg, nemecký názov mesta je Marburg, podľa rieky Mur (Mura). Prvá zmienka pochádza z roku 1208, mestské práva získalo v roku 1254. Názov Maribor sa používa až od konca 19. storočia. V meste je veľká železničná križovatka a diaľnica na Záhreb, Ľubľanu a Štajerský Hradec. Ešte do doby 1. svetovej vojny žilo v meste mnoho Nemcov, po nej a po druhej svetovej vojne však museli odísť, takže dnes je mesto výlučne slovinské. Mesto získalo prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry, ktoré hostilo v roku 2012.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]