Preskočiť na obsah

The Ramones

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Ramones)

Základné informácie
Pôvod USA Forest Hills, Queens,
New York, USA
Žáner(-re) Punk rock, Rock and Roll
Pôsobenie 1974 – 1996
Vydavateľstvá Sire
(US & UK, 1976 – 1992)
Radioactive
(US, 1992 – 1996)
Chrysalis
(UK, 1992 – 1996)
Webstránka www.ramones.com
Bývalí členovia
Joey Ramone
Johnny Ramone
Dee Dee Ramone
Marky Ramone
C. J. Ramone
Tommy Ramone
Richie Ramone
Elvis Ramone

Ramones bola americká punková kapela z New Yorku, USA, mnohými označovaná ako prvá punková kapela vôbec.[1][2] Vznikli v roku 1974, v Queense v New Yorku. Každý z členov kapely mal svoje meno ukončené pseudonymom „Ramone“, spoločným priezviskom, ktoré ako falošné používal Paul Mc Cartney z the Beatles pri ubytovaní sa v hoteloch (Johnny Ramone). Za 22 rokov svojej existencie skupina vystúpila na 2 263 koncertoch,[2] ich rozlúčkový koncert sa uskutočnil dňa 6. augusta 1996 v Hollywoode, Los Angeles v klube The Palace. V priebehu nasledujúcich rokov došlo k úmrtiu všetkých jej štyroch zakladajúcich bývalých členov: speváka Joeya Ramona, gitaristu Johnnyho Ramona, basgitaristu Dee Dee Ramona a pôvodného bubeníka Tommyho Ramona.

Skupina Ramones aj napriek slabšiemu komerčnému úspechu patrí medzi najvplyvnejších predstaviteľov punkového hnutia v Spojených štátoch a v Spojenom kráľovstve. Jediným albumom od tejto kapely, ktorý bol certifikovaný zlatom bola výberovka s názvom Ramones Mania.[3]. Po rokoch je dôležitosť tejto skupiny rockovú históriu zdôrazňovaná zo strany mnohých recenzentov, nachádza sa napríklad aj v zozname 50 najvýznamnejších umelcov všetkých čias, ktorý zverejnil hudobný magazín Rolling Stone.[4], ich koncertný album It's Alive (1979) je na tretej priečke zoznamu 25 najlepších koncertných albumov všetkých čias,[5], televízna stanica VH1 dala The Ramones do zoznamu stovky najlepších hardrockových umelcov[6]. V roku 2002 bola podľa časopisu Spin kapela Ramones označená za druhú najlepšiu skupinu všetkých čias (na prvom mieste sa umiestnili iba legendárni The Beatles).[7]

Dňa 18. marca 2002 boli Ramones uvedení do Rokenrolovej siene slávy.[2][8]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky, 1976

70-te roky[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá zostava kapely Ramones na začiatku 70-tych rokov bola: Jeffrey Hyman na bicie, John Cummings na gitare a Douglas Colvin - basgitara a spev. Ako prvý s menom Ramone prišiel Douglas(Dee Dee), pretože Paul McCartney sa v hoteloch zapisoval ako Paul Ramone. Ostatní ho nasledovali, Jeffrey ako Joey Ramone a John ako Johnny Ramone.

Čoskoro si Dee Dee uvedomil, že nemôže naraz spievať aj hrať na basgitare a preto sa Joey stal spevákom. Tým pádom Ramones potrebovali nového bubeníka. Stal sa ním Tamás Erdélyi ako Tommy Ramone. V tejto zostave nahrala skupina svoje prvé tri radové albumy, rovnomenný Ramones, Leave Home a Rocket to Russia. Neskôr, unavený z koncertovania Tommy kapelu opustil ale aj naďalej bol jej producentom. Nahradil ho Marc Bell ako Marky Ramone.

80-te a 90-te roky[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1983 Markyho vyhodili, kvôli jeho čoraz väčším problémom s alkoholom a nahradil ho Richard Reinhardt ako Richie Ramone. V tomto období zároveň Dee Dee naspieval niektoré piesne Ramones (väčšinou 2 na album). Richie odišiel v roku 1987 po tom, čo s Ramones nahral tri albumy. Nahradil ho (dočasne) bubeník Blondie Clem Burke ako Elvis Ramone. Neskôr sa Marky vrátil, už čistý a nahradil Elvisa. Na konci 80. rokov odchádza Dee Dee, namiesto neho prichádza Christopher Ward, známy ako CJ Ramone. Ten, podobne ako jeho predchodca, naspieval niektoré piesne Ramones, a na koncertoch spieval Dee Deeho piesne. V roku 1993 vydáva skupina album Acid Eaters, ktorý je zložený výhradne z coververzií piesní od rôznych interpretov. Rok po vydaní posledného albumu ¡Adios Amigos! sa skupina rozpadla.

