Latin rock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Latin rock
Pôvod v štýlochRock, Latinskoamerická hudba, Karibská hudba, R&B, Soul, Funk, Rock and roll
Kultúrne pozadieKoniec 50-tych rokov
Typické nástrojeElektrická gitaraBasová gitaraBicie, KlávesyPerkusie
Odvodené štýlyLatin alternative

Latin rock je hudobný podžáner, ktorý pozostáva z tradičných prvkov latinskoamerickej a karibskej ľudovej hudby s rockovou hudbou. V anglicky-hovoriacich médiách sa však široko používa na odvolávanie sa na akúkoľvek rockovú hudbu so španielskymi alebo portugalskými vokálmi. Táto skutočnosť vedie ku kontroverzii o rozsahu terminológie.

Latin rock by sa nemal zamieňať s „Rockovou hudbou z Latinskej Ameriky“ alebo Rock en español. Je tiež blízko spätá s Latin alternative scénou (ktorá kombinuje latinské prvky s alternatívnym rockom, popom, elektronickou hudbou, indie alebo hip hopom) tento termín sa často používa na označenie toho istého javu.

Z rockovej hudby známe hudobné nástroje sú dopĺňané rôznymi inštrumentami z oblasti perkusií, ale tiež doprovodom klavíru, podobne ako v štýloch son cubano či merengue.

Za hlavného predstaviteľa latin rock-u sa považuje Carlos Santana a jeho skupina Santana, ktorý ho preslávil po celom svete. Od konca 90-tych rokov sa latin rock opäť dostáva do popredia záujmu, k čomu prispeli okrem iných aj interpreti ako Ricky Martin, ktorý vniesol do tohto štýlu aj popové elementy.

Najznámejší interpreti[upraviť | upraviť zdroj]