Grunge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Grunge
Nirvana around 1992.jpg
Nirvana
Pôvod v štýloch Punk/Hardcore, Heavy metal, Alternatívny rock´n´roll
Kultúrne pozadie začiatok 80. rokov – USA (západné pobrežie)
Typické nástroje Akustická gitara - Basová gitara - Bicie - Spev - Violončelo
Všeobecná popularita Vysoká v priebehu deväťdesiatych rokov/v menšej miere dodnes

Regionálne scény
Kalifornia - Oregon - Washington
Iné témy
Alternatívny rock

Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Grunge (niekedy nazývaný aj Seattle sound, podľa miesta svojho vzniku) je hudobný žáner vychádzajúci z: alternatívneho rocku (do istej miery aj z prvého štádia rocku a to rock´n´rollu) punku, z ktorého preberá len melodiku a rytmus, heavy metalu a jeho rýchlych gitarových prvkov.

Aj keď je grunge zmiešanina, odlišuje sa od zozbieraných žánrov a má svoj osobitý charakter. Tento žáner bol veľmi populárny najmä v prvej polovici 90. rokov 20. storočia. Skupiny hrajúce grunge v tej dobe boli známe svojim nezávislým postojom a odmietaním úspechov v mainstreame. K najvýznamnejším skupinám žánru patrili Nirvana, Mudhoney, Soundgarden, Alice in Chains, Stone Temple Pilots, The Melvins, Green River ale aj Pearl Jam a ich debutový album Ten.).[chýba zdroj]

Album In Utero z roku 1993 od skupiny Nirvana je niektorými považovaný za posledný grungeový album,[chýba zdroj] avšak mnohé kapely, ktoré presadzovali tento štýl, ešte dlho potom nahrávali grungeové albumy.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Tento hudobný žáner pochádza zo západného pobrežia Spojených štátov, presnejšie z väčších amerických miest ako Portland a Seattle, ale najviac sa grunge rozvíjal v Seattle a menších blízkych mestečkách. Je to typická americká rocková undergroudová hudba.

Prvýkrát názov Grunge (čítaj grandž) použil istý neznámy britský novinár v interwiew s jednou z prvých grungeových skupín, kapelou Mudhoney, ktorá ako prvá začala s obmenami rock´n´rollovej hudby. Ich hudba silne znejúcich akustických gitár, úplne rozladených s chýbajúcimi strunami mu pripomínala škripot a vresk podobný lešteniu parkiet a keďže sa v minulosti používalo lepkavé leštidlo na parkety z názvom Grunge, nazval ním túto hudbu. Odvtedy bolo toto označenie používané ako "nový druh rock´n´rollu" a v médiach začalo rezonovať hlavne po útoku Nirvany, Pearl Jam a Sundgarden na vyššie hudobné méty.
Grunge znamená v doslovnom preklade „špinavý, šedý, roztrhaný“ a pod. Paradoxom je to, že skoro všetci speváci grungového štýlu odmietajú tento názov a používajú väčšinou podnázov Seattle sound. Iba Nirvana tento názov do istej miery prijala. Dnešné kapely si tento skôr zachovalý názov vážia a niektoré ho dokonca aj používajú i keď dnes už iba v symbolickom kontexte.

Hudobný prejav[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba grunge vyjadrením protestu, mieru, hlbokých emócii a pocitov z daných okolností prostredníctvom tvrdých gitarových riffov, intenzívneho bubnovania. Gitarová hra sa zameriava na tzv. „fragmentáciu“ (premenu a rýchle striedanie gitarových akordov, niekedy aj ich počuteľné preskakovanie a typický drsný zvuk), pričom grungeová hudba nie je tvrdá ani drsná, skôr nepravidelne rozladená. Tým sa najviac odlišuje od heavy metalu, ktorý je tvrdší ale pomalší, ale aj punk rocku, ktorý je až príliš melodický. Každá kapela hrajúca grunge, by mala mať v ťažisku hudby akustické a elektrické gitary (niekedy podladené alebo rozladené, dodávajúce nekonvenčný zvuk).

Grunge sa nesústreďoval na hlasitosť za každú cenu. Hudba bola hlavne spôsob ako sa vzdialiť vonkajšiemu svetu. Ku koreňom grungeovej hudby patrí aj violončelo, ktoré sa používa hlavne pri pomalých skladbách s baladickým textom, ktorých je však v grunge veľmi málo. Grunge je zmes rôznych štýlov; od iných žánrov, z ktorých často i vychádzal, myšlienky nepreberá automaticky. Grunge sa sústreďuje na parciálnu myšlienku, a nie ne sofistikovanú ideu alebo nejakú ideologickú formu. Grunge totiž nie je hnutie ako napr. punk. Časť grungeových spevákov prežíva pri svojich piesňach doslova osobné peklo, ktoré je zo strany publika často nepochopené.

Mnoho pesničiek má lyrickú formu, avšak existujú aj texty, ktoré sú iba poskladaním nezmyselných slov. Texty sú z bežného života o každodenných problémoch a depresiách, o zničujúcich prežitkoch z detstva, ale sú aj o komerčnej spotrebnej spoločnosti, zbraniach, násilí, medziľudských vzťahoch, drogách, ale aj o úpadku kultúry vôbec. Je to pomerne živá, naturálna a hlavne veľmi energická hudba, ktorá má myšlienku a dokáže vyjadriť slobodný, nekonvenčný, priamočiary názor na veci a na svet. Veľmi presvedčivým hudobným prejavom niektorých grungeových kapiel bolo rozbíjanie gitár a bubnov po koncerte a strkanie do seba ako pri punkovom tanci nazývanom pogo. Tento prejav bol symbolickým aktom "kopnutia" do klietky spoločnosti, aj keď väčšina kapiel to nerobila, alebo to robila iba pre zábavu.

Grunge svojím hudobným prejavom nechcel urobiť hudobnú revolúciu - na rozdiel od punku, či metalu. Chce len poukázať na možnosti riešenia problémov a dať najavo svoj postoj, názor a priniesť ho do sveta. Grunge je hudobne jednoduchý až primitívny, ale po myšlienkovej a názorovej stránke pomerne vyhranený a zložitý. Celý hudobný prejav znie drsne a škrípajúco, a texty sú priamočiare a bez cenzúry, pretože cieľom bolo vždy povedať všetko na rovinu.

Predstavitelia štýlu grunge[upraviť | upraviť zdroj]

Prvými predstaviteľmi grungeového hudobného štýlu bolo zoskupenie kapiel z roku 1985: The Melvins, Mudhoney, The U-Men, Skin Yard, Soundgarden, Green River a Malfunkshun. Neskôr to boli Alice in Chains, Stone Temple Pilots, ktorí sa zviditeľnili vďaka vtedy aktuálne módnej vlne grungeu. S tým súvisel aj fakt, že tieto kapely veľmi ovplyvnili charakter grungeu ako takého, pričom posunuli jeho popularitu na celosvetovú úroveň. Najznámejšie z týchto kapiel boli Pearl Jam, ktorých súčasné albumy podľa mnohých fanúšikov grungeu už nie sú „tým pravým grunge“, a Nirvana, ktorá tento štýl najviac prezentovala a doslova sa za jednu noc skladbou Smells Like Teen Spirit preslávila.

Medzi súčasné, tzv. "post grungeové" kapely patrí napr. Seether, ktorý hudobne nadviazal na Nirvanu a svojsky pojal grungeový štýl a hudbu.