Gothic rock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gothic rock
Gothic girl.jpg

Pôvod v štýloch Punk rock, post-punk, glam rock, psychedelický rock, Art rock, Alternatívny rock, Deathrock
Kultúrne pozadie koncom 70. rokov – Nemecko, Anglicko, Škandinávia, USA
Typické nástroje Gitara - Basová gitara- Bicie - Spev - Syntetizátory
Všeobecná popularita Viac ako underground, väčšie zviditeľnený od začiatku 80. rokov


Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Gothic rock (gotický rock alebo goth rock) je žáner alternatívneho rocku, ktorého korene sa viažu k punku, post-punku a New Wave koncom 70tých rokov, pričom ako samostatné hnutie figuruje od začiatku rokov 80-tych. Prvýkrát pomenované bolo v článku Steva Keatona 21. februára 1981. Hudobné časopisy doposiaľ označovali skupiny hrajúce v tomto žánri ako punk, ktorý samotný reagoval svojským spôsobom na vtedajšie sociálno-politické pomery vo Veľkej Británií. Otvorenie klubu Batcave v Londýnskej štvrti Soho roku 1982 znamenalo kultúrny priestor pre ľudí nadchnutých týmto hnutím.

Tvorba gothic rockových umelcov často pojednávala o negatívnejších stránkach života - témy ako smrť, psychické problémy, nezriedka vyjadrenie príslušnosti k myšlienkovým smerom ako romantizmus alebo nihilizmus. Pre mnohých umelcov to bol zdroj fascinácie, podčiarknutý ich vlastným hororovým vizuálom dohnaným do najvyššej možnej miery. Najznámejšími predstaviteľmi tohto žánru sú skupiny Bauhaus, The Cure, Siouxsie & the Banshees, The Sisters of Mercy, The Virgin Prunes, Xmal Deutschland, Fields of The Nephilim, The Damned, The Mission...

Prvá generácia 1979 – 1982[upraviť | upraviť zdroj]

Druhej generácie 1983 – 85[upraviť | upraviť zdroj]

Tretia generácia 1995 - 2013[upraviť | upraviť zdroj]

Gotici[upraviť | upraviť zdroj]

Gotická subkultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Gotická subkultúra prežila dlhšie ako mnoho žánrov, aktuálnych v dobe svojho vzniku, a začala sa členiť, preto je ťažké určiť jednotný gotický vizuál. Môže zahŕňať deathrockové, punkové, Renesančné, Viktoriánske prvky - posledné dva menované sa pričlenili až s utíchajúcou popularitou post-punku.

Problémy a asociácie nadobudnuté masmédiami[upraviť | upraviť zdroj]

Rastúcim počtom subkultúr je pre masmédia i verejnosť ťažšie rozlíšiť skutočnú spojitosť medzi mnohými kapelami a gotickým hnutím. Častá dezinterpretácia nastáva podobnosťou v obliekaní kapiel, ako napr. Evanescence, The 69 Eyes, a pod. Týmto termínom sa označujú i minority, ktoré ani hudobne, ani prejavom či vyznaním nemajú nič spoločné. Gotici svojim vizuálom môžu evokovať obskuritu a násilie, ale v princípe sú vyznávačmi tolerancie.

Literatura[upraviť | upraviť zdroj]