Latin rock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Latin rock
Pôvod v štýloch Rock, Latinskoamerická hudba, Karibská hudba, R&B, Soul, Funk, Rock and roll
Kultúrne pozadie Koniec 50-tych rokov
Typické nástroje Elektrická gitaraBasová gitaraBicie, KlávesyPerkusie
Odvodené štýly Latin alternative


Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Latin rock je hudobný podžáner, ktorý pozostáva z tradičných prvkov latinskoamerickej a karibskej ľudovej hudby s rockovou hudbou. V anglicky-hovoriacich médiách sa však široko používa na odvolávanie sa na akúkoľvek rockovú hudbu so španielskymi alebo portugalskými vokálmi. Táto skutočnosť vedie ku kontroverzii o rozsahu terminológie.

Latin rock by sa nemal zamieňať s „Rockovou hudbou z Latinskej Ameriky“ alebo Rock en español. Je tiež blízko spätá s Latin alternative scénou (ktorá kombinuje latinské prvky s alternatívnym rockom, popom, elektronickou hudbou, indie alebo hip hopom) tento termín sa často používa na označenie toho istého javu.

Z rockovej hudby známe hudobné nástroje sú dopĺňané rôznymi inštrumentami z oblasti perkusií, ale tiež doprovodom klavíru, podobne ako v štýloch son cubano či merengue.

Za hlavného predstaviteľa latin rock-u sa považuje Carlos Santana a jeho skupina Santana, ktorý ho preslávil po celom svete. Od konca 90-tych rokov sa latin rock opäť dostáva do popredia záujmu, k čomu prispeli okrem iných aj interpreti ako Ricky Martin, ktorý vniesol do tohto štýlu aj popové elementy.

Najznámejší interpreti[upraviť | upraviť zdroj]