Britská invázia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Graf britských hitov č.1 v Billboard top 100, podľa týždňov
Graf britských hitov č.1 v Billboard top 100, podľa týždňov

Britská invázia je výraz, ktorý opisuje prienik rock and rollových, bigbítových a popových hudobných umelcov zo Spojeného kráľovstva na predtým uzavretý hudobný trh Spojených štátov medzi rokmi 1964 – 1966.

U britskej mládeže začal byť koncom 50. rokov populárny rebelský spôsob života a hudobného prejavu amerických rock and rollových a bluesových hudobníkov, preto postupne začali kombinovať rôzne hudobné žánre, ktoré neskôr v roku 1962 splynuli do tzv. bítového boomu. Výsledkom bol hudobný štýl, ktorý bol známy pod názvom „Merseybeat“, alebo aj bigbít.[1][2][3][4] Dňa 7. februára 1964 vysielala americká televízna stanica CBS vo svojom spravodajskom programe CBS Evening News s Walterom Cronkiteom správu o tom ako skupina The Beatles prišla na územie Spojených štátov. Túto správu korešpondent uviedol slovami: „The British Invasion this time goes by the code name Beatlemania“ („V tejto chvíli je britská invázia s kódovým označením beatlemánia“).[5] Niekoľko dní potom sa skupina prezentovala v programe Ed Sullivan Show, po ktorom nasledovala invázia ich hitov v amerických rebríčkoch, ktorá pretrvala až do rozpadu skupiny v roku 1970.[4] Dňa 4. apríla mala skupina The Beatles hity v najvyššej päťke rebríčku Billboard Hot 100.[6][4] V nasledujúcich dvoch rokoch sa na vrcholy amerických rebríčkov dostali single ďalších hudobníkov z britských ostrovov ako boli napríklad Chad & Jeremy, Peter and Gordon, The Animals, Manfred Mann, Petula Clark, Freddie and the Dreamers, Wayne Fontana and the Mindbenders, Herman’s Hermits, The Rolling Stones, The Troggs a Donovan.[1] Do vlny britskej invázie 60. rokov sa dostali aj The Who, The Kinks, The Bee Gees, Cream a The Dave Clark Five.[4] Súčasťou britskej invázie v Spojených štátoch boli aj vplyvy spôsobu obliekania, strihu vlasov správania a kultúry mládeže.[4] Vzormi správania a obliekania sa stal aj film The Beatles, A Hard Day’s Night, či ošatenie z butikov na londýnskej Carnaby Street. Anglicko sa v tejto dobe pre americké médiá stalo centrom sveta hudobného diania a odevnej kultúry mladých.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c British Invasion [online]. britannica.com, [cit. 2017-09-15]. Dostupné online.
  2. Morrison, Craig. American Popular Music. British Invasion, New York: Facts on File, 2006, pp. 32 – 4.
  3. J. Gould, Can't Buy Me Love: The Beatles, Britain, and America (New York, Harmony Books, 2007), pp. 344 – 5.
  4. a b c d e When the Beatles hit America CNN February 10, 2004.
  5. The Beatles: The First U.S. Visit
  6. BBC News | MUSIC | UK acts disappear from US charts [online]. news.bbc.co.uk, 2002-04-23, [cit. 2017-09-15]. Dostupné online.