Iggy Pop

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Iggy Pop
Iggy Pop 1.jpg
Základné informácie
Rodné meno James Newell Osterberg, Jr.
Narodenie 21. apríl 1947 (75 rokov)
Muskegon, Michigan, USA
Pôsobenie spevák-skladateľ, hudobník, producent, herec
Žáner Hard rock, protopunk, punk rock, garage rock, glam rock
Hrá na nástrojoch spev, gitara, klávesy, bicie
Roky pôsob. 1963 - súč.
Vydavateľstvá Virgin, RCA, A&M, Arista, Elektra
Webstránka iggypop.com

Iggy Pop (* rod. James Newell Osterberg, Jr. 21. apríl, 1947, Muskegon, Michigan, USA) je americký punk rockový spevák a občasný herec.

Napriek tomu že mal len obmedzený komerčný úspech, Pop je považovaný za jedného z najväčších vzorov punk rocku a jeho príbuzných štýlov. Niekedy je tiež nazývaný ako „Kmotor Punku“ alebo „Rockový Leguán“, a je tiež známy svojou dynamikou na pódiu.

Pop bol spevákom kapely The Stooges z prelomu 60. a 70. rokov ktorá mala veľký vplyv na podobu hard rocku a začiatky punku (medzi fanúšikov Stooges patrili aj Ramones). The Stooges sa preslávili svojimi koncertmi na ktorých Pop skákal z pódia (týmto bol objavený tzv. „stage diving“), s hruďou pomazanou syrovým maslom a niekedy tiež arašidovým maslom alebo porezaný rozbitými fľašami. Mnoho neskorších spevákov tieto Popove kúsky imitovalo.

Aj keď už nebol tak divoký ako za čias Stooges, Pop bol striedavo úspešný ako sólový spevák 25 rokov. Medzi jeho najznámejšie pesničky patrí napríklad „Lust for Life“, „I'm Bored“ alebo „The Passenger“ (založená na básničke od Jima Morrisona).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1964 začína v skupine Iguanas ako bubeník (vyšiel 1 singel). Roku 1965 odchádza už ako spevák do detroitskej R&B skupiny The Prime Movers. V tom čase si dáva prezývku Iggy Pop. Až v roku 1967 zakladá legendárnu skupinu The Psychedelic Stooges (následne Iggy & The Stooges) a to v zložení Iggy Pop, Ron Asheton, Scott Asheton, Dave Alexander. Prvé album produkoval John Cale a viedlo si pomerne dobre. Nasleduje rok 1970 a personálne zmeny v kapele: v lete prichádzajú S. Mackay, B. Cheatham a J. Williamson, už po mesiaci však Cheatham kapelu opúšťa, spolu s D. Alexandrom. Novým členom je Z. Zettner, zavčas vystriedaný Reccou.

V nasledujúcom roku sa ale kapela rozpadá, keď jednou z príčin sú drogy (Iggy sa lieči na Floride). V 1972 dochádza k obnoveniu Stooges v zložení Iggy Pop, R. Asheton, S. Asheton, (J. Williamson), Scott Thurston. V tom čase používali názov Iggy Pop & The Stooges. Kapela sa ale po dvoch rokoch opäť rozpadá (1973 - J. Williamsona nahradil S. Thurston). V roku 1975 s Iggy opäť lieči a v tom čase mu pomáha jeho priateľ David Bowie a ich spolupráca je obojstranná, keď sa Pop objaví aj na Bowieho albume Low.

Veľmi cenený je album Idiot, ktorý sa obvykle označuje za prvú sólovú platňu. Roku 1979 sa v Iggyho koncertnej kapele objavujú o. i. Glen Matlock (ex - Sex Pistols), Jackie Clark (ex - Ike & Tina Turner) a S. Thurston. Na albume New Values (1979) sa podieľajú S. Thurston, S. Asheton, J. Williamson a Fred “Sonic” Smith. Album Soldier (1980) je veľmi cenený a medzi muzikantmi sa tu objavujú m.i. Barry Andrews zo skupiny XTC, D. Bowie, členovia skupiny Simple Minds - Ivan Král a G. Matlock.

V roku 1981 sa Iggy Pop presadzuje tanečným hitom Bang Bang. O rok neskôr spolupracuje s Chrisom Steinom na hudbe k filmu Rock´n´Rule a v roku 1985 účinkuje vo filme Sid and Nancy (o rok neskôr hrá aj vo filme Farba peňazí).

Album Instinct (1988) produkoval Bill Laswell a spolupracoval na ňom Steve Jones (ex - Sex Pistols). Stvárnil hlavnú úlohu vo filme Cry Baby (1990) a hrá tiež vo filme Hardware. Pomerne dobre si viedlo album Brick By Brick (1990) vrátane singlu Candy (duet s Kate Piersonovou so skupinou B-52´s).

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iggy Pop na koncerte v roku 1979
Iggy Pop na koncerte v roku 1987
Iggy Pop na koncerte v roku 2006

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Zo Stooges[upraviť | upraviť zdroj]

S Jamesom Williamsonom[upraviť | upraviť zdroj]

Sólo[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiovky[upraviť | upraviť zdroj]
Živo[upraviť | upraviť zdroj]
Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Iggy Pop

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Iggy Pop na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]