Vnútorné napätie[upraviť | upraviť zdroj]

V Ramones vždy bolo isté napätie hlavne medzi Joeym a Johnnym najmä kvôli ich politickým názorom. Joey bol vášnivý liberál a Johnny mal zas konzervatívne názory. Ďalej tu bola ďalšia konfrontácia, pretože Johnny bol vždycky fascinovaný nacistami a Hitlerom a Joey (židovského pôvodu) bol často terčom útokov. Ich vzťah sa ešte viac zhoršil, keď Johnny prebral Joeymu frajerku Lindu, s ktorou sa neskôr oženil. Pesnička „The KKK Took My Baby Away“ , ktorú napísal Joey je častokrát vnímaná ako inšpirovaná touto udalosťou. V skutočnosti však pieseň bola napísaná skôr, než sa Joey dozvedel o vzťahu Johnnyho a Lindy. Johnny a Joey spolu odvtedy údajne neprehovorili. Paradoxne práve oni dvaja vydržali ako jediní v skupine po celý čas.

Rozpad[upraviť | upraviť zdroj]

CBGB, kde Ramones začínali.

V roku 1995 Joeymu diagnostikovali rakovinu. V posledných rokoch jeho života sa venoval Jóge a zdravo sa stravoval. Ich posledné vystúpenie bolo nahrané a vydané pod názvom We're Outta Here. V tomto vystúpení účinkovali popri Ramones aj: Eddie Vedder zo skupiny Pearl Jam, Tim Armstrong a Lars Frederiksen zo skupiny Rancid a Chris Cornell (vtedy ešte v skupine Soundgarden).

V roku 2002 boli uvedení do Rock´n´Roll Hall of Fame. Na slávnosti Johnny, Tommy, Marky a Dee Dee hovorili v mene kapely. Johnny požehnal Georgea Busha a ameriku, Dee Dee si zagratuloval a poďakoval sám sebe, o dva mesiace zomrel po zlatej dávke heroínu. Tommy prípísal CJ-ovi zásluhu na mladosti skupiny. Marky poďakoval Johnnymu a Tommymu. Green Day hrali na tejto slávnosti pesnicky Teenage Lobotomy a Blitzkrieg Bop ako poctu Ramones. V lete 2004 bol uvedený dokumentárny film End of the Century: The Story of the Ramones. Johnny Ramone zomrel skoro presne vtedy keď bol film uvedený, na rakovinu prostaty.

Úmrtia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Joey Ramone zomrel na rakovinu 15. apríla 2001 v New Yorku.
 • Dee Dee Ramone bol nájdený vo svojom Hollywoodskom dome 5. júna, 2002 mŕtvy, zomrel na následky predávkovania heroínom.
 • Johnny Ramone zomrel na rakovinu prostaty 15. septembra, 2004 v Los Angeles.
 • Tommy Ramone zomrel na rakovinu žlčovodu 11. júla 2014 v New Yorku.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Joey Ramone – spev (vlastným menom Jeffry Ross Hyman)
 • Johnny Ramone – rytmická a sólová gitara (vlastným menom John Cummings)
 • Dee Dee Ramone – basová gitara (vlastným menom Douglas Glenn Colvin)
 • Tommy Ramone – bicie (vlastným menom Tamás Erdélyi)

Neskorší členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Producent Phil Ramone nikdy nebol členom.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Ramones

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. MTV.com (po anglicky)
 2. a b c rockhall.com (po anglicky)
 3. Schinder (2007), p. 556; Prato, Greg. 'Ramones Mania Vol. 2' [online]. Allmusic, [cit. 2009-04-11]. Dostupné online.
 4. The Immortals: The First Fifty [online]. [Cit. 2008-04-11]. Dostupné online.
 5. Rock List: The Twenty-Five Best Live Albums [online]. [Cit. 2008-01-26]. Dostupné online. Archivované 2008-02-10 z originálu.
 6. 100 Greatest Artists of Hard Rock [online]. VH1, [cit. 2008-04-11]. Dostupné online.
 7. 50 Greatest Bands Of All Time [online]. February 2002, [cit. 2008-04-11]. Dostupné online.
 8. Vineyard, Jennifer. Vedder Rambles, Green Day Scramble As Ramones Enter Hall [online]. VH1, March 19, 2002, [cit. 2007-07-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému The Ramones

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]